Чим жила Україна: Трипільські богині, кицька-рятівниця та 150-річна могила унтер-офіцера

Україна настільки велика, що жителі одного регіону часто не в курсі, чим живуть їхні сусіди

Олекса Шкатов
Заступник головного редактора по роботі з регіонами - керівник регіональних редакцій
Чим жила Україна: Трипільські богині, ки…

Цього тижня в Україні вже традиційно мітингували, а ще перейменовували зупинки і цілі області, вганяли в сон ведмедів і рахували рекордну контрабанду. Про все це – в дайджесті Depo.ua.

КиївГучним, але не дуже вдалим виявилося відкриття ресторану міжнародної мережі KFC на Майдані Незалежності. Бо відкритися фастфуд вирішив, по-перше, в Будинку профспілок, до якого ставлення у киян особливо прискіпливе, а по-друге, в День гідності, тобто початку Євромайдану. Наслідок – обмальовані стіни, скандал у соцмережах і, врешті решт, призупинення роботи на невизначений час. Вже "відкрилися" так "відкрилися".

І знову про скандали. На цей раз – загальноукраїнського масштабу, але із осередком у Києві. На тижні в урядовому кварталі знову мітингували "євробляхери" – їм дуже не сподобався закон, ухвалений Верховною Радою щодо розмитнення ввезених з Європи старих авто. Перекривали дороги, обіцяли безстрокову акцію протесту, але... за 1,5 доби передумали і розійшлися. Кажуть, ще зберуться. А президент закон все одно вже підписав.

І про хороше. Столиця продовжує "приростати" симпатичними мініатюрами. На цей раз одну з київських стін прикрасила Пектораль. Щоправда, не золота, а мідна, але від того не менш пізнавана. Головне, щоб не зламали і не вкрали. Бо вандали завжди мають час і натхнення, тож деяким скульптуркам не щастить, і вони зникають у невідомому напрямку.

Донбас

Любов пішла, засохли помідори – тільки так і можна охарактеризувати стосунки нинішньої "дири" і її недавніх творців – "донскіх казаків". Зовсім нещодавно вони були хазяями і героями, але ті часи минули – і от вже "папахоголових" засуджують до довічного, а то й до страти. А що поробиш, любов Расєюшки – вона така, непередбачувана й нещадна.

От що притаманно російським посіпакам, так це те, що вони геть не думають про майбутнє, ще й хизуються цим. Цього тижня, наприклад, вони прями текстом заявили, що невизнаний статус – це добре, бо можна безкарно красти, зокрема технології. Вражаючі приводи для гордості, нічого не скажеш…

І ще про невизнані республіки. Аби якось з ними торгувати, але при цьому зберігати пропите обличчя, Росія використовує республіки недовизнані – тобто визнані лише нею. Так, за півроку через відтяпану у Грузії Південну Осетію Росія наторгувала з "ЛДНР" аж на $150 млн. Те, що з українським Донбасом вона свого часу наторговувала в рази більше – то деталі. Економіка по-російськи грошей – це ж не про гроші.

Тим часом на окупований Донбас насувається ще одне лихо – екологія по-російськи. Це коли із захоплених територій "викачується" все, що можна, а потім вони перетворюються на токсичну пустелю. Бажано, щоб ще й безлюдну. Так якось простіше.

Дніпро

У Дніпрі є три вічні теми: будівництво метро, пошуки місця під аеропорт і ремонт Нового мосту. Щодо першого, то цього тижня в місті оголосили, коли "підземку" орієнтовно "дориють". Кажуть, до кінця 2023 року мають впоратися. А всі затримки і нестиковки пояснюють тим, що проект, деякі креслення якого робилися ще у 1970-х, потребує серйозного доопрацювання.

Заступник Філатова розповів, коли завершиться будівництво метро у Дніпрі

Щодо другого, то цього тижня назвали можливе розташування майбутнього аеровокзалу: міжнародний аеропорт "Придніпров'я" має з'явитися в Солоному, Кам'янці чи замість наявного – в Авіаторському.

Ну а щодо третього, то роботи на Новому мосту призупиняють в середині грудня, але обіцяють вже 25 числа, тобто до Нового року, пустити рух в обох напрямках.

Добре бути майстром на всі руки. Але іноді важко – для оточуючих. У Нікополі чоловік вирішив самотужки поставити газову колонку. І поставив! Тільки при цьому примудрився напустити води в газові труби. Результат – два будинки, його і сусідній, три дні сиділи без блакитного палива. Причому "майстер" всіх ощасливив на вихідні. І тільки в понеділок газовики нарешті все виправили.

Харків

Почнемо з приємного. Варто було Depo.Харків звернути увагу на підозрілу надбудову на пам'ятці архітектури в самому центрі міста, як в неповороткій зазвичай управлінській машині щось заворушилося, заскрипіло, і на початку нинішнього тижня головний архітектор області запевнив, що будівництво зупинили і мріють побачити дозвільні документи. Дуже хочеться вірити, що на цьому історія, як часто буває, не закінчиться.

Харків, само собою, не лишився осторонь "євробляхерських" мітингів, але додав до них власного колориту. По-перше, любителі "єврохаляви" допетрили позаклеювати номерні знаки на автівках, відверто порушуючи закон. По-друге, до мітингувальників приєдналася "блогерша" Ганна Кривуц, яка спочатку хизувалася на "Ютьюбі" тим, як "тролить патрульних", а потім втратила права за п'янку за кермом. Ну, як то кажуть, який протест – такі і досягнення.

І про сепаратистів. Вони в столиці Слобожанщині, на жаль, є і все такі ж нешугані. Один – уродженець Калузької області, підозрюваний у держзраді, – втік у невідомому, хоча й цілком зрозумілому напрямку, поки суд "кликав" його на розгляд. Друга спокійно викладає у Харківському торгово-економічному інституті, не соромлячись заявляти про свою любов до Росії, Путіна і тому подібні збочення. І от що дивно: сепарка ця – з Кримської Керчі, але жити чомусь вирішила під хунтою на Слобожанщині, а не в рідній "гавані" із камінням з неба. Тому що, вочевидь, послідовна.

Львів

На Львівщині масово вирубають ліс національного парку, який невдовзі має стати заповідником "Королівські бескиди". Волонтери нарахували "лисин" на 2,5 гектара. Роботи з нищення дерев йдуть шаленими темпами. А лісники, які б мали все це зупинити, мов ті мавпи – нічого не бачать, нічого не чують, нічого не кажуть.

Львівські перевізники бешкетують: в місті зареєстрували петицію з вимогою підняти вартість проїзду у маршрутках. Мовляв, все росте, бензин-дизель дорожчає, і тільки бідні маршрутники отримують копійки. Словом, всі у все повірили.

Цього тижня трамвайний парк столиці Галичини отримав німецький акцент: його поповнили вісім берлінських вагонів, жовтеньких і веселеньких. Незабаром має бути вже п'ятнадцять. Симпатяги!

Деякі "зайці" не тільки жадібні, але й нелякані. Один такий на тижні їхав на зачепі львівського трамваю, ще й з пивом. А стався би один сильний "стрибок" вагону – і була б радість травматолога. Якщо зібрали би.

Одеса

Судячи з усього, сумно відомий одеський Будинок профспілок незабаром можна буде побачити. Не те, що він зараз невидимий, але невдовзі після трагедії в травні 2014-го його обнесли парканом-вагонкою, і так він ці 4,5 року і простояв. А зараз навколо ставлять новий паркан, прозорий… Навряд чи для того, щоб старий лишити. Хоча всяке може бути, звісно ж.

Масштаби контрабанди по-чорноморськи вражають: цього тижня поблизу Одеси зняли команду з буксира "Паралель", що тонув. Згодом судно викинуло на одеський берег. Як і баржу, яку він, як з'ясувалося, вів. А в ній… А в ній виявилося 5 млн пачок контрабандних цигарок, які мали з Росії через Крим потрапити до Болгарії. І якби не шторм, то, мабуть, і потрапили би. А тепер – розслідування, справа, суд.

Через велику контрабанду цигарок, що виявили на баржі на Одещині, розпочали розслідування (ФОТО)

Одеса стає ближчою до України, а Україна – до Одеси: з початку літа наступного року з приморського міста відкривається два нових авіарейси – до Києва та Харкова. Квитки купити можна вже зараз. І навіть треба. Поки дешево.

Чернівці

Навіщо відкривати магазин чи хоча б ставити лоток, якщо є дармовий тротуар? Приблизно так і вирішили торговці у столиці Буковини, які висипали товар – жіночі колготи – просто на землю. Горою. І нічого: тут же з'явилися бажаючі поритися. А відео процесу почало бити рекорди популярності в соцмережах.

Закарпаття

Закарпатські рятувальники роблять свою справу не тільки в робочий час, але й в позаробочий. І допомагають не лише людям, але й чотирилапим. Уже місяць як користувачі соцмереж спостерігають за перебігом акції добра і милосердя "Надзвичайні тварини від рятувальників". Бійці регіонального підрозділу ДСНС фотографуються з тваринами з місцевого притулку, а люди те бачать, і… Хтось просто дивиться, хтось вболіває, а хтось і забирає. За місяць нових хазяїв знайшов десяток покинутих котів і собак. Добра справа не лишається без добрих сердець.

Закарпатські рятувальникам допомогли знайти нові домівки для 10 чотирилапих друзів (ФОТО)

По той бік Карпат почали писати листи Миколаю, який роздаватиме свої подарунки 19 грудня. В області розпочалася традиційна святкова акція "Напиши листа Миколаю". "Для того, щоб Миколай порадів за вас, ви можете йому надіслати цікаві малюнки про нього, зиму і веселі зимові свята. А ваш лист у далеку країну Лапландію, де серед дрімучих лісів і вічних морозів живе добрий Святий Миколай, надішлють його помічники-миколайчики із Закарпаття!" – обіцяють організатори. Листи треба надіслати до 16 грудня на адресу: Ужгород, Головпошта, а/с 1 а, Миколаю.

Про те, що зима і Новий рік вже близько, нагадують і ведмеді з Центру реабілітації тварин Галицького національного природного парку. Нагадують, похропуючи, бо впали в сплячку. Для співробітників центру ця тривіальна, здавалося б, подія – дуже радісна. "Родина ведмедів, врятована з невідповідних умов утримання в Херсоні восени 2017 року, вперше в своєму житті підготувалась та залягла у зимову сплячку, впродовж року пройшовши курс психологічної та фізичної реабілітації", – пояснюють захисники тварин. Ну, нарешті ведмедики виспляться!

Тим часом в Карпатах стало на одну туристичну принаду більше: там відновили "Джерело ангела", що у Стужиці на Великоберезнянщині. Від джерела зі смачною водою до кордону із Словаччиною 8,5 км, до польського – 2 км. Поруч проходить маршрут до точки стику кордонів трьох країн України, Словаччини та Польщі. А ще від джерела можна вирушити через панорамну гору Фігура до місця падіння метеориту "Княгиня", що на території Ужанського національного парку.

Запоріжжя

Один із запорізьких коледжів цього тижня прославився жорстокою дівочою бійкою. Сімнадцятирічна учениця, що навчається на повара, побила шістнадцятирічну – майбутню операторку комп'ютерного набору. Старша жорстоко гамселила молодшу, завалила на землю, навіть вдарила ногою по обличчю. Жертва не відбивалася. Цей же коледж минулого року прославився дебошем учнів. Словом, та ще "школа життя".

Майстер-клас від запорізьких комунальників: як зробити добру справу так, щоб ніхто не зрадів. Все просто: береться дешевий зупиночний павільйон з вагонки і бездумно тулиться… ні, не на зупинці і не біля дороги. А просто посеред тротуару. А кому треба на маршрутку чи автобус, той хай через газон стрибає.

Несподівану знахідку буквально відкопали активісти, що впорядковували могили загиблих під час Голодомору на кладовищі в Гуляйполістаровинний хрест, що його було встановлено над похованням унтер-офіцера Федора Прокоповича Тура, який помер 1870 року. Старовинний надгробок буде піднято: за 150 років він геть вріс у землю.

Гідний наслідування приклад дають учні школи в Селі Воскресенка Пологівського району. Вони збирають макулатуру. Але не просто щоб підзаробити, а щоб купити для рідного навчального закладу тенісний стіл. Сільська рада ініціативу палко підтримує. І закликає всіх долучатися. Щоправда, зі своїм стосом старих газет доведеться їхати аж у Воскресенку.

Херсон

Місто цього тижня славилося, скажемо так, незаконними заволодіннями майна. Нічого екстраординарного, але певні обставини не дають обійти ці кримінальні випадки увагою. Отже, крадіжка перша: зухвала. У курортному Генічеську пограбували місцевий офіс президентської партії БПП. Винесли техніку і документи. Дивує те, що офіс розташований поруч із районною прокуратурою, СБУ і Національною поліцією. Для повного набору не вистачає ще НАБУ, якогось суду і тюрми.

Крадіжка друга: ганебна. Попався на ній екс-керівник податкової. А "погорів" він на зворотньому боці мистецтва. Під час рейдової перевірки інспектори Херсонобленерго звернули увагу на картину на стіні. Про художні якості витвору не згадується, і не треба, бо найцікавіше було за нею: перемикач і відгалуження мережі, яке дозволяло користуватися електроенергією в обхід лічильника. "Наекономив" екс-податківець одразу на понад 120 тисяч грн. штрафу.

І, нарешті, крадіжка третя: безглузда. Двоє молодиків на Херсонщині спробували поцупити залишеного біля магазину мопеда. Власник двоколісного це помітив і намагався їх затримати, але ті втекли, кинувши транспортний засіб із поламаним замком. От тільки забули на місці злочину сумку з документами одного з них. Зрозуміло, що пошуки для копів були недовгими.

Хмельницький

На Ізяславщині продовжують руйнуватися залишки палацу Сангушків. Нещодавно там обвалилася чергова секція другого поверху північного корпусу. Руйнування зафіксували представники місцевої громадської організації. І що? І нічого. Бо посадовцям доля пам'ятки архітектури та містобудування національного значення – до… широкого шкіряного крісла.

На Хмельниччині руйнується архітектурна пам'ятка національного значення (ФОТО)

Ця новина мала би стосуватися Полтави. Або Дніпра. Але буде у Хмельницькому. Справа в тому, що Україною нині їздить жовта маршрутка-привид. Задача її – шукати найсумлінніших водіїв компаній. І нещадно їх хвалити. І в Полтаві цього тижня назвали переможця другого етапу цього проекту. Ним виявився далекобійник Микола Музичишин з Дніпра. Родом з Хмельницького. Отак все заплутано.

Тернопіль

Що таке страшна знахідка знає неназваний Нацполіцією тернополянин, який відкрив був поштову скриньку, а там – граната. З волосінню, що одним кінцем прив'язана до кільця чеки, а другим – до замка скриньки. Тобто справжнісенька розтяжка. На щастя, ніхто не постраждав. Вибухотехніки "подарунок" вилучили, тривають пошуки "жартівників".

Тернополянин виявив гранату у поштовій скриньці (ФОТО)

Скільки не досліджують археологи Тернопільщину, а вона продовжує дивувати. На цей раз унікальними артефактами порадувала печера Вертеба, що на Борщівщині: там знайшли двадцять фрагментів жіночих фігурок, а ще три – неушкоджені. Це, кажуть фахівці, фігурки трипільських богинь. І їм щонайменше 5 тисяч років. Оце поважні пані!

І про кришталеву чесність: 32-річна жителька Тернополя знайшла на території центрального автовокзалу гаманець, а в ньому – платіжки, документи, банківські карти. І бонусом – 20 тисяч гривень готівкою. Але жінка на такий "подарунок долі" не повелася і понесла знахідку в поліцію. А там вже знайшли чоловіка, що те портмоне загубив. На радість останньому.

Кропивницький

Голова новина тижня: Верховна рада після тривалих пісень та плясок підтримала і скерувала до Конституційного суду рішення про перейменування Кіровоградської області на Кропивницьку. Суд, вочевидь, пропозицію підтримає. Таким чином буде нарешті проведена остаточна декомунізація області. Місцеві любителі русского міра – в сумі і непозбувній бентезі.

Українські вузькоколійки – чудовий і досі діючий раритет, гідний великої туристичної слави. Але, на жаль, все геть інакше. Якщо на Заході рух за збереження малих залізниць набирає обертів, то в Україні їх продовжують нищити. Цього тижня добралися до вузькоколійки, що пролягає через Гайворон, забравши звідти два раритети – рейковий автомобіль на базі "Газ-12-М "ЗіМ" та сторічний вагон-колієвимірювач. Все – в робочому стані і потрібне на залізниці. Подальша доля вилучених раритетів незрозуміла – є припущення, що їх відправлять на виставку рухомого складу на Київському вокзалі. Заміни, само собою, не надано жодної.

Несподівано нагадав про себе Михайло Поплавський. Те, що в "співочого ректора" все добре, було зрозуміло, але виявилося, що цього йому мало. Тому він намагається зайвий раз не "світити" своє майно: журналісти знайшли в нього незадекларований розкішний маєток в Бортничах, а також представницькі "Мерседеси". Офіційно Поплавський живе у скромній 76-метровій квартирі на Позняках. А по місту пересувається, вочевидь, громадським транспортом.

Полтава

Від Метро до Шашлички: в Полтаві взялися до довгочікуваного ремонту ділянки траси М-03 "Київ–Харків" в межах міста. Почали з холодного фрезерування верхнього шару асфальтобетону… втім, менше незрозумілих слів: зараз фактично проводяться підготовчі роботи. Далі дорога перезимує, а капітальні роботи розпочнуться вже навесні.

У Полтаві тривають "мерські гойдалки". На тижні тепер вже колишній мер Олександр Мамай несподівано "повернувся" на посаду. На день. Завдяки держреєстратору з Харкова, який вніс відповідні зміни в Держреєстр. Втім, як з'ясувалося, сам держреєстратор про це не знав, оскільки в нього – точніше, неї – вкрали гаманець, де був ключ-носій для роботи з Держреєстром, а зміни вносилися вже у самій Полтаві. Нинішній мер Олександр Шамота на все це заявив, що раніше "рейдерили" підприємства, а тепер – ціле місто.

Вінниця

На Вінниччині коти рятують людей, а люди – лебедів. Для початку – про котів. Точніше, про кицьку: вона врятувала… рятувальника. Незвичайну історію розповів прес-офіцер ГУ ДСНС у Вінницькій області Олександр Кутовий. Його друг, офіцер Служби порятунку, вирішив зварити плов, а коли страва була майже готова, зменшив вогонь і приліг на диван перед телевізором. Прокинувся серед ночі. Розбудила кицька: голосно кашляла і гризла за лікоть. В ситуації зорієнтувався миттєво: скотився на підлогу, так дістався коридору. Диму стільки, що нічого не було видно навіть зі світлом. Якби не кицька – то вчадів би.

А тепер – про людей. Люди цього тижня рятували на Вінниччині пару лебедів, що вмерзли в лід. Довелося лізти у воду, дарма що у захисних костюмах. Але птахів таки визволили з крижаного полону.

На Вінниччині двоє лебедів примерзли до криги (ФОТО)

Вінниця – хай і невелике, але горде і європейське місто. У неї навіть Ліверпуль власний є. Навіть два: площа, а тепер і однойменна зупинка. У поєднанні із відомими на всю країну вінницькими трамвайчиками – просто казка.

А ще дитяче "Євробачення" цього року відкриватиме вінничанка – 11-річна Дарина Красновецька, переможиця українського національного конкурсу. Вона на змаганні виступить першою, із піснею Say Love. Конкурс стартує в неділю, 25 листопада, і відбуватиметься у білоруському Мінську.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme