Борги, підвищення тарифів та холод у садках: Як Кропивницький крокує в опалювальний сезон

Для вересня традиційним є свято знать, для грудня – Новий рік, а в жовтні усі з нетерпінням чекають на початок опалювального сезону. На сьогодні у будинках холодно, в дошкільних навчальних закладах вже неможливо перебувати дітям, але батареї все ще не увімкнені. Міська влада чекає, коли середньодобова температура за три дні впаде до +8°C
 

Борги, підвищення тарифів та холод у сад…

За прогнозами синоптиків, теплогенеруючому КП "Теплоенергетик" пощастило почати пізніше опалювальний сезон. Але підприємство зібрало такий ворох проблем, що радіти зовсім нема чому. Depo.Кропивницький розбирався в ситуації.

Монополія на теплі батареї

Новинка цього року – поява теплової монополії. Цього року обслуговувати 23 800 абонентів, які користуються централізованим опаленням, буде лише одне підприємство – КП "Теплоенергетик". Така ситуація склалася через рішення міської ради щодо повернення майнового комплексу для виготовлення та постачання тепла з оренди ДП "Кіровоградтепло" через великі борги за спожитий газ. Як наслідок, кількість абонентів "Теплоенергетика" зросла більш ніж у чотири рази.

Як повідомили у міській раді, кропивничанам не доведеться переукладати договори та змінювати реквізити оплати послуг, оскільки дані про абонентів "Кіровоградтепло" просто підключать до рахунків комунального підприємства. "Близько місяця тому ДП "Кіровоградтепло" передало нам базу абонентів фізичних осіб. Зараз йде робота з приведення бази у відповідний формат. І згодом усю базу передамо до банку, щоб усі абоненти колишнього підприємства орендаря змогли зручно здійснювати розрахунки з нашим підприємством", – розповів директор підприємства Олександр Чельник.

У результаті підприємство буде опікуватися 22 котельнями та 164 кілометрами теплової мережі. Водночас, підключене навантаження сягає лише 18% від потенційної потужності системи опалення, що говорить про повну розбалансованість системи.

Непомірні борги за газ

Найскладніша ситуація у підприємства з великими боргами за використання газу перед НАК "Нафтогаз". КП "Теплоенергетик" винне 477 мільйонів гривень. У цю суму також входить борг ДП "Кіровоградтепло" у розмірі 235 мільйонів гривень.

Щоб вирішити ситуацію з великими боргами, підприємство уклало угоду про їхню реструктуризацію. Також фінансовим гарантом виплати боргу стала міська рада. Як повідомила заступниця начальника міського ГУ ЖКГ Тетяна Савченко, з міського бюджету виплатять 53 мільйони гривень за п'ять років, тобто 883 000 гривень щомісяця. "Міська влада виступила гарантом на отримання номінацій на використання природнього газу та реструктуризацію боргів на суму 53 мільйони гривень. І у міському бюджету планується передбачити протягом п'яти років виплату цих коштів. Також для покращення фінансового стану комунального підприємства у 2019 році міський бюджет виділив 38,3 мільйона гривень", – розповіла посадовиця під час апаратної наради.

Зі слів директора підприємства Олександра Чельника, для покриття боргів підприємство щомісячно платить 1,3 мільйона гривень, але цього не дуже вистачає. Оскільки кризовий стан склався ще й через заборгованість населення, а це 95,5 мільйона гривень. Також підприємство не отримало кошти від енергоринку за вироблену електроенергію і, за інформацією директора, постійно не отримує.

Традиційний зрив опалювального сезону

Зараз підприємство займається переговорами на отримання номінацій для використання природного газу, без яких не можна увімкнути опалення і почати сезон.

Водночас, днями у садочках батьки фіксували температуру +15 °C  при необхідних за нормами +19 °C. Навчальні заклади використовують прилади для обігріву, які категорично забороняють рятувальники через пожежонебезпечність. Школярі тим часом перебувають на канікулах. Заразом, Держпродспоживслужба не проводить моніторингу, поки не почнуть опалювальний сезон. Виявляється, моніторинг температурного режиму в законодавстві не прописаний, але в санітарних правилах для ДНЗ і ЗНЗ є пункт про забезпечення для дітей комфортних умов перебування, тому "санітари" моніторять, температуру з власної ініціативи і для контролю за епідситуацією. Батькам навіть довелось вийти на мітинг, щоб діти все ж таки отримали тепло. Після цього у окремих садках, де є автономне опалення, пообіцяли включити тепло.

За прогнозом погоди вдень на вулиці поки що тепло, але гарантій, що у разі різкого похолодання, опалення увімкнуть одразу – немає.

Тарифний подарунок перед зимою

Неприємний сюрпризом для споживачів централізованого тепла стало нещодавнє рішення виконавчого комітету про підвищення тарифів. Отже, скоро бюджетні установи платитимуть 2233,85 грн за гігакалорію. Населення ж платитиме орієнтовно 55,73 грн/кв. м, якщо у помешкання не має лічильників на тепло, а середньомісячна температура буде 0,3°C впродовж усього сезону. 

За інформацією, тариф довелось переглянути через значний розрив між вартістю виготовлення тепла та оплатою. До того ж підприємству постійно доводиться латати старі труби, оскільки зношеність системи складає понад 70%. Досі підприємству необхідно залатати 4000 м. кв. доріг після проведення ремонту мережі. Поруч з тим, підприємство продовжує у власний збиток займатися водопостачанням селища Нового та виробляє електрику, за яку не платять. Розмір боргів, які воно збере за зиму 2019-2020 – невідомий. З огляду на минулі роки, одне можна сказати: якщо все буде погано, депутати дофінансують централізоване тепло за рахунок податків усіх кропивничан, незалежно від того, чим ті опалюють помешкання.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme