Чим жила Україна: Загроза для "вчительки з Авдіївки", різдвяні гриби та пес, що сортує сміття
Україна настільки велика, що жителі одного регіону часто не знають, чим живуть їхні сусіди
Аби не губитись у безперервному швидкісному русі подій, українці тішили себе підготовкою до стрибку в ополонку, знаходили зимові гриби та маланкували. Про головні події тижня, традиційно, у дайджесті Depo.ua.
Київ
Якби ж то туман, але ні. У Києві на тижні прорвало теплотрасу біля станції метро "Либідська", залило окропом ТРЦ і розмило проїжджу. Картина нагадувала справжній апокаліпсис: машини на дорозі зупинилися через пару і невидимі під водою ями, а з торгового центру евакуйовували відвідувачів. Людей виносили на руках, з десяток постраждалих з опіками потрапили до лікарень
Цього тижня продовжувала накалятися ситуація навколо скандального будівництва житлового комплексу "Сонячна Рів'єра", що на Микільській Слобідці. Наприкінці 2015, після тривалого протистояння місцевих мешканців та забудовника, мер Віталій Кличко заявив, що будівництво має бути зупинене. І роботи на будмайданчику дійсно затихли. Але останнім часом ласі до "смачної" землі підприємці знову взявся за своє. Цього тижня тут сталась бійка зі стріляниною між активістами та представниками забудовника. Чотири людини постраждали, їх доставили до лікарні.
Донбас
Мешканці "сірої зони" на Донеччині не живуть, а виживають. Місія ООН з прав людини побувала у селі Старомар'ївка (розташоване на річці Кальміус у Донецькій області, – ред.) і з'ясувала, що там проживає лише 80 людей. Є тут і семеро дітлахів. Похід до школи для них схожий на справжнє випробування, адже їм доводиться перетинати міст через річку і проходити чотири кілометри по ураженій мінами території. Вони ходять у школу в село Гранітне, на іншому березі, який контролюється українським урядом. Дорослим, аби набрати води, потрібно долати кілометри відстані до колодязя, який є єдиним джерелом питної води. У Старомар'ївці з 2014 року нема ні магазину, ні аптеки, також не працює громадський транспорт. В ООН нагадують, що подібних сіл, які лишились в ізоляції на Донбасі, багато.
В Авдіївці на Донеччині може зникнути відомий мурал, на якому зображена місцева вчителька української мови і літератури Марина Марченко. З одного боку, картина, яка вже стала візитівкою міста, починає руйнуватися. З іншого, будинок хочуть відремонтувати, а ремонтні роботи передбачають утеплення будинку, а це означає, що мурал буде повністю закритий утеплювачем. У військово-цивільній адміністрації Авдіївки припускають, що, можливо, у майбутньому, вдасться знову залучити художника Гвідо, забезпечити його необхідними матеріалами, щоб він відтворив мурал вже на новій поверхні.
У Бахмуті суд визнав винним мешканця Єнакієвого Романа Толкущого, який з 2014 року служив в лавах "ДНР". За співпрацю з бойовиками його на вісім років відправили в тюрму, але за тиждень до в’язниці відпустили... на новорічні свята. У вже згадану "ДНР". Зазначимо, що до війни він був на заробітках на Росії. В лави окупантів також пішов за грошима. За словами Толкущого, не було, де заробляти, позаяк "всі кричали, що потрібно воювати йти".
Львів
Львів'янка Оксана Бобошко-Вандерховен візьме участь у конкурсі за звання найгарнішої жінки Всесвіту віком 50+. Змагання моделей Grandma Universe 2020 відбудуться з 19-23 січня у Болгарії. Пані Оксана є дуже багатогранною особистістю, займається бізнесом і мистецтвом, колекціонує антикварні поштівки епохи сецесії, читає лекції про моду і цікавих жінок, подорожує і танцює танго.
Бродівська собака Мая, якій нелюди відрубали усі лапи, тим часом "усиновила" покинутих цуценят. За словами волонтерів, з одинадцятьох песиків, яких на Різдво підібрали на вулиці, вижили лише двоє, решта померли. Але тими песиками які вижили, а також уже дорослим знедоленим котом, опікується безлапа собака Мая.
І про гроші. Львів'янам і туристам доведеться платити більше, бо у місті зросла вартість проїзду у громадському транспорті. З 15 січня проїзд у трамваях і тролейбусах Львова тепер вартує 6 гривень. У випадку купівлі квитка у водія треба платити 7 гривень. Вартість разового квитка для студентів з 15 січня становитиме 3 гривні та 3,5 гривні відповідно.
Дніпро
У Дніпрі копам вдалось вийти на винуватця аварії за написом на багнюці. На Криворізьській зітнулися автомобілі Audi та Geely, перша автівка залишила місце ДТП, позаяк водій Geely був доправлений до лікарні до приїзду поліції. Свідки ДТП не розгубилися і лишили підказку на забрудненому борту пошкодженої автівки, написавши "джип Ауді", тим самим вказуючи поліції на винуватця ДТП. Згодом копи виявили на вулиці Камчатській автівку з характерними пошкодженнями та зупинили її. А далі вже своє слово має сказати слідство.
Загартовані різними життєвими обставинами українці не втрачають почуття гумору у кризових ситуаціях. Так, у Кам'янському на проспекті Гімназійному стався серйозний прорив теплотраси. Вулицю затягло парою. Містяни ж традиційно знімали все на телефони, жартома охрестивши "банею". Добре хоч віники поряд виламувати не почали.
І про політику. У Дніпрі на різдвяних вертепах виступав місцевий гурт "Вертеп". У якості костюма головного антипода різдвяних історій, царя Ірода, використовувалася футболка з написом "Зе команда". Як розповів Тимофій Хом'як з гурту "Вертеп", царя Ірода він грає вже втретє, але у різні роки Іроди були різні: Янукович – у 2004-му, Путін – у 2017-му, а цьогоріч не обійшлося без Зеленського.
Одеса
В Одесі людей, яким може знадобитися допомога, – похилого віку, з проблемами серцево-судинної системи, хворих на діабет, з порушенням пам’яті – "озброюють" браслетами. Не простими, а з QR-кодом. Він допоможе ідентифікувати людину, "перекинувши" на відповідний запис в електронній базі, де, наприклад, медики зможуть дізнатися вік, адресу, хвороби пацієнта. Лише в Одесі такі ID-браслети є у 588 містян.
В одеській облдержадміністрації підписали розпорядження "Про прийняття військового майна зі сфери управління Міністерства оборони України до сфери управління Одеської ОДА". Згідно розпорядженню, ОДА отримала на баланс радянську гармату. Йдеться про 57-міліметрову гармату ЗІС-2, що була випущена у 1946 році. Зараз гармата є демілітаризованим музейним експонатом, тому застосувати її за призначенням не можна. Навіщо чиновникам знадобилася радянська гармата, достеменно невідомо.
"Героїнею" новинних стрічок Одеси і країни на тижні стала керівниця ГУ Державної податкової служби Наталія Чеботарьова, підозрювана у наданні хабара у $25 тисяч прокурору. Взяли підозрювани, за версією слідчих НАБУ, на гарячому. Вже 16 січня суддя Вищого антикорупційного суду обрала запобіжний захід Чеботарьовій у вигляді тримання під вартою строком до 2 березня 2020 року з альтернативою внесення застави у розмірі 904 тисяч гривень. Наступного ж дня стало відомо, що Чеботарьова таки вийшла з-під варти під заставу. Вона буде зобов'язана носити електронний браслет і не відлучатися з місця проживання без дозволу.
Харків
15 січня Кабмін погодив призначення трьох заступників голови Харківської ОДА. На посаду першого заступника голови ХОДА Кабмін погодив призначення Віталія Погосяна, на посади заступників голови ОДА – Євгенія Грицькова та Руслана Тихонченка. Детальніше про заступників голови Харківської ОДА Олексія Кучера можна прочитати на Depo.Харків.
Також у Харкові представили нову начальницю копів. Наказ про призначення Альони Стрижак 14 січня підписав начальник Департаменту патрульної поліції Євгеній Жуков.
Наприкінці тижня суд відсторонив від посади директора ДП "Гутянське лісове господарство" Віктора Сису, якого підозрюют в службовій недбалості. Саме його, звинуваченого тоді у "чорному лісорубстві", "викликав на килим" Зеленський під час робочої поїздки на Харківщину влітку. У прокуратурі нагадали, що Сиса не забезпечив належне зберігання майна підприємства, внаслідок чого у Володимирському лісництві ДП "Гутянське лісове господарство" незаконно вирубали та вивезли понад 200 дубів. Зараз вирішується питання про обрання Сисі запобіжного заходу у виді домашнього арешту.
Запоріжжя
Напередодні Нового року із Азовським морем було з'єднано багатостраждальний Молочний лиман. На цей раз – постійним каналом. З того часу фахівці стежать за підйомом води та зниженням рівня солоності. За три дні спостережень рівень води в районі села Алтагир піднявся на 8 см, за тиждень було вже 15 см, а зараз вже всі 30. Фахівцям довелося навіть міняти мірний стовп, бо його повністю залило водою. А от солоність лиману поки залишається високою, бо в ньому накопичилося забагато кристалізованої солі.
Невесела і повчальна історія сталась у селі Володимирівка на Запоріжжі. Там домашня свиня зненацька накинулася на господаря, коли той зайшов до хліву. Тварина добряче покусала чоловіка, він був змушений звертатися до лікарів. Оскільки свиня була домашньою, лікування для запобігання сказу йому не призначали. Схоже, дехто піде на котлети навіть швидше, ніж міг би...
Легендарна понад 200-річна запорізька ботанічна пам’ятка – груша, під якою, на думку дослідників, відпочив Тарас Шевченко, опинилася під загрозою знищення. Дереву загрожує будівництво ТРК з паркувальним комплексом, який збираються спорудити між вулицею Перемоги та Набережною магістраллю. Активісти вже б'ють на сполох та просять всіх небайдужих подати зауваження та пропозиції до проекту, аби врятувати славне дерево.
Закарпаття
Моторошний закарпатський Пеннівайз знову розійшовся не на жарт. Нещодавно він лякав ужгородців на набережній. Судячи з того, як він майстерно вміє причаїтись та вистрибнути з-за дерева, люди, які не звикли до подібних жартів, ризикують стати заїками. А от якщо попадеться хтось вправний і не розгубиться, заїкою може опинитися сам Пеннівайз. Тільки без зубів.
Фотограф Сергій Гудак опублікував креативні світлини поєднання кадрів Ужгорода сучасного та минулого століття. Зокрема, цікаво виглядають на фото набережна Незалежності, Народна площа, школа ім. Масарика та весь квартал "Малий Галагов".
Прикарпаття
Пощастило школярам Тисменицької школи, що на Прикарпатті. Їм дозволили розписати кілька стін у школі. "Відриватись" малеча може олівцями, крейдою та фломастерами прямо на очах вчителів. При цьому можна бути спокійними, що нічого за це не буде. Малювання на стіні – це психологічний експеримент у навчальному закладі. Під розмальовку дітлахам віддали лише кілька стін на поверсі, аби вони не соромилися виражати себе та не стримували фантазію. Якщо педагоги побачать позитивний результат від такого креативу, то дозволять розмалювати цілий поверх.
Кропивницький
У Кропивницькому з 81-річної пенсіонерки, яка відмовилась від послуг стаціонарного телефону, "Укртелеком" вирішив стягнути 1 копійку боргу. Коли вона закрила повністю рахунок, розрахувавшись за користування телефоном, то згодом отримала повідомлення про оплату іншого рахунку. У ньому йшлося про заборгованість станом на перше листопада, що становила 1 копійку, яку минулого разу не доплатила. Сину пенсіонерки, який взявся допомогти мамі, у відділенні повідомили, що ту копійку треба сплатити. Але курйоз полягав у тому, що термінали копійки не приймають, тільки від п'яти гривень. Ще й той, що стояв у відділенні, не працював. Тому синові колишнього абонента "Укртелекому" довелось скористатись іншим терміналом і сплатити аж 10 гривень. Дорогенька копієчка вийшла.
І про справи посадові. На посаду заступниці голови Кіровоградської ОДА на тижні погодили кандидатуру Тетяни Волинець, яка раніше очолювала обласний департамент туризму в Херсоні. Про це стало відомо на засіданні Кабміну 15 січня, де погоджували призначення заступників голів низки ОДА.
Вінниця
На Вінниччині активісти збирають гроші на відновлення будинку, який пов’язують із композитором Миколою Леонтовичем, автором відомого на весь світ "Щедрика". Будинок стоїть зараз геть занедбаний, а дослідники сперечаються, кому він належав. За однією з версій, це таки була садиба Леонтовичів, за іншою – службове житло священника, а батько Миколи Леонтовича був священником і його родина мешкала в тому будинку. Користувачі Facebook, яким не байдужа доля будинку, дивуються, що очільники області, Мінкульт і меценати довгі роки ігнорували те, на що перетворюється унікальний по своїй суті будинок.
Хоч до весни ще далеко, але у центрі Вінниці вже почали продавати підсніжники. Жінка продає квіти, які вирощує на городі, а потім викопує цибулинки із землі і продає в горщиках. Очевидно, жінка не вважає це порушенням природоохоронного законодавства, але в екоінспекції попередили, що ті, хто продає первоцвіти навіть у горщиках, все одно порушують закон.
Хмельницький
Пес Гуфі став обличчям кампанії свідомого поводження з твердими побутовими відходами. Як розповіли в офісі "Розумне довкілля. Хмельницький", в компанії довго думали над тим, як привернути увагу людей до теми поводження із твердими побутовими відходами. Адже сміття люди не люблять, а тварин люблять. От і вирішили зупинитись на симпатичній собачці. На Гуфі покладають великі надії, адже він вчитиме сортувати сміття дітлахів. В офісі "Розумне довкілля. Хмельницький" сподіваються, що собака як ніхто інший зможе навчати, пояснювати і повідомляти про усю інформацію, пов’язаною із темою сміття. Гуфі планують залучити і до публічної роботи. Але зіркою пес став не за гарну морду та вуха. Колись він жив на сміттєзвалищі і був звичайним безпритульним собакою. Але в один момент на нього звернули увагу і тепер про нього вже заговорили в інтернет-виданнях та соцмережах.
Полтава
Гарні новини для водіїв. У Полтаві на автодорозі "Київ – Харків" відкрили відремонтовану смугу руху в бік Харкова. На початку тижня дорожники прибирали на дорозі бетонні блоки та наносили тимчасову розмітку. Проєкт фінансується навпіл з міського та обласного бюджетів. Повний ремонт траси коштує близько 220 мільйонів гривень.
В Полтаві на тижні в центрі уваги ЗМІ опинилась полтавська дитяча лікарня. Влада систематично виділяла кошти на потреби медзакладу, втім, ремонт здійснили за кошти, зібрані волонтерами. Нині по даному факту триває службове розслідування.
Заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів Світлана Нестуля розповіла, що у 2019 році на заміну вікон у всій лікарні з міського бюджету було виділено близько 1,6 млн грн. Окрім того, у минулому році на потреби лікарні спрямували з бюджету майже 14 млн грн, а керівниця медичного закладу Лариса Савченко і словом не обмовилася про необхідність ремонту. У зв’язку з розслідуванням очільницю міської дитячої клінічної лікарні відсторонили від обов’язків. Контракт з нею був укладений до березня 2020 року.
Тернопіль
Напрочуд тепла зима спровокувала не лише раннє цвітіння різних кущів та квітів. до прикладу, на Тернопільщині в січні щасливчики вже знаходять пригоршні грибів.
Чоловік, який похвалився "уловом" у соцмережі, повідомив, що знайдені у січні гриби пішли на приготування юшки з качкою.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький