KropFest 2018: Чим здивував Національний мистецький фестиваль
Колиска українського професійного театру на п'ять днів стала Меккою для митців України
Depo.Кропивницький занурювався в атмосферу KropFest 2018.
Вдруге alma mater українського професійного театру корифеїв, у якому творили такі знакові постаті як Кропивницький, Карпенко-Карий, Садовський, Саксаганський, Заньковецька, приймала Національний мистецький фестиваль. П'ять діб Кропивницький "атакували" різножанрові митці: художники, письменники, театральні діячі, актори, відомі гурти, виконавці, шоу-мени-леді, музиканти, різнобарвні та різножанрові колективи. На цей час місто перетворилося на велику, яскраву, шалену творчу божевільню, купалося в атмосфері загальної піднесеності, під час чого відчувало себе долученим до таємничості живого творчого процесу.
Міністр-актор, "Звірині історії", "Вій" та "Соломон у спідниці"
Відверто потужною була театральна програма. Відкриттям цього сезону став Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр імені Т. Шевченка. Трупа представила "Вій.Докудраму", авторкою якої є відома загалу з "Кіборгів" Наталя Ворожбит. І хоча заявили, що постановка "за мотивами повісті М. Гоголя", твір Ворожбит та його подача режисером Андрієм Бакіровим нічого спільного з Миколою Васильовичем не мають.
У постановці глядачів обеззброїло все: сценарій, режисура, акторська майстерність, сценографія, музичне оформлення, темпоритм вистави. Фабула не така вже й закручена: двоє наївних французів потрапили у забуте Богом українське село на весілля, котре закінчилося вбивством нареченої. Лірично-гумористично-містичні виверти мали місце навіть після трагедії. Неперевершений, справжній український гумор, побутові етюди, високий рівень акторської подачі матеріалу створили неповторне театральне дійство, на яке хочеться прийти знову. Вистава удостоєна Національної премії ім. Леся Курбаса недаремно: глядача просто взяли у заручники, і, міцно тримаючи за душу, не дали бодай раз видохнути під час дійства.
Закінчилося дійство дуже пронизливою сценою корів на бійні. Три персоналії розмірковували про те, що їх чекає в цьому невідомому місті, стоячи у черзі. Вони у підсумку повірили у своє щасливе майбутнє, бо ці "боги"-люди не могли, на думку корів, вчинити із ними щось зле…
Філігранною, найвищого рівня майстерності стала акторська робота у виставі "Соломон у спідниці" від Театральної майстерні Ади Роговцевої, примадонни українського театру. Маючі поважний вік, Роговцева на одному подиху зіграла кравчиню-єврейку, яка лізе у чужі справи та намагається змінювати долі людей згідно своєму світогляду. У героїні нічого не виходить, але вона не здається. Насправді жінкою керує велика любов до оточуючих. Це створило багато комічних та незручних моментів в її житті. І хоча глядачів попередили, що актори не грали виставу декілька місяців, дійство було вдалим і зіграним. Режисер спектаклю – донька Роговцевої Катерина Степанкова.
Щодо інших вистав, то схвально глядачі сприйняли "Бійцівський клуб" Київського театру "Актор", "Тіні забутих предків" Одеського українського театру ім. В. Василька та багато других дійств. Відверто провальною була лише вистава Львівського театру "Воскресіння" за твором Франсіса Вебера "Вечеря з дурнем". Зі "справжньої французької комедї" глядачі масово уходили, навіть не дочекавшись антракту.
"Герої серед нас"
Лейтмотивом KropFest 2018 стали історії звичайних людей, яких ми не звикли називати героями, але, героїчність яких відображається у щоденних вчинках. Учасників проекту відбирали протягом кількох місяців, шляхом опитування активної аудиторії в соціальних мережах, запитів до управлінь поліції, ДСНС та інших структур.
Серед героїв - 12-річний Самір Іскендеров, який попри серйозні діагнози вміє керувати власним життям. Він відмінник у навчанні і постійний призер змагань з легкої атлетики. Засновниця громадської організації та міні-притулку "Щасливий пес" у селищі Новому Оксана Літвінова, яка щоденно займається порятунком, опікою, лікуванням, стерилізацією і прилаштуванням безхатніх тварин.
Це також старший лейтенант поліції Олег Лінецький та його колега лейтенант поліції Андрій Бондаренко. Вони оперативно розшукали 3-річного хлопчика, який загубився у лісосмузі за декілька кілометрів від населеного пункту. Майстер газодимозахисної служби, рятувальник Олександр Опара, який витяг із Дніпра семирічного хлопчика, врятувавши його від смерті.
Безперечно герой - боєць 3-го полку спецназу Вадим Довгорук, який восени 2014 року отримав серйозне поранення у Донецькому аеропорту під час АТО. Після лікування повернувся на передову. А під час одного з обстрілів втратив руку і кілька днів пролежав на 20-градусному морозі. Далі був полон і обмін. Вадим вижив, та внаслідок обмороження були ампутовані ще й ноги нижче колін. Вадим втратив кінцівки, та не силу духу. Заснував проект "Сила нації", в рамках якого проводить спортивні змагання серед таких самих як він бійців, що отримали інвалідність в зоні АТО.
Пенсіонерка, інвалід ІІ групи Людмила Тютюненко, яка з перших днів АТО допомагає українській армії. Водій маршрутного таксі, котрий перетворив банальні маршрути на атракціони позитиву, ввічливості й творчості Юрій Бурла.
Експерт з пошуку вибухівки і зброї пес-герой Брайт і його власник Костянтин Дульський. Лабрадор Брайт служить у кінологічному центрі Національної поліції області, двічі їздив до зони АТО, а нещодавно допоміг встановити місцезнаходження засудженого втікача виправної колонії.
Проект "Герої серед нас" представили на концерті просто неба, на який були запрошені найкращі українські виконавці.
Концерти, клоуни і вуса
У списку локацій фестивальної програми були Фортечні вали, де провели вечірньо-нічний концерт-реквієм на музику Ігоря Щербакова "Великого бажайте". Глядачі прослухали ораторію для читця, баса, мішаного хору та симфонічного оркестру на тексти "Заповіту" Патріарха Йосипа Сліпого та канонічні тексти.
Ще три концерти були не менш резонансними за складом та програмою. Це концерт улюблених українських мелодій "Українське ретро" у стилі Sympho-Classic за участю симфонічного оркестру Національного будинку органної та камерної музики України (диригент – Богдан Пліш), який у повному складі завітав на КропФест.
Цей же оркестр зіграв ефектну програму "Пори року" Антоніо Вівальді/Астора П'яццолли з всесвітньовідомим скрипалем Дмитром Ткаченком (Україна – Велика Британія).
Вразив до глибини душі фортепіанний речиталь блискучого піаніста Юрія Кота з творів Бетховена, Шумана та Лисенка.
Один з днів фестивалю присвятили дітлахам та їхнім батькам: Тоня Матвієнко і Арсен Мірзоян влаштували концерт-інтерактив, що продовжився концертом гурту ТІК.
Оpen air-концерти на площі Героїв Майдану змішали усі стилі і напрямки українського музичного мейнстриму: "Мандри", "Нічлава", "Скай", "Бумбокс" "КораЛЛі", "Юркеш", Юлія Лорд, "Беz Обмежень", Альоша, "Антитіла", Ірина Федишин, Тетяна Горобець і Тарас Петриненко, Кропивницькі гурти "Своя версія", The Sound Age та "Місто доріг" підкорили кропивничан та гостей міста.
На площах і вулицях Кропивницького працювали клоуни, театри для дітей. До речі дуже вдало контактував із глядачами вище негативно згаданий Львівський театр "Воскресіння" з вуличними виступами та виставою-казкою. А пацієнти дитячих відділень медзакладів Кропивницького приймали лікарняних клоунів, які з'їхались до Кропивницького з Одеси, Харкова та Києва.
У рамках Національного мистецького фестивалю пройшла "Літературна толока" на Дворцовій, а художники влаштували живописний пленер на вулицях міста.
До KropFest 2018 центральна площа міста ніколи не збирала такої кількості глядачів, зазначили організатори Національного мистецького фестивалю. А вже традиційний флешмоб "Вуса Кропивницького" став приємною спогадкою про ці шалені п'ять днів для жителів столиці степового краю.
Фото: прес-служба KropFest 2018, Олена Савранова, Андрій Бондар.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький