Чи вдасться нардепу Яценюка засудити кіровоградський телеканал

Редакція Depo.Кіровоград вирішила розібратися, чи намагається народний депутат Олександр Горбунов тиснути на ЗМІ, чи його справді образили

Чи вдасться нардепу Яценюка засудити кір…

Нардеп Яценюка хоче відсудити 100 тисяч гривень у кіровоградського телеканалу. Ми поцікавилися в експертів з мас-медіа та самого "народного обранця", чи дійсно у нього були підстави для подання позову, чи він просто піариться.

Судові справи з журналістами близькі Олександрійському міському голові Степану Цапюку. Він періодично судиться з місцевими журналістами і з такою ж періодичністю суди програє. А от для Кіровограда судові позови до ЗМІ нині в дивину. Вони були актуальні за часів Володимира Ярошенка, місцевого судді, який постійно рвався в мерське крісло – тоді "прогриміли" судові засідання з тижневиком "Україна-Центр" (свою правоту вони довели аж в Європейському союзі) та з тією ж телекомпанією "ТТВ". Володимир Ярошенко вимагав 300 тисяч гривень морального відшкодування за образу його честі й гідності. Дійшло до того, що від нервового зриву головний редактор каналу навіть порізав собі вени.

І от журналістів зібрали на прес-конференцію, аби повідомити, що на телерадіокомпанію "ТТВ" знову подали до суду. І не будь-хто, а цілий нардеп від прем'єрської партії. Журналісти розповіли, що не розуміють, чому так сталося, і закликали колег до солідарності, а ще заявили про тиск на ЗМІ.

Аби ввести у курс справи, показали відео, яке стало приводом до позову, – сюжет в програмі "Акценти дня" ще за 27 листопада 2015 року, який стосувався суперечливого розподілу між дорожніми об'єктами Кіровограда субвенції з державного бюджету. Якщо коротко: нардеп Олександр Горбунов домігся, щоб кошти з ремонту вулиці Андріївської "перекинули" на ремонт дороги до комплексу "Тиха гавань", який буцімто належить його сім’ї.

Після виходу цього сюжету в ефір Горбунов зажадав спростування, на його думку, неправдивої інформації. Директорка "ТТВ" Оксана Васильєва, яка й була автором, попросила документи, які б довели, що сюжет знятий з неправдивою інформацією. Натомість компанія отримала запрошення на судове засідання.

У позові нардеп вимагає моральної компенсації у 100 тисяч гривень. Мовляв, у нього через програму різко погіршилося здоров'я: з'явилося безсоння, головні болі, підвищився тиск, а ще він постійно перебуває в поганому настрої.

Ведучий аналітичної програми "Погляд" на іншому місцевому телеканалі "Кіровоград", медіаексперт Андрій Богданович після перегляду сюжету склав своє враження. Він вважає, що ситуація дійсно дивна, коли в списку для асфальтування стоїть вулиця Андріївська, а ремонтують іншу дорогу, яка ще й веде до кафе, що пов'язують з ім'ям нардепа Горбунова. Богданович також каже, що теоретично Горбунов міг пролобіювати таку підміну.

"Я прекрасно розумію обурення людей з цього приводу. Імовірність корупції з боку Горбунова можна і потрібно розслідувати, - говорить він. - У кіровоградців до нардепа є претензії. Але те, що було в сюжеті, викликає питання. По-перше, зазначу, що це ніяк не новинний сюжет. Про це свідчить кількість оціночних суджень. В авторській програмі - скільки завгодно, але в новинах їх не має бути. По-друге, немає балансу. Бракує коментарів або цитат осіб, про яких іде мова. Того ж Горбунова, в першу чергу. По-третє, не вистачає експертної оцінки: юристів, депутатів, жителів, співробітників "Автодору".

Втім, і рішення судитися з журналістами здається йому не перспективним. Він вважає, що навіть позов нардеп використовував як піар: "Фрази в позові "моральна шкода полягає в тому, що я відчуваю образу", "постійно знаходжусь в поганому настрої" не в'яжуться з усміхненими фотографіями з Верховної Ради на сторінці самого Горбунова в соцмережі. Тема ж, яку підняли співробітники телекомпанії "ТТВ", безумовно, цікава для журналістів і Кіровограда та України. За фактом звернень жителів вулиці Андріївської та депутатів міськради ми проведемо власне розслідування. Крім того, запрошуємо всі сторони конфлікту до нас у студію на ток-шоу "Ми".

Про недотримання журналістських стандартів говорить ще один медіаексперт, керівник редакції інформаційно-аналітичних програм запорізького телеканалу "ТВ-5" Сергій Мамаєв.

"Сюжет однозначно порушує журналістські стандарти. Не будемо звертати уваги на повну відсутність професійного підходу. Текст - жахливий, фокусу теми немає, відео не відповідає тексту картинки, - оцінює він матеріал. - Найбільша проблема - повна відсутність журналістських стандартів: балансу, надання можливості обвинуваченому відповісти на звинувачення, неупередженості. Авторка спробувала прикритися оціночними судженнями, однак факти підмінені домислами і припущеннями. Вона навіть не спробувала зв'язатися з Горбуновим. А щодо виправдання "я не знала, як зв'язатися" - народний депутат має офіційну сторінку на сайті ВР. Скажу чесно: це не журналістика, а "мочилово". На жаль".

Єдине, що може врятувати телерадіокомпанію від закриття, бо 100 тисяч вони наразі не "потягнуть", - це перемовини з політиком.

"Суд вони програють. Єдине, що можна зробити, - попросити позивача зменшити компенсацію до символічної суми", - радить Сергій Мамаєв.

Сам же Олександр Горбунов в коментарі Depo.Кіровоград запевнив, що піаритися на цій ситуації не збирався: "Я подав до суду і чекав на засідання. Прес-конференції не збирав і ніде про це не заявляв. Якщо потрібні роз'яснення, я готовий у вівторок, 22 березня, провести зустріч з журналістами. Єдине, що хочу зазначити, що всі крапки над "і" розставить суд, якщо журналістка каналу "ТТВ" була об'єктивною, то немає чого боятися. У разі мого виграшу гроші обіцяю витратити на благодійність".

Суд Горбунова з кіровоградськими телевізійниками буде 14 квітня. Початок засідання - о 10:00 у Ленінському районному суді Кіровограда. Саме там і тоді вже суддя, а не критики вирішуватиме: піар то чи дійсно "мочилово".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme