Чим жила Україна: Фестиваль коноплі, птахи-гуцули та дівчина-акула

Україна настільки велика, що жителі одного регіону часто не знають, чим живуть їхні сусіди

Чим жила Україна: Фестиваль коноплі, пта…

Відкопуючи будинки від снігу та з лопатами в руках, а згодом по кісточки у воді проводжали українці останній тиждень січня. Коротко про найцікавіше - у тижневику Depo.ua

Київ

Кияни вже звикли до вічного довгобуду - Подільсько-Воскресенського мостового переходу, арка якого вже багато років височить над Дніпром між Подолом і Трухановим островом, проте насправді роботи там останні рік-два киплять. Цьогоріч будівництво велося ударними темпами, і непомітно для стороннього ока відбулося кілька без перебільшення знакових подій. По-перше, на Рибальському півострові був знесений гуртожиток, що заважав продовженню будівництва через Гавань. По-друге, на Трухановому облаштовували водовідведення, гідроізоляцію і навіть заасфальтували на всю довжину один з наявних проїздів. І головне: на арочному мосту через Дніпро почали - і вже майже закінчили - монтаж зв'язків між арками. А це, у свою чергу, означає, що міфічне метро на Троєщину стало ще на крок ближче, адже міст цей матиме два яруси - для автотранспорту і "підземки".

Торгових комплексів в столиці хоч відбавляй, але міській владі і бізнесменам цього замало. У центрі міста надумали облаштувати ще один - в будівлі колишнього Центрального гастроному на Хрещатику, що горів у червні 2017 року. У Департаменті охорони культурної спадщини вже узгодили проект першочергових протиаварійних робіт у будинку, замовником є ТОВ "АБ Інвестиції і розвиток". В листопаді 2018-го Консультативна рада з питань охорони культурної спадщини схвалила надану власником концепцію реставрації будівлі під торговий комплекс.

Містяни, які жалілись на морози та неприбраний сніг, на тижні вже обурювались через велетенські калюжі, що натанули з кучугурів, якими потрохи обростало місто ще від перших грудневих снігопадів. "Краси" додали бруд і дощ, а враховуючи те, що сонце на тижні з-за хмар майже не показувалось, міста в цю семиденку було геть похмурим. І якщо в центрі комунальники ще так-сяк виконують свою роботу, то на віддалених вулицях люди змушені буквально стрибати по тротуарах, шукаючи сухі "острівці". У "Контактному центрі міста Києва 1551" на скарги кажуть, що сніг вивезуть за можливості. Проте коли вона, ця можливість, з'явиться, невідомо.

Донбас

На окупованій частині Донбасу до падіння дахів додались і стіни. Нещодавно не витримали суворої зими стіни цеху машинобудівного заводу на Донеччині. "Епічні" завали взялись розбирати так звані "МНСники", але, судячи з фото, роботи їм вистачить до кінця зими.

В Росії вкрали Крим. Сталося це у Третьяковській галереї, де посеред білого дня і на очах у десятків свідків винесли картину маріупольського художника Архипа Куїнджі. Пограбування було облаштовано геніально просто: невідомий, якого оточуючі прийняли за музейного робітника, просто зняв картину Куїнджі "Ай-Петрі. Крим" зі стіни, дістав полотно з рами і спокійно вийшов. За кілька днів картину повернули, крадія затримали. Незабаром "Ай-петрі" чекає новий "переїзд" до Санкт-Петербургу, де вона постійно експонуватиметься в Державному Російському музеї.

Тим часом у Маріуполі туристів вирішили підбити до пошуку нових пригод цікавим маршрутом. Починатиметься він на залізничному вокзалі, проходитиме через 17 пам'ятних точок та завершуватиметься біля Водонапірної вежі, яку побудував відомий архітектор Віктор Нільсен. Уздовж маршруту завдовжки 5 кілометрів будуть встановлені міні-скульптури архітектора, кожна з яких матиме свою легенду. Наприклад, для тих, хто бажає, аби вдома була гаряча вода, треба буде потерти долоньку Нільсена, якого встановлять біля водонапірної вежі. Але це не все. У закинутій будівлі колишнього радіовузла по вулиці все того ж Нільсена зроблять арт-інсталяцію: замість вікон встановлять фотографії відомих маріупольців та людей, які внесли вагомий внесок у розвиток міста.

Львів

Львів'ян хлібом не годуй, дай тільки погуляти і "пофлешмобити". Нещодавно у місті у відповідь на подорожчання проїзду у маршрутках, започаткували #ДайтеКвитокЧелендж. Містяни закликають усіх, даючи водію 5 гривень за проїзд (а з лютого – 7 гривень), вимагати у нього квиток. Львів'яни вважають, що таким чином вони зможуть навести лад у сфері пасажироперевезення, позбавляючи водіїв "лівої готівки".

Є й хороші новини для користувачів громадського транспорту. З 1 лютого у Львові можна буде придбати абонементи на проїзд у електротранспорті. Один з них даватиме змогу пересісти з трамвая на тролейбус і навпаки, не сплачуючи за поїздку знову. Послуга буде доступна для півторагодинного абонемента вартістю у 5 гривень 50 копійок.

Нещодавні дослідження екологів змусили львів'ян нахмурити лоба та замислитись над тим, чим доводиться дихати щодня. До переліку підприємств, які найбільше забруднюють довкілля, потрапили Добротвірська ТЕС, ДП "Львіввугілля", ПАТ "Львівська вугільна компанія", комунальне підприємство "Львівводоканал". Тепер питання, що з цим знанням робити...

Рівне

Якщо для шанувальників активного зимового відпочинку в Києві є гірка на Протасовому Яру, то у Рівному з цим, схоже, проблеми. Проте люди намагаються вирішити ситуацію, катаючись прямісінько у центрі міста, на проїжджій частині.Так, один екстремал "розсікав" вулицями, тримаючись за трос, прив'язаний до авто. Лижнику таки вдалось привернути увагу: перехожі зупинялись на тротуарах від подиву, а водії інших авто сигналили, що є сили.

Дніпро

У Кривому Розі на базі 17-ї танкової бригади знімають документальне кіно про Дебальцевські події. Центральним епізодом стрічки стане реконструкція подій одного з переломних боїв Дебальцевської операції -оборони Висоти 307,5. В зйомках фільму задіяні військовослужбовці бригади та ветерани боїв за Дебальцево.

Незграбній собаці, яка впала в озеро у парку Глоби і не могла самостійно вибратись, в прямому сенсі слова пощастило. Її голосне скавчання почув небайдужий перехожий, який швиденько зняв свій одяг та пірнув у холоднючу воду рятувати пухнастого. Чоловіку вдалось виштовхати собаку до берега, а далі на допомогу обом прибули рятувальники.

Одеса

У Коноплянській ОТГ обговорили можливість проведення фестивалю промислової коноплі у 2019 році. В Одеському Центрі розвитку місцевого самоврядування вважають, що такий фест допоможе громаді заявити про себе, а ще сприятиме збільшенню потоку туристів, що також не завадить.

Конопля коноплею, але в Одесі на тижні помітили, що помаленьку почала руйнуватись будівля мерії. Згідно останніх досліджень, основною причиною руйнування є стан схилу, який потрібно укріплювати. Аби мерія не сповзла у море, переполохані чиновники вже розробили документацію на укріплення схилу і на ремонт фасаду. Ремонтуватимуть за рахунок кредитних коштів у найближчі роки, а за скільки саме – не кажуть.

Пристрасті довкола ПЦУ та Московського патріархату не вщухають. Нещодавно настоятель Свято-Покровського храму Владислав Шиман у смт Сарата на Одещині разом із парафіянами вирішив перейти до Української церкви. На це одразу відреагували "нагорі" і видали указ, згідно з яким "За порушення священицької присяги, клятвопорушення, зраду Святої Христової Церкви, ухилення в розкол, участь у політичній авантюрі, брехню та лицемірство, вчинення соблазну серед віруючих, на підставі 10 і 11 правил Святого Карфагенського Собору" священика звільнили від служіння у Свято-Покровському храмі і заборонили служити. Але тут таке діло: з якою церквою бути, вирішує парафія. Так що в єпархії можуть грозити, а на місцях - своя правда, згідно закону.

Харків

Суд над одіозним екс-мером Харкова, а зараз нардепом Михайлом Добкіним перенесли втретє. Виявилось, що головуючий у справі суддя Олексій Шишкін пішов на лікарняний, хоча підозрювані у справі та їхні захисники на засідання суду з'явились. Чи будуть якісь зрушення у справі про незаконну передачу землі вже навесні, чи знов все перенесуть, покаже час.

Харків'яни продовжують виборювати чисте довкілля за допомогою сервісу петицій. Місцевий житель Олександр Богданіс закликав заборонити розміщення на території Харкова підприємств, що утилізовують ртутьвмісні відходи. Його звернення не залишило байдужими містян і набрало необхідні п'ять тисяч голосів підтримки. Тепер на петицію має відповісти у мерії. Далі буде.

Погода у Харкові продовжує випробовувати містян. На тижні пішохідні доріжки та територія біля входу до станції метро "Наукова" вкрилися кригою. Здавалось би, що тут нового, але протиожеледними матеріалами "ковзанку" ніхто не обробляв. Містяни йшли до метро, як могли, але далеко не всі готові до таких гострих відчуттів прямісінько на виході з метро.

Невивезений сніг дивує котрий рік не лише киян. У Харкові у провулку Короленка, ледь не напроти мерії, навалена височезна гора брудного снігу. І одна справа, якбитриметрова сніжна купа лежала б собі десь на узбіччі, але ж ні: сніг звалений на пішохідній зоні. І незважаючи на те, що з сайтів органів влади звітують про кількість одиниць снігоприбиральної техніки, які працюють у містах, подібних снігових куп не лише в Харкові, а й в багатьох українських містах, хоч відбавляй.

Запоріжжя

Бердянцям цього тижня було - і лишається - не до жартів. Через обвал магістрального каналізаційного колектора половина Бердянська залишилась без води і, зрозуміло, без каналізації. Воду підвозити не встигають, тож аби хоч якось зарадити проблемі, бердянці зливають воду з батарей опалення, ходять з пластиковими баклажками до моря, а дехто навіть набирає воду із зливової каналізації. Станом на 1 лютого в місті обвадидася ще одна ділянка колектору. Робочі терміново монтують тимчасовий колектор, але коли можна буде нарешті користуватися водою, поки невідомо.

Тим часом у Запоріжжі депутати проголосували за встановлення туристичного збору. Відтепер ті, хто зупиняється в місті у закладах готельного типу, буде змушений доплатити. Сума незначна: збір встановлений у розмірі від 0,05% до 0,5% від розміру мінімальної заробітної плати. Чим дорожче проживання в готелі, тим більший відсоток стягуватимуть із туристів. При вартості проживання до 300 грн (включно) – 0,05% від розміру мінімальної заробітної плати (поки що це 4173 грн) для однієї людини за одну добу тимчасового розміщення; від 300 грн до 600 грн – 0,25%, понад 600 грн – 0,5%. Не стягуватимуть збір з неповнолітніх, інвалідів, ветеранів війни, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Запорізькому депутату Михайлу Прасолу оголосили підозру (За статтею 366-1 "Декларування недостовірної інформації" КК України, – ред.) прямісінько на сесії. Історія із врученням підозри невловимому депутату схожа на детектив. Починаючи з жовтня минулого року у прокуратурі кілька разів намагалися викликати Прасола усіма можливими способами: надсилали повістки, писали у Вайбер, на електронну пошту адвоката депутата, намагалися вручити повістку за місцем реєстрації та роботи. Але не змогли, бо за вказаними адресами ніхто не відгукувався. Вручити повістку слідчий намагався також на сесії міськради, але депутат від отримання документу відмовився. У грудні минулого року слідчий звернувся до суду з клопотанням про обрання запобіжного заходу, але Прасол не з'явився на шість засідань. Тож було ухвалене рішення про примусовий привід депутата. Прокуратура ж для оголошення підозри "розшукала" обранця на сесії. Прасол на це заявив, що його переслідують, а підозру оголосили у незаконний спосіб.

Прикарпаття

У Facebook-спільноту "ГуцулВуду" потрапили дивовижні малюнки прикарпатської художниці Світлани Балух. Жінка з любов'ю та гумором зображує птахів, причому кожного у своєрідному образі. Серед птахів є "Мольфар", "Опришок", "Бакунтова файка" та "Дримба". Користувачі мережі від побаченого в захваті і ледь не в один голос писали, що це неперевершено.

Закарпаття

Будівлі обсипаються не лише на окупованому Донбасі, а й на туристичному Закарпатті. У середмісті Берегова обвалилася частина стіни старовинного палацу Мегеша. Величезні шматки цегли та штукатурки впали посеред дня і дивом не зачепили голови перехожих. Будівля, яка має статус пам'ятки архітектури місцевого значення, руйнується на очах. А враховуючи те, що будинок житловий, у міській раді "кивають" на мешканців, мовляв, вони й довели будинок до такого стану, бо серед них немає спроможних вкладати в нього кошти. Цього року на ремонт в мерії планують виділити 100 тисяч гривень – цього вистачить лише на часткові роботи.

Вінниця

На кінець весни у Вінниці запланували реставрацію "Садиби письменника і громадського діяча М. М. Коцюбинського". У будинку, в якому колись жив письменник, хочуть відремонтувати та утеплити дах, підлогу, замінити вікна, встановити сучасну систему опалення. Використовуватимуться технології, які допоможуть зберегти автентичний зовнішній вигляд будівлі. Проведуть і внутрішні реставраційні роботи, а в подальшому відреставрують комору та сторожку на території садиби.

Те, що немає нічого ціннішого за людське життя, розуміють навіть діти. Історія про вінницького школяра Володимира Шкута, який віддав зібрані на скутер гроші на лікування хворої дівчинки, облетіла все місто, а згодом про цей шляхетний вчинок дізнались і за межами Вінниці. У школі, де вчиться восьмикласник, організували збір коштів для дівчинки з діагнозом "гліома головного мозку". Спочатку Вова здав для Олі 100 гривень, а коли почув, що їй потрібно зібрати 31 тисячу доларів, віддав все, що мав. Мовляв, скутер почекає, а здоров'я дівчинки важливіше.

Мідним тазом накрились гастролі російського священника на Вінниччині, який видавав себе американського проповідника. Піп, який ходив на збори громад, які мають намір перейти до ПЦУ, під час промови проговорився: "у нас в Росі...точніше Америці". І хоч і схаменувся, проте така "жирна" випадкова обмовка не залишилась без уваги. Священик до того ж говорив російською мовою, а його згадки про Америку потішили прихожан.

Кропивницький

Бухгалтерка Юлія Фоміна зі Світловодська прославилась своїм "букетом" зубів. У роті дівчини їх аж 36, що є аномалією. Чотири додаткових корінних зуба – велика рідкість. Після підтвердження аномалії рентгенівськими знімками та висновками лікарів, Юлія отримала свідоцтво Національного реєстру Рекордів. Дівчині-акулі з таким "букетом" зубів хоч і не дуже зручно, проте видаляти їх вона поки не хоче.

Майже чотири сотні моделей автомобілів зібрав кропивницький колекціонер Володимир Цись. Причому більшу частину колекції автолюбитель зробив власними руками. Автівками чоловік захоплюється з дитинства. Ще тоді в його колекціях було понад три тисячі моделей. В молодості все розпродав, а тепер знову збирає. Найдорожчі в колекції ті моделі, які зроблені власноруч. Також пишається автівкою, датованою XIX сторіччям – іграшка призначалася для розваг царської родини в Санкт-Петербурзі.

Не сидиться митцям. Коли несподівано відчувають натхнення – оточуючі це помічають одразу. У Кропивницькому у під'їзді на вулиці Попова панелі яскраво розмалював один художник. На стінах простого будинку немов "ожили" бджоли-Майі, ведмеді, метелики, панди. До світлин яскравого під'їзду активісти додали іншу, для контрасту. На фото зображений занедбаний під'їзд, де на дверях висить об'ява: "Ніколи не голосуйте за цю владу, яка нічого не робить і знущається над людьми". Але насправді все залежить від людей, бо які мешканці, такі і під'їзди.

Полтава

Полтавська "Мамаїада", схоже, закінчується. Кримінальну справу щодо можливого незаконного збагачення Олександра Мамая закрили через відсутність в його діянні складу кримінального правопорушення. Втім, проти Олександра Мамая є ще й інші відкриті кримінальні справи, тож розслаблятись йому поки рано.

Естафету обвалів стін та дахів перейняла і Полтава. Тут обвалилася будівля будівельного супермаркету на Маршала Бірюзова. Містяни у соціальних мережах почали тішитись, що подібний обвал у супермаркеті – це не найкраща "реклама", адже, хто, як не працівники магазину будматеріалів мали подбати про безпеку і познімати снігові брили з даху.

Солідну вагу снігових наметів не витримав і дах на ринку "Балковий", що неподалік військового інституту зв'язку. Роботу крамниць та кіосків, розташованих під аварійним накриттям, ніхто не припиняв, а містяни продовжували ходити під небезпечним дахом, навіть не здогадуючись про небезпеку.

Масла у вогонь додали і тонни снігу, змішаного з багном на дорогах Полтавщини. Тут тала вода руйнує автошляхи, на якість яких і без того скаржаться водії.

Тернопіль

В Теребовлі, що на Тернопільщині, зводять зручні гуртожитки, в яких проживатимуть військові артбригади. Будівництво симпатичного житла планують завершити цієї весни. Військові кажуть, що проект житла відповідає стандартам НАТО, тут продумано усе до дрібниць. У приміщеннях встановлять пральні машинки, обладнають кухні та кімнати з меблями. Словом, буде не житло, а пісня.

Хмельницький

У Мінкульті оприлюднили перелік церков, яким необхідно вказувати належність до Російської православної церкви. Виявилось, що на Хмельниччині тисяча релігійних громад УПЦ МП, які мають протягом трьох місяців внести у свій статут зміни, передбачені законом "Про свободу совісті та релігійні організації" та подати їх на реєстрацію в установленому порядку. До слова, Верховна Рада схвалила за основу та в цілому проект закону, який зобов'язує УПЦ МП перейменуватися у Російську православну церкву.

У Кам'янець-Подільському Державному історичному музеї-заповіднику радіють новим експонатам. Якщо точніше – кокардам армії УНР зразка 1918 року. Кокарда була однаковою для козаків та старшин, але у козаків центральна частина кокарди не вкривалася емаллю, а фарбувалася.

І наостанок - коротка історія про нетішинський "антирекорд". Тут втринадцяте судитимуть жінку, яка наприкінці грудня минулого року, скориставшись неуважністю персоналу магазину, викрала три подарункових набори зі станками для гоління, що лежали на прилавку. Востаннє жінка була засуджена в жовтні 2018 року за цією ж частиною 2 статті 185 Кримінального кодексу України. Втім, як показало життя, не востаннє.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme