Чим жила Україна: Унікальна "Прага", інакомислення по-харківськи та атака Одеси Ґретою Тунберґ

Україна настільки велика, що жителі одного регіону часто не знають, чим живуть їхні сусіди

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
Чим жила Україна: Унікальна "Прага", іна…

Сонце так приємно пригріло на тижні, що українці скинули пальта, витягли мангали, а дехто навіть і літні речі, аби посеред жовтня зануритись у "бабине літо", насолоджуючись теплом та жовто-гарячою красою природи. Про те, чим запам’ятався тиждень, нагадує дайджест Depo.ua.

Київ

Відсіч шаурмі вирішили дати столичні "художники", які обмалювали бус, в якому готують "пекельні смаколики" жартівливими написами, розкривши "душевний" світ ятки на спущених колесах. І якщо спочатку в ній могла бути лише шаурма – "маленька", "звичайна" або "велика", то після бус десь глибоко "у душі" мріє бути фургоном з морозивом.

Роми, які орудують на столичному вокзалі, продовжують нещадно лізти у рюкзаки та сумки тих, хто заловився ґав. І їм байдуже, у кого нишпорити, тому на "гачок" ловляться навіть публічні люди. Нещодавно відома акторка театру та телеведуча Руслана Писанка у на своїй сторінці у соцмережі розповіла, як "засікла" за собою групу злодіюжок, які порсались у її рюкзаку. Після того, як телеведуча різко розвернулась, вона втратила рівновагу і впала. З рюкзака усе висипалось, але роми нічого не взяли. Як стверджує Писанка, її чоловік одразу почав "виховувати" нападників. Тож зайвий раз нагадуємо: в районі вокзалу краще увімкнути режим "антиром" і проходити шлях не замріяно, а озираючись по сторонах.

Столичний сквер Небесної сотні знову опинився у центрі уваги журналістів та небайдужих. За словами радника мера Володимира Бондаренка, афілійована із низкою колишніх депутатів Київради компанія подала заяву про перегляд судового рішення, яким сквер повернули місту, "за нововиявленими обставинами". Цими "обставинами", на думку заявників, є неправильно проведена експертиза щодо належності земельної ділянки до земель історико-культурного призначення. Чиновник зазначив, що, отримавши негативне рішення трьох інстанцій і не маючи жодних правових позицій на свою користь, колишні власники знову намагаються "відбити" під забудову знакове місце. Схоже, що у когось чухаються руки будувати чергове одоробло на Михайлівській.

Погода повернула киянам та гостям літні спогади, вдень огортаючи столицю у тепле сонячне сяйво. Але такий "подарунок" не зрозуміли деякі дерева, бо багато з них, замість того, щоб скидати листя та готуватись до холодів, почали квітнути. На столичному бульварі Верховної Ради, приміром, зацвіли сакури і народ, як заведено, побіг до них робити селфі.

Донбас

На Луганщині на тижні кинулись шукати 15-річного кадета військового ліцею Григорія Богуша, який поїхав на місце навчання, але там так і не з'явився. Правоохоронцям довелось "прочесати" міста Кремінна, Лисичанськ, Сватове, Рубіжне, прилеглі лісові масиви, але старання були марними. Проте після довгих пошуків хлопчину таки знайшли. Зараз з ним працюють психологи слідчі, загрози життю юнака немає.

Погожої осінньої днини вулицями Рубіжного на Луганщині чимчикував молодий лось. Копам, щоб супроводити тварину назад до лісу, довелось на 40 хвилин перекривати рух на вулиці Хмельницького. Втім, склалося враження, що лось в місті нікому, окрім водіїв, не заважав. Пішоходи навпаки раділи лісовому гостю, а судячи з відео, поліцейським також була до душі операція "Супровід лося додому".

Львів

За пасажирами львівського електротранспорту незабаром будуть стежити. Ні, не шпигуни та копи, а звичайні камери відеонагляду. Так у "Львівелектротрансі" хочуть підвищити рівень безпеки пасажирів. Зараз камери є в усіх кабінах водія, а невдовзі декілька комплектів відеонагляду (на зразок тих, що встановлені у вагонах Київського метрополітену) тестуватимуть в салонах рухомого складу. Схоже, що у зловмисників та тих, хто полюбляє шарпати сидіння та малювати на стінах, розпочнеться несприятливий період.

На тижні у Львові на площі біля пам’ятника Тарасу Шевченку ліцеїсти Львівського ліцею імені Героїв Крут склали присягу. Цьогоріч ліцею вручили новий прапор, розроблений фахівцями з військової геральдики. Також вперше ліцеїсти продемонстрували громадськості парадні однострої нового зразка. Хлопців благословили та щедро окропили святою водою, бо попереду їх чекає справжня школа життя.

Майже кожен робочий день правоохоронців може послужити сюжетом для детективу, а інколи і для фільму жахів. Моторошна історія сталась у Львові, де у квартирі в оточенні пів сотні котів померла жінка. Тіло господарки пролежало в приміщенні кілька днів, допоки на сполох не забили сусіди. Тварини весь цей час перебували без їжі і води, деякі з них померли. Тепер волонтери шукають тваринам нових господарів або тих, хто погодиться взяти пухнастих хоча б на перетримку.

Дніпро

Голова Південного району Світлана Колісніченко отримає нову посаду в мерії Кам'янського. Чиновниця-красуня почне працювати на новому місці з 1 листопада. В уточненій декларації про доходи Колісніченко вказала, що 21 березня придбала автомобіль Honda C-HR за 731 тисячу гривень. Але привертає увагу людей вона геть не транспортом, а своєю вродою.

А от увагу мешканців Дніпра, які мешкають по вулиці Менахем-Мендл Шнеєрсона, турбує геть інше. Там під вікнами багатоповерхівки щодня сидить пенсіонерка у купі сміття. За словами місцевих мешканців, споглядати таку картину їм доводиться тривалий час, сама ж бабця на жодні скарги сусідів не реагує. Жінці пропонували допомогу, але вона має власну квартиру у цьому будинку. Причину такого способу життя не пояснює.

Сквер "Прибережний" у Дніпрі, відкритий у вересні перед Днем міста, вже почав руйнуватись. Тут вже пошкоджена плитка, а ще й самі люди розтягують каміння, підкидаючи їх у фонтан або в річку. В окремих місцях вона пошкоджена настільки, що можна розгледіти електрокомунікації. Та й під час недавньої потужної зливи деякі ділянки скверу перетворилися на справжній аквапарк.

Одеса

До світового флешмобу #tetrischallenge приєднались і одеські працівники "Одесаобленерго", які флешмобили біля пам'ятника Дюку на Приморському бульварі. Флешмоб стає дедалі популярнішим: на одному фото людям певного роду діяльності потрібно показати всі основні інструменти, які використовують у роботі, розклавши їх на землі. Фото має бути зроблене згори. "Фішка" в тому, аби показати, з якої кількості деталей складається одна велика справа. Зазначимо, що ідея започаткувати флешмоб прийшла в голови женевським копам, які вирішили показати всю амуніцію, що є в їхній автівці. Представники инших професі підтримали.

У Кілії тим часом думають, що робити з левенятами, подарованими містянам на День міста. Голова Кілійської ОТГ Павло Бойченко запропонував два варіанти: перший – створити для тварин екозону, другий – передати левенят іншому місту, в якому є обладнаний зоопарк. Справа в тому, що з самого початку левенят дарували саме для екозони, але це не сподобалося екологам, бо, на їхню думку, тварин потрібно відправити до одного з реабілітаційних центрів. У себе на Facebook Бойченко написав, що для нього є важливою думка громади, подякувавши при цьому і спонсору. Останній, даруючи левенят, взяв себе зобов'язання допомогти місту і з утриманням тварин. 

Незручностей в Одеському аеропорті завдали витівки хакерів: деякий час на табло повітряного вокзалу відображалося фото шведської екоактивістки Ґрети Тунберґ та напис непристойного характеру, а на сайті висіла інформація про скасування усіх рейсів. Нагадаємо, Ґрета Ернман Тунберґ – дівчина-підліток зі Швеції, відома екологічним акціям і закликами до всіх стали веганами і відмовилися від польотів, щоб знизити вуглецевий слід в атмосфері. У вересні вона потрапила на перші шпальти завдяки палкій промові на саміті ООН.

Легендарні одесити перевтілились у супергероїв. Точніше, перевтілення відбулось з ініціативи міськради, де представили промо-ролик, в якому просто і зрозуміло розповідають про відомих одеситів. Ідея створити відео виникла ще у 2014 році, але роботу завершили тільки зараз. Вигадувати персонажів не стали, а навпаки, надали легендам Одеси образи героїв коміксів. Тут фігурують граф Ланжерон, генерал де Рібас, професори Мечников, Зелінський та Гамов, письменник Бабель та інші. Ролик створений англійською мовою і спрямований на популяризацію Одеси у світі.

Харків

Відомий художник Гамлет Зіньківський подарував шанувальникам чергову роботу, яка і привертає увагу, і змушує замислитись. Митець розмалював паркан навколо харківської школи №131 у біло-чорні кольори. Малюнок, нанесений на паркан, Гамлет продовжив і на невеликій будівлі, вихід з якої виходить на вулицю. Під дахом на фасаді будівлі Гамлет написав: "Інакомислення. Буває".

На водіїв маршруток часто нарікають, мовляв, і водять вони агресивно, і ПДР не дотримуються. Але в харкові їм іноді дають фору і неповороткий громадський транспорт. Водію одного з харківських тролейбусів на тижні виписали штраф за те, що той гнав на червоний сигнал світлофору. Сума хоч і невелика, 425 гривень, але добре, що хоч від ДТП транспорт вберегло.

Запоріжжя

Страуси – ще ті "штучки". З виду такі милі, але насправді не вгадаєш, що за небезпечна натура криється під такою зовнішністю. Нещодавно ці екзотичні птахи намагались... вполювати котів з притулку на Хортиці. Зоозахисники через соцмережі спробували знайти хазяїв страусів, але це мало допомогло: господарка птахів знайшлася, проте їй не вдалося вгамувати агресивних птахів. Довелося натурально відстрілюватися. Про кількість вбитих страусів-нападників зоозахисники не повідомляють. Коти, на щастя, не постраждали.

У День захисника України на бердянському пляжі панувало майже літо. Атмосферу тут створювали учасники клубу бігу та зимового плавання, які влаштували святковий заплив у морі. Погода балувала бердянців теплом, тому екстремали не квапилися виходити з води, вітали один одного зі святом, роздавали інтерв'ю та ловили кайф від чудового жовтневого дня.

Неподалік села Нововасилівка Бердянського району днями вовк напав на козу, яка була прив'язана для випасу. На щастя, повз проїжджали декілька водіїв, і їм вдалось відігнати хижака, який йти не дуже й поспішав. Чи встиг хижак вбити козу, невідомо. 

Закарпаття

Пити закарпатське вино, співати закарпатських пісень і танцювати закарпатські танці закликають жителі краю у соцмережі. На сторінці "Акурат Закарпаття" презетнувано музичний фільм про місцеві традиції збирання винограду. Вийшло колоритно та по-закарпатськи неповторно.

У місті Чоп зовсім випадково відкопали чотири плити, які, як виявилося, колись були частиною надмогильної плити місцевого рабина, померлого у 1939 році. Плиту передали до мерії, оскільки місцева влада має намір упорядкувати колишнє єврейське кладовище. До Другої світової у Чопі жила велика юдейська община, більшість членів якої була знищена під час Другої світової. І зараз, за десятки років по тих подіях, небайдужі містяни почали відновлення історичних пам'яток Чопа, пов'язаних з його колишнім єврейським життям.

Вся еволюція шкільного табелю пролітає в думках, коли на очі потрапляє табель сторічної давнини. Нещодавно в мережу виклали фото такого шкільного артефакту. Документ про успішність належав учню сьомого класу тячівської школи. Тоді викладали читання, образотворче мистецтво, науку про геометричні тіла, географію, історію, природу, тілесне вховання, науку релігії. Ще увагу сучасного розуму приковує велика кількість одиниць.

Лавиці якщо і опиняються на гілках дерев, то точно не через буревій. Нещодавно в одному і парків Ужгорода невідомі вночі вирвали лавицю із місця і повісили її на дерево. Чи знайшли диваків і чи провезли з ними виховну роботу, поки невідомо.

Кропивницький

Реставрувати 90-річну чеську "Прагу" взявся кропивничанин Микола Урсуленко. Чоловік знайшов цю автівку ще у 1984 році. "Прага" була у чоловіка, батько якого приїхав на цьому трофейному автомобілі з Другої світової війни. Усі деталі до старовинної автівки колекціонер виготовляє сам. Орієнтовно за номерами кузова вдалося дізнатися, що авто 1930 року випуску. Загалом таких машин у тодішній Чехословаччині випустили 16 тисяч. В автівці збереглося "рідне" запасне колесо та каністра. Двигун – оригінальний. "Прага" має потужність 23 кінські сили –для сучасного катання "з вітерцем" точно не підійде.

Тим часом в обласному центрі на будівлі кінотеатру "Зоряний" з'явилося зображення, створене невідомим художником. Митець зобразив дві композиції. З одного боку розмістилася цитата: "Не зраджуй своїх захоплень", а з іншого – художник зобразив Івана Франка і рядки поета "Сонцю і небу несуть радощів рій і надій".

Вінниця

У Вінниці фестиваль Contemporary Music Days in Vinnytsia-2019 відкрився перформенсом "Страсті за дівчинкою із сірниками". Постановку створив один із творців першого в Україні підземного театру TEO Дмитро Костюмінський разом з Vocal ensemble "Alter Ratio". Твір створений не для розваги, а для того, щоб зачепити за живе, не дати людям збайдужіти, навчити розуміти тих, хто поруч. У центрі постановки – дівчина, яка помирає від холоду через байдужість сусідів. Акторка бігала по сцені і глядацькій залі, обіймала незнайомих людей, роздавала їм сірники, таким чином повідомляючи про те, що їй холодно – фізично і душевно. Вона прагнула порятунку, розуміння, підтримки, шукала вихід, але у виставі так його і не знайшла. Вийшла на сцену напівоголеною, що, мабуть, символізувало і холод, і самотність, і неприкритість плачевної ситуації, в яку потрапила. Байдужість оточення забрала у неї життя, а глядачі виходили з зали приголомшені.

Подорожувати Вінницею стане легше. На популярних туристичних маршрутах розмістили нові таблички з QR-кодами, які роповідають про туристичні принади Вишеньки – найзаселенішого мікрорайону міста. Таблички є біля Національного музею-садиби М. І. Пирогова, церкви-некрополя М. І. Пирогова, парку Дружби народів, фонтану "Сонячна система", площі Костянтина Могилка, Лісопарку і телевежі. Туристичні таблички містять QR-код та NFC-модуль, який дозволяє додатково зчитувати інформацію. Текст на табличці достатньо компактний, а більш розгорнуту інформацію можна прочитати на сайті. 

Романтиків Вінниці і любителів фотографуватись потягнуло на Тяжилів. Тут з'явилась фотозона "Мрія". На палубі корабля є два місця, "каюти" для майбутніх клумб, а на носі судна – металева фігура хлопчика з підзорною трубою. Декоративний корабель оснащений якорем, штурвалом і кількома ліхтарями. Знайти його не складно – варто проїхатись до кінцевої зупинки тролейбусів "Вулиця Лугова" і трохи пройтись.

Полтава

Оговтались нещодавно полтавські шанувальники італійської акторки Софі Лорен. На сайті міськради з'явилася петиція з проханням встановити красуні пам'ятник. Автор звернення нагадав, що Лорен у 1970 році зіграла роль у фільмі "Соняшники", який знімався на Полтавщині і навів приклад, що пам'ятники відомим людям у світі встановлюють в тих містах, де зірки навіть ніколи не були, наприклад, бюст Джона Леннона є у Вільнюсі. Але, враховуючи те, що акторці зараз 85 років? і вона добре себе почуває, монументи ставити їй поки що зарано.

І про сумне. У Полтаві померла молода жінка, на яку вранці 12 жовтня напала зграя собак. У поліції вважають, що загибла не мала постійного місця проживання. Слідство триває.

На Браїлках у Полтаві скоро буде новий парк. Його площа становитиме біля 2 га, на облаштування в бюджеті міста передбачено 6 млн гривень. Але поки що місцину тільки взялись "чепурити". Тож далі буде.

Хмельницький

Чого вдосталь у хмельничан, так це почуття гумору. Хмельничанин Олег Шимілін зареєстрував на сайті глави держави петицію, в якій запропонував президенту Зеленському призначити його головою Хмельницької ОДА. Чоловік сміливо заявив про бажання працювати головою ОДА і зазначив, що ніхто з тих, кого пропонували на цю посаду, офіційно не виявив бажання запропонувати себе. 

Тернопіль

Диво-звір перелякав погожого вечора жителів Тернополя. Світлина білого пухнастика на паркані потрапила в мережу і викликала бурю емоцій у користувачів. Одні казали, що це нутрія, інші - що це щур-альбінос.

"Привіти" від ОУНівців передаються і досі. Як правило, трапляється це дуже несподівано. Документи ідеологічного характеру часів діяльності Організації українських націоналістів знайшов на своєму дворі в селі Пронятин Тернопільського району місцевий мешканець Михайло Салюк. Вони були заховані в гарматній гільзі 1939 року випуску. Гільзу знайшли під час земляних робіт, випадково зачепивши екскаватором. Всередині знахідки лежали 15 документів часів національно-визвольного руху. Архівісти вважають, що документи могли заховати в середині 1950-х років.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme