"Такої активності ми не очікували": На Кропивниччині підбили перші підсумки передвиборчої кампанії

Найбільше порушень під час передвиборчої кампанії стосуються оприлюднення реклами без вихідних даних. Окрім цього, у Кропивницькому було скоєно напад на громадського омбудсмена із захисту виборчих прав Євгена Гурницького

"Такої активності ми не очікували": На К…

Про це, а також небувалу активність кампанії на Кропивниччині та те, як справи про порушення під час агітації "розвалюються" у судах, розповіли під час прес-конференції представники Громадянської мережі ОПОРА.

Координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в області Зоя Лебідь розповідає, що 18 лютого постановою ЦВК утворили окружні виборчі комісії і це є фактичним поділом кампанії від виборчої агітації до роботи ОВК і дільничних комісій.

На Кропивниччині діє п'ять окружних виборчих комісій у виборчих округах №99, 100, 101, 102 і 103. Найбільше членів виборчої комісії в ОВК №100 з центром у Бобринці (36 осіб), найменше - в кропивницькій ОВК №99 - 34 особи. У п'яти ОВК Кропивниччини 175 членів через рекордну кількість кандидатів у президенти, а їх 44.

Зоя Лебідь відзначає, що більшість кандидатів в президенти подали на окружні комісії своїх представників. Такої активності від "гравців" спостерігачі не очікували і це є рисою, яка вирізняється саме на цих виборах. Не подали представників в ОВК на Кропивниччині Ігор Смешко, Євген Мураєв, Ілля Кива, Дмитро Добродомов, Дмитро Гнап, Олександр Ващенко та Геннадій Балашов.

Вже зараз спостерігачі говорять, що приміщення можуть не вмістити таку велику кількість людей – комісії, спостерігачів, журналістів. Місцевим органам влади доведеться прослідкувати, аби всім вистачило місць. За виборами в Україні спостерігатимуть 139 організацій. Серед спостерігачів, окрім ОПОРИ та Комітету виборців, є організації з промовистими назвами "Я – за ЮВТ", "Солідарність", "Зе команда", а є ю Спілка архітекторів України, організація "Тріумвірат". ОПОРА проаналізувала ці організації. Дивлячись по засновниках 70 % з них є представниками кандидатів. Також в області у великій кількості будуть спостерігачі ОБСЄ, які вже зараз перебувають у Кропивницькому.

Новим на цих виборах є те, що на Кропивниччині є 15 посад у п'яти округах (голова, заступник і секретар), і всі вони – від різних кандидатів. Немає жодного "дубля", як це було у попередні роки.

Координаторка спостереження відзначає, що ймовірно команди кандидатів подаватимуть своїх представників в дільничні комісії, де існує пропорційний метод призначення голів ДВК. Така активність буде пов'язана і з тим, що частина кандидатів є технічними і вони просуватимуть "своїх".

На Кропивниччині ЦВК зареєструвала 42 довірені особи від 11 кандидатів у президенти. За словами спостерігачів, з інформації про довірених осіб видно, хто технічний кандидат, а хто дійсно планує боротися за посаду президента. Нещодавно ОПОРА проаналізувала всіх довірених осіб кандидатів в області. Наприклад, у Руслана Ригованова всі довірені особи – від політичної партії Олега Ляшка.

Щодо наймасовіших порушень, які фіксувалися на Кропивниччині, то вони стосуються виборчої агітації без вихідних даних, як на білбордах та сіті-лайтах, так і в друкованих ЗМІ, листівках. Щодо 23 таких випадків спостерігачі ОПОРИ подали заяви до поліції. Є дві заяви до Держпродспоживслужби (через використання Державного гербу, Тризуба, на білбордах Тимошенко). Подані і дві заяви-скарги у Держкомітет телебачення і радіомовлення – вони стосуються публікації в ЗМІ агітаційних матеріалів без плашки "Політична реклама" і не були відділені від інших матеріалів, як того вимагає законодавство.

Зафіксовано декілька випадків участі представників влади в агітації – зокрема мерів Світловодська і Олександрії. Проте Зоя Лебідь пояснює, що якщо в Олександрії був тоді ще потенційний кандидат Олег Ляшко, а у Світловодську йшлося вже про чинного кандидата Віталія Купрія, і агітацію проводили просто в приміщенні міської ради. Спостерігачі додають, що законодавством України посадовцям заборонено агітувати. Але якщо чиновник взяв офіційну відпустку, то це дозволяється.

Новим для цих виборів є те, що ОПОРА зараз активно співпрацює з поліцією. Лебідь відзначає, що білборди без вихідних даних, які раніше спостерігачі фіксували самотужки, зараз поліція активно виявляє по всій області та подає заяви до суду. Спостерігачі з Долинського району, Новомиргорода, Бобринця і в тих районах, де були один-два білборди без вихідних даних, повідомили, що поліція вже написала на всі заяви.

Якщо з фіксацією порушень справи покращились, то з судами не все так добре. Омбудсмен з захисту виборчих прав Євген Гурницький розповідає, що на сьогодні в області є десять постанов, які винесли суди – Кіровський районний суд у Кропивницькому, Світловодський міськрайонний суд і Кіровоградський районний суд. Частина матеріалів направлена в поліцію на доопрацювання, оскільки містять недоліки в оформленні протоколів, а частина справ закрита начебто за відсутністю складу правопорушення.

Проаналізувавши ці постанови, спостерігачі дійшли до висновку, що поліції необхідно прискіпливіше ставитись до оформлення матеріалів справ. Ймовірно, правоохоронці можуть допускати технічні помилки – писати у протоколі інакшу дату, ніж вказували представники ОПОРИ. Щодо розповсюдження матеріалів без вихідних даних з юридичної точки зору треба посилатися на норму Закону "Про вибори президента", яка порушена. Але поліція чомусь цього не робить.

Так Світловодський міськрайонний суд виніс п'ять ідентичних постанов, в яких йдеться про те, що поліція не зазначає в протоколі, яку норму закону порушено. За словами Гурницького, це є недоліком, який може слугувати закриттю справи. "У результаті цього, осіб, яких притягнули до відповідальності, фактично немає. Справи в суді розвалюються", – підсумовує він. Тому наприкінці місяця в ОПОРІ запланували навчання зі слідчими, щоб в подальшому таких питань не виникало.

Матеріал з елементами чорного піару зафіксували лише один – листівки роздавали на вулиці. В друкованих ЗМІ це трапляється частіше – в основному проти двох-трьох кандидатів.

Зупинився омбудсмен з виборчих прав і на голосуванні "за гречку". Під час цієї передвиборчої кампанії у Малій Висці та Голованівську був зафіксований ймовірний підкуп виборців. Представники представники кандидата на пост президента, в газеті оприлюднили оголошення про те, що запрошують на роботу агітаторів. По закону про вибори заборонена оплата праці агітаторам і, якщо така оплата праці перевищує 3 відс. від мінімального прожиткового мінімуму, це може ознаки кримінального правопорушення (ст.160 ККУ - підкуп виборців).

Паралельно ОПОРА робить аналіз ситуації, яка була у попередні роки. Наприклад Ульянівський районний суд у 2014 році розглядав справу про підкуп виборців. Тоді просто у день виборів жінка пропонували 200 грн, аби вона проголосувала за певного кандидата. Жінка визнала свою провину. Також організація готує аналіз таких справ, який потім оприлюднять.

Спостерігач наголосив: якщо його колеги помічають розповсюдження листівок без вихідних даних, то викликають поліцію, і адмінпротокол складається на особу, яка здійснює цю діяльність на вулиці. Тому агітатор, навіть працюючи безкоштовно, теж може постраждати від своїх "роботодавців".

Що стосується Євгена Гурницького, на якого скоєно напад, то він пов'язує атаку зі своєю діяльністю. Але поки невідомо, чи знайшла поліція підозрюваних. Щоправда, минулого тижня керівник поліції Роман Козьяков запевнив, що слідство триває і у поліціянтів вже є коло підозрюваних.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme