Містки, майданчики та байдарки як аератори: Як у Кропивницькому рятуватимуть Інгул та його береги

Цьогоріч в місті зроблять перші кроки, щоб дати річці та набережній нове життя. Питанням реконструкції переймається як міська влада, так і архітектори та громадські активісти

Містки, майданчики та байдарки як аерато…

У Кропивницькому нещодавно провели засідання комісії з питання реконструкції набережної Інгулу. Які плани у архітекторів, що може стати на заваді реконструкції та звідки можуть взяти додаткові кошти на реалізацію проекту, дізнавався Depo.Кропивницький.

Зараз робочій групі належить затвердити другу версію технічного завдання, яке доповнювали після пропозицій молодих архітекторів.

Чи може завадити реконструкції приватна забудова?

Питанням реконструкції переймається як міська влада, так і архітектори та громадські активісти. Цього року усі разом роблять перші кроки, щоб дати річці та набережній нове життя. В міському бюджеті на 2018 рік на реконструкцію набережної загалом передбачено 4 млн грн, в тому числі мільйон з коштів Громадського бюджету. Народний депутат Костянин Яринич, який теж прийшов на засідання комісії, повідомив, що збирається запропонувати виділити з держбюджету 25 млн грн на реконструкцію набережної та захистити цей проект. Але для цього необхідно мати хоча б частину проекту, погодженого комісією. Це необхідно зробити швидше, щоб ці гроші не втратити.

Про технічні особливості проекту реконструкції набережної розповів членам комісії архітектор Володимир Рак. За його словами, техніко-економічне обгрунтування буде розроблене на території від вулиці Михайлівської до вулиці Київської. Перш, ніж готувати проект, архітектори вивчають технічні питання. Передусім необхідно вирішити проблему підтоплення. Крім того, з півночі та півдня з основних вулиць проходять великі потоки ливневих вод. За чинними нормами треба забезпечити їхню очистку – збудувати очисні споруди, вартість яких варіюється від півмільйона гривень до п'яти млн грн. Від вирішення всієї цієї маси питань залежать і питання зонування та архітектурного рішення.

Реконструкцію всієї набережної планують розбити на частини, щоб заощадити час та кошти, врешті такий підхід дасть змогу швидше подивитись на перші результати. Першу чергу планують зробити від вулиці Михайлівської до Острівської, оскільки там все вже зрозуміло з інженерними комунікаціями – вони замінені.

А от одна з серйозних проблем – роздані під індивідуальну забудову ділянки у 50-метровій охоронній зоні річки, зокрема, з правого боку вздовж набережної до вулиці Острівської та до Козачого острова. Вулиця Шульгиних з лівого боку річки та ділянки праворуч теж мають своїх власників. Але зараз питання розмови з власниками не на часі.

"Часові портали" та фестивальна зона

Творча робота у архітекторів та замовників йде більш активно. З правого боку набережної у центрі міста вже сформована спортивна зона закритого типу – там можуть зробити майданчик відкритого типу. Але, на думку архітекторів, є ще одна проблема – земля, віддана під забудову вірменській церкві. І розташована ця ділянка в охоронній зоні річки.

З лівого боку річки до вулиці Михайлівської архітектори пропонують створити зону сімейного відпочинку. Ближче до пам'ятника Жертвам Чорнобиля – зону активного відпочинку для молоді з активним використанням водного зеркала. Додамо, що автори меморіального комплексу теж не проти, щоб внести певні зміни, згідно з основною концепцією набережної.

Також на центральній частині набережної архітектори планують фестивальну зону. Володимир Рак наводить за приклад маленьке місто Горішні Плавні, що на Полтавщині, де влітку на Дніпрі проводиться до 20 фестивалів та навіть водні шоу.

Козачий острів, який теж не обійшла забудова, планують зробити дитячим парком, активно використовуючи два містки, що з'єднують лівобережну і правобережну частину. У районі пішохідного містка пропонують зробити дитяче кафе з підйомником для людей з обмеженими можливостями та одночасно перетворити цей місток на окрасу. Саму затоку можна буде використовувати для судномоделювання.

Другий місток архітекторам хотілося б прикрасити та додати декору. І це ще не все: напроти Козачого острова є 4 гектари землі – там Володмир Рак з колегами пропонує зробити музей під відкритим небом. Він має бути незвичайним та демонструвати своєрідні часові портали з реконструкцією житла, побуту сарматів, скіфів, Козацької доби.

Парк Космонавтів, що розташований далі, є заповідною зоною. За словами архітектора, ця ділянка серйозно підтоплюється. Тим не менш, цю територію теж треба освоювати. Тут може з'явитися сквер чи парк районного значення з пляжем, зоною тихого відпочинку, дитячим майданчиком.

Прикрасивши береги річки, хоча й поки що віртуально, слід пам'ятати і про саму водойму. Зараз там спостерігається застій води. Пропозиція архітекторів – запустити плавзасоби, як спортивні – байдарки, каное, так і для прогулянок – катамарани, човни, можливо моторні. Це забезпечить додаткову аерацію водойми. Окрім того, тут пропонують розмістити фонтани, які будуть прикрашати місто.

"Метою роботи комісії є погодження технічного завдання – воно вже підготовлене та створене у другій редакції – спочатку зустрічалися з молодіжними групами і їх пропозиції частково враховані і внесені в оновлену версію. Щоб заключити угоду на проектування, потрібне рішення нашої комісії і технічне завдання", - зазначив начальник управління капітального будівництва Віктор Ксеніч.

Цього тижня члени комісії зберуться у повному складі після того, як вивчать технічне завдання зі змінами. Архітектор Рак пояснив, що підготовка документації - техніко-економічне обґрунтування, експертиза, погодження з замовниками – забере тривалий час. Тому будівництво першої черги навіть за виконання всіх цих умов вчасно можуть розпочати не раніше весни наступного року.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme