UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Кропивницькі шахтарі провели акцію протесту під Міненерго

Гірники уранових шахт ДП "СхідГЗК" вимагали пояснень щодо скасування приєднання підприємства до НАЕК "Енергоатом"

Кропивницькі шахтарі провели акцію проте…

Про це повідомляє Depo.Кропивницький з посиланням на "Україну Центр".

Біля Міністерства екології та енергетики України зібралися представники підприємств, що входять в ДП "СхідГЗК" (працівники гідрометалургійного заводу з міста Жовті Води та уранових шахт, які перебувають в області).

Все було, як і завжди: люди вийшли з прапорами і в жилетках із символікою Атомпрофспілки, постояли день і до вечора виїхали в зворотну дорогу, на свої підприємства, які можуть ось-ось зупинитися. Напевно в дорозі багато говорили про минуле, сьогодення і майбутнє галузі, яке стає все більш невизначеним.

Йдеться про комбінат, який повинен забезпечувати паливом українські АЕС. Вірніше, з видобутої шахтарями і переробленої металургами руди згодом виготовляються тепловиділяючі трубки (ТВЕЛи), якими завантажують реактори атомних станцій. Зараз це найважливіша ланка ядерно-енергетичного ланцюжка України знаходиться під загрозою розриву.

Атомпрофспілкою і фахівцями "СхідГЗК" велася колосальна робота по включенню "СхідГЗК" до складу НАЕК "Енергоатом" нарівні з АЕС і створення вертикально інтегрованої державної системи – від видобутку руди і до вироблення електроенергії. Йдеться вже не йде про повний цикл збагачення української руди і виготовленні ТВЕЛів, оскільки цей сектор української ядерної програми за роки незалежності був практично знищений.

Добута в області і збагачена в Жовтих Водах руда перетворюється в паливо на підприємствах ядерного комплексу Росії, що як би має активізувати зусилля української влади на шляху до досягнення енергетичної незалежності шляхом створення вітчизняного циклу. Один із кроків до мети - включення "СхідГЗК" до складу єдиного атомно-енергетичного комплексу України, що і було визначено постановою Кабміну в липні 2019 року. Здавалося б, труднощі уранодобувної галузі залишилися позаду, але як раз тут і починається найцікавіше, в сенсі, незрозуміле.

Практично відразу після створення нового Міністерства – енергетики і екології – його глава Олексій Оржель розпорядився підготувати "наказ про скасування наказу". Журналістам стало відом, що питанні реорганізації СхідГЗК шляхом приєднання до НАЕК "Енергоатом" існує кілька груп впливу.

Представник міністерства нічого конкретного не сказав на зустрічі з шахтарями, і люди фактично так і поїхали ні з чим.

Заступник голови Атомпрофспілки Павло Прудников прокоментував ситуацію так: "Те, що комбінат на межі зупинки, ви прекрасно знаєте. Ціна, яка закладена в тариф на електроенергію для НАЕК "Енергоатом" на уран, становить близько 75 доларів при рентабельності підприємства в 110 доларів. Зрозуміло, що підприємство працює в збиток, і допрацювались до таких збитків, що зараз, в принципі, на межі зупинки – немає ні обігових коштів, ні матеріалів, ні ПММ. Зупинка цілком реальна, так. І зараз на кожній оперативці відпрацьовуються варіанти або часткової зупинки, тобто продовжувати працювати на запаси, а ГМЗ зупиняти, або одну з шахт зупиняти і так далі. Виникає багато питань, хоча б таких, як відключення електроенергії тощо.

В принципі, був розроблений один з варіантів порятунку цього комбінату, його реорганізації шляхом включення в "Енергоатом". І були вже накази по Міністерству, були розпорядження КМУ з цього приводу, але новий міністр Оржель, з незрозумілих нам причин, зупинив всю цю процедуру. Тому ми і намагаємося зрозуміти, з чого раптом? Ми до нього зверталися ще 30 вересня, і, оскільки ні відповіді, ні привіту не отримали, тому і змушені були вийти на акцію протесту. Провели переговори з директором департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу Олегом Коріковим та під протокол записали, що зустріч особисто з міністром повинна відбутися до 29 жовтня. Нехай нам озвучать офіційну позицію міністерства, нехай пропонують свої варіанти. Може бути, у них якісь плани є, ми хочемо почути, і в т.ч. по Східному ГЗК, так, і після цього будемо приймати рішення".

Нагадаємо, що в облраді вимагають Прем'єр-міністра втрутитись у вирішення кризи.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme