Найнудніші вибори, або Як голосувала Кропивниччина

Кропивниччина пережила найспокійніші вибори за всю свою електоральну історію, щоправда, багато жителів регіону через відсутність графи "проти всіх" псували бюлетені

Найнудніші вибори, або Як голосувала Кро…

Depo.Кропивницький відслідковував те, як тривали вибори на Кропивниччині, та аналізував їхні результати.

Ще о 12:00 у день виборів, 21 квітня, активісти Асоціації політичних наук, котрі вели спостереження у всіх п’яти округах області, заявили, що вибори у другому турі на Кропивниччині  є найнуднішими за всю історію голосування у регіоні. Так було сказано тому, що тривали електоральні президентські перегони майже без порушень, а ті, що фіксувалися, були дріб’язковими. І журналістам, і спостерігачам цього разу під час волевиявлення жителів області було нудно.

Активність виборців

В області проголосувало 60,53% виборців. Вже о 10:00 на спецдільниці, що розташована у виправній установі в Устинівці, проголосували 100% виборців.

Найактивніше проголосували у ТВО №99 (сюди входить частина Подільського (виборчі дільниці № 350894 – 350936), частина Фортечного (виборчі дільниці №350814 –350869, 350874, 350875, 350882 – 350890) районів міста Кропивницького) із показником 62,7%.

Другою активною територію  став ТВО №103 (місто Олександрія, Долинський, Олександрійський, Петрівський, Устинівський райони). Тут активність виборців склала 61,29%.

"Бронзу" щодо явки виборців в області отримав ТВО №102 (міста Знам’янка, Світловодськ, Знам’янський, Новгородківський, Олександрівський, Онуфріївський, Світловодський райони). Тут обирали президента 60,98% виборців.

Четвертим за показником явки виборців став ТВО №100 (частина Подільського (виборчі дільниці № 350892, 350893), частина Фортечного (виборчі дільниці №350876 –350881) районів міста Кропивницького, Бобринецький, Вільшанський, Добровеличківський, Компаніївський, Кропивницький, Новоукраїнський райони, селище міського типу Нове міської ради міста Кропивницького (виборчі дільниці № 350870 – 350873, 350891). Тут проголосували 59,83% виборців.  

Пас задніх ТВО №101 (Благовіщенський, Гайворонський, Голованівський, Маловисківський, Новоархангельський, Новомиргородський райони). Тут проголосувало лише 57,54% людей.

Явка другого туру була нижчою по області усього на 1,43% (60,53% у другому проти 61,96% у першому турі).

Порушення під час волевиявлення

У Кропивницькому деякі дільниці не вели протокол вранішнього засідання, а деякі мали лише його чернетки. Громадянська мережа "ОПОРА" пов’язує це з недосвідченістю голів та секретарів комісій. У п'ятницю, 19 квітня, на 99 окрузі, тобто в обласному центрі, замінили близько 30 членів комісій, які приймали присягу лише зранку, в день виборів. Протоколи ранком вони не склали. А цифри про кількість бюлетенів у протоколах повинні були співпадати у ранковому та вечірньому звітному документі комісій. Протоколи оформлювали аврально із суттєвим запізненням.

У деяких селах виборці намагалися проголосувати без паспорту, але спостерігачі "ОПОРИ" робили зауваження, і таких людей відправляли  додому за документами.

У Кропивницькому не дали проголосувати на дільниці незрячому чоловіку в мікрорайоні Шкільний. Завадив це зробити голова комісії, котрий сказав, що скриньку привезуть додому незрячому, бо той не може проголосувати самостійно. У першому турі із цим виборцем вчинили аналогічно, до того ж скриньку ніхто незрячому додому не привіз. В "ОПОРІ" кажуть, що незрячі мають право заходити в кабінку із родичами або із іншими виборцями, котрі допомагають їм голосувати, бо трафаретів для сліпих, надрукованих шрифтом Брайля для самостійного голосування незрячих, дільниці не мають.

У Кропивницькому 75 виборців наркодиспансеру не внесли у списки. Через це люди не змогли проголосувати. Також в Кропивницькому п'яний чоловік розірвав бюлетень на дільниці. Поліції довелося заспокоювати нетверезого виборця, який порушував громадський порядок. Ще в обласному центрі на дільниці в медичному коледжі обмалювали лице на інформаційному плакаті з Порошенком.  

На Кропивниччині зафіксували двократний запис шістьох виборців. Це вважають технічною помилкою. Спостерігачі склали акт і ОВК виключила шість зайвих прізвищ.

Курйозний випадок трапився на виборчій дільниці в Олександрівському районі, де мати хотіла проголосувати замість сина, бо той перебуває за кордоном. Членам виборчкому вона показала довіреність, у якій син "передавав" право голосу. Але жінці відмовились видавати бюлетень на ім'я людини, яка особисто не явилась. 

У день виборів до поліції області надійшло 35 повідомлень про можливі порушення виборчого законодавства. Із них дев'ять заяв стосувалося фотографування бюлетенів, вісім – неточностей у списках виборців, шість – незаконної агітації, одна – пошкодження урни, одна - видачі бюлетеня без документів та десять – інших можливих порушень.

У Кропивницькому за трьома фактами складено адміністративні протоколи за ст. 179 КУпАП (розпивання алкогольних напоїв на робочому місці, перебування на роботі в нетверезому стані) та за ст. 173 КУпАП (дрібне хуліганство).  Охороняли публічну безпеку 1640 поліцейських.

Результати волевиявлення

На Кропивниччині Зеленський переміг з величезним відривом. Згідно з результатами ЦВК,  він отримав 80,47% голосів виборців. За Порошенка проголосували 17,51% жителів області. Різниця – 62,96%.

У Кропивницькому (ТВО№99) маємо наступні результати:

Зеленський –  76,57%

Порошенко – 21,07%

По Бобринцю (ТВО№100) підсумки голосування виглядають наступним чином:

Зеленський –  80,92%

Порошенко – 17,25%

Голованівськ (ТВО № 101) має наступні результати:

Зеленський – 79,03%

Порошенко – 19,01%

У Знам'янці  (ТВО №102) округ має такі остаточні результати:

Зеленський – 82,66%

Порошенко –15,34%

І Олександрія (ТВО №103) дала наступну картину:

Зеленський – 83,76%

Порошенко –14,34%.

Протоколи з майбутнього

На ОВК у Кропивницькому намагалися здати протоколи "з майбутнього": на протоколах деяких ДВК на окрузі №99 з центром у Кропивницькому написали час майбутньої доби. 17 протоколів довелося відправляти на уточнення, оскільки члени ДВК позначили час в протоколі після 00:00 понеділка, 22 квітня, а самі приїхали в ОВК до настання цього часу, там їх жартома назвали "гості з майбутнього". Першопричина таких дій – бажання отримати добові за другий день, бо законодавчо не врегульована оплата штабів і вони не можуть доплачувати гроші працівникам комісій.

Вибори без вибору

Представники "ОПОРИ" підтвердили, що вибори на Кропивниччині були проведені без суттєвих порушень, демократично, без тиску на виборців, в тому числі на спеціальних дільницях в місцях виконання покарань. Це казали і всі інші спостерігачі, а також представники штабів.

На дільницях в області під час паралельного підрахунку голосів зафіксували багато зіпсованих бюлетенів. Спостерігачі Громадянської мережі "ОПОРА" прогнозують, що, коли підіб’ють підсумки, на Кропивниччині буде один з найвищих процентів зіпсованих бюлетенів – близько 2,5%.

За відсутності графи "проти всіх", виборці, які не підтримують жодного з кандидатів, псували бюлетені, пишучи "проти всіх", "нема вибору", "Боже, за що такий вибір". А один із людей написав ім’я артиста Іво Бобула, додав квадрат та поставив в ньому хрестик напроти написаного від руки прізвища.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme