Від металодетектора не втечеш: Як "попалися" кропивницькі випускники на ЗНО

В Україні склали вже два іспити у рамках зовнішнього незалежного оцінювання: математику та українську мову й літературу

Від металодетектора не втечеш: Як "попал…

Як тестування проходило у Кропивницькому та області розповіла Depo.Кропивницький завідувач лабораторії ЗНО обласного інституту післядипломної освіти Ліна Бутенко.

На цьому тижня вже склали ЗНО з математики та української мови? Цього року вони так само найпопулярніші?

- Звичайно, тому що з 8 тисяч учасників, які зареєструвалися взагалі в області, то майже 4 тисячі це математика, а майже 7700 - українська мова. Фактично 97% явка на математику і 97% - явка на тестування з української мови. Це дуже високий показник.

Українська мова - обов'язковий предмет, а математика - популярний або поширений. Ми так розуміємо, це з тих причин, що профтехосвіта і вища освіта І-ІІ рівня акредитації почала складати державну підсумкову атестацію у формі ЗНО не з одного предмета, а з двох (торік була тільки українська мова). Другим предметом вже стала математика або історія. Тому й така популярність. Наприклад, на математику було 16 пунктів тестування, а на українську мову - 32 пункти, з них - 13 лише у Кропивницькому.

Українську мову та літературу складають усі, і не завжди цей іспит проходить "рівно". У 2015 році після тестування учні та батьки скаржилися, що було двояке трактування відповідей з української мови. Хто здійснює підготовку цих завдань та чому тоді виникло таке невдоволення?

- Тести укладаються Українським центром оцінювання якості освіти, спеціально підготовленими людьми. Це тестологи, які знають навчальні програми, характеристики сертифікаційних робіт і укладають їх відповідно до навчальних програм. На сайті УЦОЯО розміщені програми та характеристики сертифікаційних робіт. Тому підбираються такі завдання, які діти знають та вивчають у школі. Це все з навчальної програми. Звісно, через суб'єктивні причини можуть батьки чи діти трактувати відповіді по-своєму, але завдання готують освічені люди.

Торік у великих містах виник скандал з приводу якості звуку під час аудіювання з англійської мови. Але не всі зійшлися в думці, що такі претензії обґрунтовані. Як у нас готуються до майбутнього ЗНО з англійської ?

- Аудіювання - це нова форма роботи для тесту з англійської, німецької, іспанської французької мов. Це ті завдання, які були на пробному тестуванні, була апробація робіт саме з цими записами. Тобто для дітей не новина, що завдання подаватимуться у форматі аудіювання. У нас міським управлінням освіти Кропивницького закуплені нові пристрої для п'яти пунктів тестування, в Олександрії також закуплені нові пристрої. До цієї техніки немає ніяких зауважень. До звуку відтворення претензій не було, тому що запис був якісним. Але оскільки це новий формат роботи, для учнів психологічно могло бути дещо складно.

Випереджаючи "звукові" проблеми під час іспитів з іноземної, ми потурбувалися про те, щоби всі пункти розміщувалися в такій зоні, де немає поруч проїзної частини, щоб щільно були закриті вікна, двері. У переддень тестування з англійської мови завжди проводиться інструктаж і "проба" - даються пробні диски, щоб послухати, як чутно з того чи іншого місця аудиторії. А інструктори перед саме цим видом тестування тричі пройшли інструктаж.

Торік на англійській мові у нас були представники УЦОЯО, які переконалися, що якість звучання була високою.

Чи обирали наші випускники інші іноземні мови, окрім англійської?

27 травня проводитиметься тестування з іноземних мов. Пункт буде у дев'ятій гімназії Кропивницького. Є 20 осіб, які замовили німецьку мову, три - іспанську, три - французьку.

А 28 травня складатимуть англійську мову. З цього предмету буде сім пунктів тестування. П'ять у Кропивницькому та два - в Олександрії.

А як щодо інших предметів - історії України, фізики, біології, хімії?

- Окремі з цих предметів не такі масові. 30 травня складаємо фізику (в обласному центрі буде два пункти тестування), 4 червня ЗНО з масового предмета - історія України. Матимемо 20 пунктів тестування в області.

Після історії складають біологію - 6 червня, 11 червня - географію. І 13 червня - хімію. Цим завершується основна сесія тестування.

Що таке додаткова сесія ЗНО?

- Ця сесія починається цього року 26 червня. Вона проводиться для осіб, які через поважні причини не змогли відвідати основну сесію: це може бути хвороба або участь у міжнародних змаганнях, чи смерть когось з близьких. За заявами і поданими документами такі випускники можуть бути зареєстровані на додаткову сесію протягом п'яти днів.

Здається, що рівень безпеки під час надходження завдань можна порівняти з доставкою виборчої документації. Розкажіть, як завдання "приїздять" до наших пунктів тестування. І чи можливе стороннє втручання?

- Ні, таке втручання до матеріалів тестових завдань неможливе. Їх отримує від Українського центру Спецзв'язок. Далі, відповідно до графіку, доставляє у день тестування контейнер з тестовими завданнями до пункту тестування. Його приймає відповідальний за пункт тестування, разом з ним бере під охорону контейнер працівник поліції, який несе там службу. Одеським регіональним центром підписані угоди з поліцією. І від початку охорони контейнера і до того, як Спецзв'язок забирає з пункту тестування, поліцейські несуть там чергування. Тому сторонніх втручань, відповідно до регламенту, бути не може.

З поліцією зрозуміло. А як проходить громадське спостереження і чи затребуване воно у нашій області?

- Так, є громадське спостереження. На сьогоднішній день ми зареєстрували вже 73 охочих бути громадськими спостерігачами. Це представники громадських організацій, батьківських комітетів, ЗМІ, піклувальних рад, профспілка виявила таке бажання. Таким спостерігачем може бути повнолітній громадянин, який не має жодних родинних стосунків з учасниками ЗНО. Потім усім надається посвідчення для громадського спостерігача і вони за наявності цього посвідчення і паспорта можуть перебувати на пункті тестування.

А от журналісти, які проводять зйомку, можуть право її вести лише до початку роботи над тестом. Фіксувати на відео сам процес написання заборонено. Але можна спостерігати за процесом перевірки відкритої частини екзаменаційних робіт.

Відкрита частина, це та, яку не осилить комп'ютер?

- Так, у нас є два пункти перевірки: ми перевіряємо українську, англійську мови - бланк "Б", а також бланк "Б" з математики. На таких пунктах працюють спеціально підготовлені екзаменатори - вчителі і викладачі ВНЗ, які мають вищу категорію та великий досвід роботи. Це доволі кропітка справа.

Математику почнемо перевіряти з 25 травня. Наприклад, з української мови перший блок завдань тестовий, а далі йде висловлювання. Це і має назву "бланк Б".

З року в рік забороняється проносити гаджети на тестування. І все ж на математиці троє випускників "попалися". Як боретеся з цим?

- А на українській мові [попалися] п'ятеро. Дві людини - у Долинській, з четвертої школи, дві - у Благовіщенському, у першій гімназії і одна - з Кропивницького, у 20-й школі. Це прикро, і кожен раз ми попереджаємо. Заборона передбачена самою типовою промовою, що читає інструктор в аудиторії. Там декілька разів попереджаємо, що не можна мати при собі мобільні пристрої. Коли юнак чи дівчина отримує індивідуальний конверт з сертифікатом, там є інформаційний бюлетень, де вказано, що можна брати, а що - ні. Але цей бюлетень не читають і не звертають увагу. Далі в аудиторії випускникам говорять викласти телефони на стіл для особистих речей. Це стосується навіть флешок, навушників та смарт-годинників.

Технологічна перерва проводиться з металошукачем, і діти чомусь не знають, що детектор реагує на телефон інакше, ніж на металеву пряжку. Таким чином, знайшли телефони і в цих людей. Вони цього року не зможуть скласти українську чи математику.

Як виконуються особливі умови під час ЗНО?

- Вони передбачені спільним наказом МОН та МОЗ. Згідно з ним, люди, які мають захворювання опорно-рухового апарату та інші, отримують особливі умови проходження.

Це випускники мають вказати у реєстраційних картках. Одному хлопчику необхідно було збільшувальне скло. І він повідомив, що потребує особливих умов проведення. Була одна особа після травми, то їй підібрали аудиторію на першому поверсі, з доступністю вбиральні. Це все регламентовано наказом. В тому числі, і подовжений час.

Видаються і завдання шрифтом Брайля?

- Видаються. Ті особи, яким він необхідний для проходження ЗНО, мали зареєструватися в додаткову сесію. Тому що саме для них передбачене друкування зошита і проведення тестування у додаткову сесію.

Цього року, як і торік, до вишів приймаються сертифікати різних років?

- Так, від 2017 до 2019 років. Лише з іноземної мови повинен бути сертифікат тільки за 2018 чи 2019 роки, тому що у 2017 році ще не було аудіювання.

Яка вікова картина учасників ЗНО і чи багато приходять на пункти самостійно?

- На українську мову було майже 8 тисяч учасників. З них 2800 - це студенти, слухачі профтехосвіти та вищої освіти І та ІІ рівня акредитації. Приблизно 8-10% - випускники минулих років. Всі решта - школярі.

Щодо старших - відбувається по-різному. З районів довозять на пункти і супроводжують. Нагадують про документи. Зараз стали менше їх забувати, тому що з дітьми дорослі, які все контролюють. Аж до кольору ручки, бо писати треба тільки чорною, та пляшки з водою.

А щодо результатів?

- За останні роки ми піднялися на сходинку-дві, тому що якість освіти зростає. У тому, аби скласти на гарний результат зацікавлені і вчителі, і учні. Це колосальна підготовка самого учня чи учениці. Це робота закладів загальної середньої освіти. Бо школа ніколи не стоїть осторонь, від цього результату залежить її рейтинг.

Що порадите тим, хто складає чи складатиме ЗНО?

- Дефіциту інформації про ЗНО немає. Найдостовірніші джерела - це Український центр оцінювання якості освіти і для нашого регіону - Одеський регіональний центр оцінювання якості освіти. "Освіта.UA", "Освіторія" - різні є джерела для того, щоб подивтися і зрозуміти серйозність справи.

Той, хто був на пробному оцінюванні, зрозумів, як відбувається процедура і відчув на собі час та умови. Математика, українська і фізика - 180 хвилин, біологія - 120 хвилин. Всі решта - 150. Цього року пробні результати обрахували у рейтинговій шкалі і випускники їх бачили на своїй особистій сторінці.

Найбільша порада дітям - встигайте переносити відповіді в бланки. Учасники хоч і розуміють це, але залишають мало часу, щоб перенести відповіді у бланк з зошита.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme