Діряві труби: Чому у Кропивницькому треба запустити "комунальний" тоталізатор

Якби кропивницькі тепловики приймали б ставки від містян, яка труба і на якій вулиці прорве наступного дня, тижня чи навіть години, шалений борг перед "Нафтогазом" можна було б закрити до кінця (не)опалювального сезону

Діряві труби: Чому у Кропивницькому треб…

З початком третьої декади жовтня, коли прийшов час запускати котельні на двох теплопостачальних підприємствах, Кропивницький перетворився на суцільне місто-катастрофу. Найбільша котельня не могла запрацювати вчасно, бо, за офіційною версією , "хтось" дуже сильно пошкодив трубу, через яку подається газ до об'єкта. Як результат, коли температура повітря впала до менше +8°С, без централізованого опалення у квартирах лишалися жителі найбільш густонаселеної частини міста. У дитсадках вихователі подекуди ввічливо рекомендували батькам взагалі не приводити дітей, бо частина з них почали хворіти. Аптекарі, вочевидь, отримали позапланові прибутки.

У лікарнях протягом кількох холодних днів персонал намагався хоча б частково зігріти себе і пацієнтів-дітей електрообігрівачами. Обленерго, мабуть, задоволене…

Майже не було такого дня, щоб не ставалися пориви на тепломережах і аварійні бригади комунальників не починали розривати землю, аби усунути поломки. Вулиці Попова, Коваленка, Гоголя, Нікітіна, Полтавська, проспект Університетський - це лише короткий перелік місцевостей, де в Кропивницькому довелося найчастіше ліквідовувати аварії на тепломережах за перший тиждень так званого опалювального сезону. Розрили навіть дороги, які не так давно відремонтували. Тепер місця розриву треба заново асфальтувати. Продавці асфальту, напевне, задоволені...

У квартирах теплі батареї "сьогодні" досі змінюються на холодні "завтра", бо тепловики чи то не можуть забезпечити стабільний тиск в мережі теплопостачання, чи є якісь інші причини, але стояки в багатоповерхівках треба регулярно "розвоздушувати". А на десерт - жителів найбільшого мікрорайону міста більш ніж на дві доби залишили не лише без тепла (для тих, у кого "автономка"), а й без газу. Деякі з кропивничан згадали таку річ, як кип'ятильник, інші по-максимуму використовували електрочайники, мультиварки, електрообігрівачі. Обленерго, певно, задоволене ще раз…

Поки міський голова, секретар міськради, газівники та всі охочі по черзі підходили та заглядали до величезної ями, де ховався пошкоджений газопровід, поки жителям Жадова-Попова-Коваленка-Університетського обіцяли відновити подачу газу, прорвало в іншому місці. Без тепла через аварію на тепломережах на Великій Перспективній у четвер майже на цілий день лишився центр Кропивницького.

Де прорве у п'ятницю, суботу, неділю, наступного тижня, можна лише здогадуватися. Те, що це рано чи пізно станеться, річ настільки звикла, як і сніг, який щороку дивує кропивницьких комунальників у грудні. Вийшов би непоганий флешмоб-прогнозів, а можна взагалі організувати тоталізатор. За кожен правильно вгаданий "результат", наприклад, можна було б знижувати його автору тарифні рахунки на тепло, відповідно до коефіцієнта "події". Програшні ставки автоматично б зачислялися на рахунки теплопостачальних підприємств.

Ідея з тоталізатором має відразу кілька переваг. Перша - комунальники регулярно отримували б "живі" гроші, частіше, ніж при масовій сплаті комунальних платежів, і більше, ніж коштує їхнє (не)тепло. До кінця опалювального сезону, дивись, і зібрали б необхідну суму, а це понад 350 млн грн), аби закрити всі існуючі борги перед "Нафтогазом".

Друга - наявність тоталізатора означала б обов'язковість розрахунків з авторами виграшних ставок. Тепловики вміють рахувати кожну зайву копійку, що й доводять надвисокі тарифи на їхні послуги. Тому небажання втрачати своє спонукало б їх діяти на випередження. На обох підприємствах добре знають місця, де прориває частіше, ніж скаче курс гривні. До сьогодні тепловики займалися ліквідацією лише симптомів - аварійних ситуацій - але не причин їхньої появи. Тоталізатор міг би все кардинально змінити.

І, нарешті, прийом ставок на пориви на тепломережах значно покращив би статистику правоохоронним органам. Останні у жовтні, очевидно, саме через погані показники, раптово активізувалися і провели кілька показових рейдів по заборонених гральних закладах у Кропивницькому та інших містах. Під кінець грудня, коли треба буде отримати позитивну річну статистику, правоохоронці могли б так само показово хоча б на один день прикрити "комунальний" тоталізатор.

Якщо ж серйозно, то цьогорічна ситуація, мабуть, переконала навіть керівників міста, що радянщина в системі теплозабезпечення Кропивницького вичерпала себе до дна, на якому закопані труби півстолітньої давнини. А от чи вичерпав себе "совок" у головах перших чиновників міста, покаже вже весна, коли треба буде ухвалювати кардинальні рішення про реформування галузі теплопостачання міста. Якщо, звісно, вони не хочуть появи "комунального" тоталізатора.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme