Кіровоград усьо: Яка назва краще пасує місту

За два тижні народні депутати мають перейменувати обласний центр

Кіровоград усьо: Яка назва краще пасує м…

Редакція Depo.Кіровоград поспілкувалася з тими, хто захищає чотири найрейтинговіші назви: Єлисаветград, Інгульськ, Златопіль та Кропивницький. Ми спробували дізнатися, чому місто треба назвати саме так, як вони хочуть, а не інакше.

Основна дискусія за назву міста розпочалася, коли комітет парламенту з питань державного будівництва та місцевого самоврядування більшістю голосів рекомендував Верховній Раді схвалити назву "Інгульськ". Після цього у Кіровограді пройшли мітинги "за" та "проти". Найяскравіше зібрання було 27 грудня. Тоді на площу перед міськрадою вийшло понад 500 жителів області. Не обійшлося без сутичок та навіть "швидкої".

Яка назва краще підходить Кіровограду - фото 1

Яка назва краще підходить Кіровограду - фото 2

"Українському місту - українська назва: Інгульськ", - Малик

Яка назва краще підходить Кіровограду - фото 3Кіровоградська громадська активістка Ірина Малик не розуміє негативних настроїв щодо Інгульська. Розповідає, що її особисту думку сформували експерти-науковці, які довели, що називати міста від гідронімів - світова практика. У Європі це - Зальцбург, Інсбруг, в Україні - Полтава, Ужгород чи Луганськ. Малик наголошує, що Інгульськ - назва україноцентрична, милозвучна та не персоніфікована. До того ж має історичне значення.

"Наш Інгул - це прадавня річка, тут селилися козаки, ми знаємо всі Інгульську слободу і Інгулгородську сотню, й Інгульську паланку. Це та історія, яка закорінює нас у козацькі часи, коли створювалась україно-козацька держава. Це найцінніша історія", - вважає Ірина Малик.

"Єдина та узгоджена назва патріотів: Златопіль", - Козуб

Яка назва краще підходить Кіровограду - фото 4Іншої думки ще один, поки кіровоградський, активіст Ігор Козуб. Він палкий прихильник назви "Златопіль", ворог проросійської "Єлисаветград", а від Інгульська його нудить, про що він і заявив на славнозвісному мітингу 27 грудня.

У Козуба декілька аргументів, чому Кіровоград потрібно назвати Златополем.

По-перше, назва милозвучна та асоціативна, з нею легко працювати поетам, і відразу зрозуміло, що це місто степового регіону.

По-друге - єдина та узгоджена назва патріотів, яку затвердили на спеціальних зборах у квітні 2015 року.

Ігор Козуб упевнений, що на фоні війни не можна допустити, щоб проросійські сили протиснули Єлисаветград, хоча і погоджується, що ця назва - найрейтинговіша. "Це потужна робота Московського патріархату, який працював протягом 25 років, та проросійської агентури. Останній мітинг 27 грудня - один в один мітинг, який відбувався в Донецьку на початку 2014 року. Цього допускати не можна", - говорить він.

"Історичну справедливість треба поновити: Єлисаветград", - Громовий

Яка назва краще підходить Кіровограду - фото 5Історик Віктор Громовий переконаний, що Єлисаветград імперський, проти якого так виступають патріоти, то все - "мулька" КГБшників. Він запевняє, що треба знати не просто історію, а ще й історію релігії. Мовляв, у ті часи до перейменувань ставилися не так, як зараз, і називали не на честь живої людини, а на честь святих. Тож упевнений, що, назвавши Кіровоград Єлисаветградом, поновиться історична справедливість.

"Місто так виникло, природнім шляхом, з'явилася фортеця святої Єлисавети, а навколо фортеці - поселення. Зрозуміло, що фортецю називали на честь святої, і зрозуміло, що це не могло не подобатися імператриці Єлисаветі, те, що місто і фортеця названі на честь її небесної покровительки. Треба просто знати ментальність людей тієї епохи", - розповідає Віктор Громовий.

"Найпатріотичніша та найісторичніша назва одна: Кропивницький", - Смичек

Яка назва краще підходить Кіровограду - фото 6Порівняно недавно почали усе частіше говорити про альтернативу всім цим рейтинговим і просунутим назвам - Кропивницький, на честь драматурга Марка Кропивницького, який заснував український професійний театр. Назва персоніфікована, що й відлякує людей, втім, даремно, впевнений член Всеукраїнської спілки театральних діячів України Ігор Смичек. Кропивницький може примирити як інгульців, так і єлисаветградців.

"Поява такої назви на мапі - обличчя держави, адже Кропивницький був наставником і учителем Тобілевичів, Заньковецької та всіх корифеїв, що продовжували його справу", - каже Смичек. І додає, що драматург був справжнім патріотом та бунтарем, адже у радянські часи працював на український народ: "Кропивницький здійснив подвиг, показав верх патріотизму. Його у ті часи назвали сепаратистом за те, що він відстоював відокремлення українського народу від російського. Йому все перекрили. На десять років заборонили відвідувати Київ. І в часи утиску українського слова він зумів у Єлисаветграді створити перший в Україні професійний театр. Це світова подія!"

Розповіли захисники назв і про можливий розвиток міста після перейменування.

Якщо Кіровоград стане Інгульськом - облаштується міська набережна. "Мені здається, це може бути тією ідеєю, яка об'єднає владу, бізнес та громаду. Можна створити красиву рекреаційну зону, наприклад, як у Вінниці фонтани", - впевнена Ірина Малик.

Розвиватиметься туризм і при Златополі. "Золоті поля... Центр України. Люди одразу асоціативно розуміють, де це знаходиться. Це і є туризм. Коли людина розуміє, що тут гарно та красиво, то вона і приїде сюди", - міркує Ігор Козуб.

У захисника Єлисаветграда Віктора Громового свої думки з цього приводу: "З назвою ми можемо провести вдалий ребрендинг міста, зробити його туристично привабливим. Це буде, як кажуть, нашою фішкою, нашим імпульсом, небесним оберегом, і я думаю, що це буде способом консолідувати людей, які тут проживають".

Говорить про розвиток міста після перейменування й Ігор Смичек: "Якщо перейменувати Кіровоград на Кропивницький, це стане світовою подією, і у місто підуть іноземні інвестиції від української діаспори".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme