Реальні, віртуальні та телефонні: У кропивницькій поліції розповіли про популярні "фішки" сучасних шахраїв

На сьогодні по Кропивницькому та області відкрили 400 проваджень про шахрайство

Реальні, віртуальні та телефонні: У кроп…

Через розвиток технологій змінюються тенденції афер - нині близько половини "шахрайських" справ, що розслідує кропивницька поліція, пов'язані з інтернетом, мобільними телефонами та банківською системою. Махляри активно користуються тим, що "жертва" може їх не бачити. Тому близько 50 із загальної кількості в 400 справ – це "дзвінки з банку", 70 – ошуканство на сервісі он-лайн оголошень, 16 справ - про "сина в поліції", близько 120 – коли беруть на вулиці телефон "подзвонити". Є 14 фактів з незначною кількістю фальшивих грошей. Таку статистику шахрайств озвучив Depo.Кропивницький начальник відділу злочинів проти власності ГУ НП в області Ігор Козир.

Достатньо одного дзвінка

У наші дні людину можуть обібрати просто одним дзвінком або СМС на мобільний телефон, отримавши доступ до кредитної картки. Знайти пройдисвітів, які потім викинули телефонну картку та й взагалі могли дзвонити з іншої області, складно, але можливо.

Поліцейський розповідає, що такі шахраї одразу розуміють, якщо "помилились номером". Але, хоч і з десятої спроби, можуть знайти ключ до картки свого довірливого співрозмовника. Плутяга телефонує просто навмання, запитує чи є людина клієнтом певного банку. Якщо відповідають ствердно, то починає розповідати про те, що він є працівником служби безпеки банку, а картку заблокували через збій у системі, тож йому необхідно дізнатись дані клієнта. Почати може із запитання: "Як давно ви користувалися карткою?". Як би не звучали запитання про банківські дані, розмову треба негайно переривати, оскільки, відповівши на ключові питання, жертва дозволяє шахраєві зняти гроші з особистої картки. В окремих випадках під час розмови з "банкіром" на телефон приходить СМС а шахраї запитують код, з яким можуть скористатись рахунком.

Вікова категорія постраждалих від таких шахрайств – від 30 до 50 років, це як чоловіки, так і жінки, які у стресовій ситуації, чомусь вірять дзвінкам з незнайомого номеру. У такому разі треба розуміти, що будь-якому банківському працівнику заборонено запитувати дані картки та СVV-код зі зворотнього боку картки.

Повідомлення про велике грошове поповнення картки

Вже після розмови з Ігорем Козирем стало відомо про ше одну шахрайську схему з використанням підроблених листів про "випадковий" переказ грошей і підроблених сайтів, які зовні нагадують сервіс "Приват24". Клієнтам через різноманітні канали комунікацій (месенджери, електронну пошту) приходить повідомлення про поповнення карти невідомою особою на кілька тисяч гривень. Далі ошуканці пропонують перейти за посиланням на фальшиву квитанцію з фішингового сайту (тобто сайту, який "зчитає" і передасть шахраям секретну інформацію, "видану" жертвою, – Ред.), оформленого під "Приват24". Тому людей просять у жодному разі не переходити за цим посиланням та не вводити логін і пароль.

Справи про телефонні шахрайства доводять до суду. Але необхідно хоча б знайти, хто телефонував з невідомого номеру. Після ухвали суду мобільний оператор дозволяє поліції отримати роздруківку телефонних номерів, побачити, куди дзвонили ймовірні шахраї. Завдяки фото з камери на банкоматі, можна побачити обличчя афериста, який знімав готівку.

Махінації з рахунками

Нещодавно пройдисвіт зі Олександрійського району зняв гроші з рахунку хворої дитини. Злодій побачив відеосюжет про історію маленького хлопчика, батьки якого просили про допомогу у зборі коштів на операцію. Скориставшись довірою рідних хлопчика, шахрай провів низку маніпуляцій через банкомат.

Наш співрозмовник додає, що шахраї не тільки знімають гроші, а й одночасно оформлюють кредит на 10 – 12 тисяч з терміналу. Нещодавно ЗМІ повідомили про те, що в Олександрії ошуканці "виставили" чоловіка на 106,5 тис. грн. За словами потерпілого, вранці він знаходився в важкодоступному для зв'язку місці, де картка мобільного оператора не працювала. Але телефон не "прокинувся" в межах покриття. Чоловік зателефонував на лінію оператора. Там повідомили, що він нібито сам перевипустив картку для прийому 4G. А після цього додали, що якщо картка прив'язана до онлайн-банку, треба дзвонити в банк і терміново блокувати рахунки.

Як з'ясувалося згодом, злочинці почали операцію ще вночі. Вони перевипустили телефонну картку, за її допомогою зайшли в Інтернет-сервіс банку, там взяли кілька кредитів, а потім зняли гроші через банкомати в Кривому Розі. Чоловік втратив як свої особисті кошти, так і гроші юридичної особи, за яку він є відповідальним. Крім цього, на нього "повісили" два кредити: 15 тис. грн від одного з банків і на 2 тис. грн - від "контори" термінової фінансової допомоги.

Майже анекдот

Зовсім свіжу історю розповіли олександрійські журналісти. 22-річний хлопець заплатив через Інтернет за неіснуючі інтимні послуги і звернувся до поліції. Сталося це 17 липня близько 22:00 . Копам шукач сексу розповів, що знайшов платні інтим-послуги в Інтернеті, перевів на чужу картку 7600 грн., після переказу йому скинули телефонні номери, але вони мовчали і послуг хлопець не отримав. Через деякий час чоловік знову передзвонив на "102" і сказав, що він вирішив проблему і просить заяву не розглядати...

Ексклюзивні розваги для довірливих

Інколи злочинці виявляють неабияку фантазію. Про цей випадок писали всі ЗМІ. В Кропивницькому людей ошукали шахраї, які продавали "квитки на політ на повітряній кулі". Коли жителі прийшли на місце анонсованого старту, то побачили лише ошуканих "колег". Невідомі обдурили близько сотні жителів Кропивницького, які піддалися на рекламу і дешевий політ над містом на аеростаті. Любителі легкої наживи спрацювали дуже просто: створили подію в одній з соцмереж, розпродали квитки довірливим любителям романтики і зникли.

Сервіс он-лайн оголошень і не тільки

Ще один вид шахрайств - купівля-продаж через Інтернет. Для цього шахраї користуються популярним сервісом оголошень або іншими, подібними до нього.

Людей можуть дурити по-різному: брати невеликі суми за доставку товару, аванс або повну передоплату. "Але справа в тому, що тут є договір купівлі-продажу. Він хоч і усний, але це вже не вважається складом шахрайства",- зазначає Ігор Козир. Але якщо вдасться прослідкувати, що сталося декілька подібних випадків, і людина займається цим систематично – тоді є шанси зупинити шахрая.

Цього року у такій справі затримали жінку з західного району області, за якою нараховується 12 фактів шахрайств. Вона сиділа вдома за комп'ютером та "продавала" невидимі товари через Інтернет. Аферистка шукала клієнтів не лише по області, а й по всій Україні.

Гроші перераховують навіть за автівки – в такому випадку людина може відправити вже не 500 гривень, а й 10 тисяч завдатку. Декілька років тому один хлопець так "купляв" машину і відсилав гроші неодноразово. Щоразу шахраї вигадували нову причину, чому вони не прийшли. Мати забрала у бідолахи кредитку, написала заяву, навіть в поліції пояснювали, що слід зупинитись. Але такі випадки у практиці кропивницьких поліцейських більше виключення, ніж правило. Постраждалим доводиться вчитися на таких випадках.

Тому на таких сервісах слід дивитись чи давно продавець на сайті. І знати, що шахраї здебільшого вимагають передоплату. Запитуйте, чи є оплата накладеним платежем і пам'ятайте, що аферисти можуть пропонувати товар дешевше, ніж він коштує насправді.

Великий комбінатор

На жаль, є шахраї, які діють з куди більшим розмахом. Декілька років тому в області був аферист, який не продавав, а "купляв". Зараз він заарештований. У тій справі були фіктивні підприємства, які замовляли товар фурами, у тих "контор" були і будівельні матеріали, і техніка. Склади були вщент забиті товаром. Обіг також був мільйонним. Махляр залучив і підставних осіб, на яких оформлювали фірми. Але перепродати "куплене" він не встиг - поліція прийшла з обшуками.

"Син в поліції"

Багато було випадків на практиці правоохоронців з розряду "син потрапив у поліцію" або скоїв "ДТП". Тут злодії телефонують жінкам від 60 років і старшим, у яких є дорослі діти. Коли серед ночі кажуть "мама", пенсіонерка сама називає невідому людину іменем свого сина. При цьому у "винуватця ДТП" навіть може не бути машини.

Одна мати, повіривши аферистам, встала серед ночі і пішла класти гроші на рахунок, а син тим часом спокійно спав у сусідній кімнаті. У таких випадках треба одразу телефонувати сину на його особистий номер та у поліцію.

Таких шахраїв теж знайти складно, бо іноді їм перераховують гроші з картки, а іноді за готівкою приїздить таксист, який теж особисто не знає своїх "клієнтів".

"Провели" газ в село

Зараз хоч і зникають такі популярні раніше види шахрайств, як "погадати біля ринку чи вокзалу", але деякі "сміливці" все-таки віддають перевагу "особистому спілкуванню". В одному з сіл України років п'ять тому шахраї зібрали громаду села, а перед цим зарили у землю газовий балон. Потім підпалили вогонь та заявили, що провели у село газ. Тепер проведуть і до кожної домівки тільки треба спочатку віддати за це гроші. Люди принесли, але ні газу, ні грошей більше не побачили.

Якщо шахраї і навідуються, то зазвичай до пенсіонерів - міняють гроші старі на нові. Кажуть "нам треба записати номери купюр, а ви покладіть їх у конверт". В інший конверт кладуть папірці. У результаті старенькі можуть більше не побачити останніх грошей .

"На лікування"

А от на лікування хвороб у маршрутках можуть цілком збирати і люди, яким це дійсно необхідно, і шахраї, але, використовуючи фото реальних людей. Так один винахідливий чоловік збирав допомогу, але зі своїм дитячим фото та діагнозом. Такі випадки через малі збитки - до 160 грн з людини - не можуть вважатися шахрайством.

У поліції кажуть, що людей, які потрапили до "лап" шахраїв дійсно шкода. Але шанси повернути втрачене, навіть коли шахрая затримають, практично дорівнюють нулю. Тому варто завжди бути пильними, не довіряти незнайомцям та намагатись не впадати в паніку від дзвінків та смс з вигаданого банку.

Фото - lawyers.ua

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme