Чотири вистави та сатиричні експерименти: Як почався сезон новоствореного театру у Кропивницькому

Наприкінці вересня була представлена прем’єра гумористичної вистави "Вбивство на вулиці Лурсін". Глядачів чекав новий формат взаємодії актора із залою – відкрита читка

Чотири вистави та сатиричні експерименти…

Кропивницький часто називають театральною Меккою, колискою та місцем народження українського професійного театру. Та кропивничани не часто відчувають, що це дійсно так. В обласному центрі небагато театрів, відкриття театрального сезону не стає грандіозним святом, а жителі міста лише декілька разів на рік можуть побачити масові театральні заходи. Цього замало для звання театральної колиски України.

У місті діє музичного-драматичний театр ім. Марка Кропивницького як професійний, а також молодіжний театр "Резонанс" та "Палата №6". Згадується дитяча сфера – обласний театр ляльок. Враховуючи усі напрямки сучасного театру і можливості акторів експериментувати, можна сказати, що ситуація не "дотягує" до імені міста, названого на честь видатного українського драматурга. 

Але є позитивні зрушення завдяки містянам, які закохані в мистецтво. Так, один аматор, Роман Бутовський, створив трупу Сучасного театру сатири, який дивовижним чином захопив глядачів. Першу виставу трупи з трьох акторів "Чоловік моєї дружини" переглянули близько 500 людей за 5 днів. Портал Depo.Кропивницький поцікавився, як вдалося організувати аматорську трупу і з чим театр сатири почав свій перший театральний сезон.

"Почали працювати над створенням театру і першої вистави десь у жовтні 2018 року. А вже 10 січня 2019 року відбулася прем’єра вистави "Чоловік моєї дружини". Дуже багато було бажаючих подивитися, оскільки в місті створився новий колектив, новий театр. І глядачі дуже радо сприйняли таку новину. Прем’єра відбулася у залі бібліотеки ім. Є.Маланюка, де близько 80 посадкових місць, тому довелося виступати п'ять днів поспіль", – ділиться першими успіхами режисер та актор новоствореної трупи.

Перший досвід театрала Роман Бутовський отримав у молодіжному театрі "Резонанс", оскільки з дитинства мріяв проявити себе в акторстві. Згодом захотілося створити трупу з більш дорослими акторами.

"Мені хотілося працювати з більш досвідченими, дорослими людьми. Таким чином і зібралася трупа. Початківці і фундатори – це Олена Франтасова та Саша Тесля. Вони старші за мене і я радий, що вони мене підтримали", – розповідає чоловік.

Новостворений театр орієнтується на жанр сатири та в цілому гумору. Щодо цього Роман Бутовський відповів так: "Звузили репертуар тому що, я позиціоную себе як комедійний актор і взагалі я дуже позитивний і веселий. Іноді, незважаючи на мій сумний вигляд, всередині відбувається якесь циркове дійство. Тому, полюбляючи комедію, вирішив, що це буде вузько спрямований напрямок сатири і комедії".

За словами аматора театру, сатира – це один зі способів висміяти і позбутися вад у суспільстві. "Дивлячись на наше сьогодення, я  розумію, що багато вад існує, в принципі, як і в будь-які часи. Є два шляхи викорінення цих вад. Перший – це фізичний, наприклад те, що робила інквізиція. І другий – це шлях висміювання. Про фізичний спосіб не може бути й мови, а от висміювання – це ми можемо зробити. Ми сміємося над собою, ми сміємося над людьми. Ми сміємося разом з людьми", – з посмішкою додає Бутовський.

Склад нової трупи досить невеликий, але вона поєднує митців різноманітних жанрів та з різним життєвим досвідом. Таким складом вже створено чотири вистави за творами драматургів різних країн.

"На сьогодні в наших виставах задіяно шість акторів, а починалося все з трьох. Потім я запросив актора музично-драматичного театру Іллю Литвиненка. Ми давали виставу "Королева краси". Наступна вистава була "Гнись – не гнись, а одружись". До цієї вистави я запросив талановиту студентку мистецького факультету ЦДПУ ім. Винниченка – Тетяну Ковальчук. От в четвертій виставі задіяно вже п'ять акторів – цього разу до нас приєднався відомий в місті музикант, відео оператор, співак – Руслан Дармашов. Головна умова участі у трупі –  актор був на одній хвилі з нами. Тобто людина, яка відчуває себе дуже добре у цій культурній стихії: культурній, театральній. Творчі люди об’єднуються", – запевнив актор та режисер театру сатири.

Одна з мрій Романа Бутовського – поставити якісний мюзикл у 2020 році, оскільки в трупі вже є два професійні співаки.

Сучасний театр сатири позиціонує себе як камерний, тому що саме це дозволяє більше спілкуватися з глядачем та долучати його у подію на сцені. "Камерність це безпосередня взаємодія з глядачем і є тією об’єднавчою силою, яка дозволяє глядачу поринути в саму подію. Не дивитися з балкону 20 ряду, а знаходитися безпосередньо поряд з актором майже на сцені", – каже пан Роман.

Локацією театру є мистецький факультет ЦДПУ ім. В. Винниченка, що розташований на вул. Дворцовій. Там проходять репетиції та покази вистав. Однак молодий театр розраховує, що в певний час матимуть власне приміщення, особливо, якщо допоможуть меценати.

Поки що трупа не показала жодної української п’єси, але були твори з Хорватії, Британії, Німеччини та Франції. Вже у жовтні, до 130-річчя з дня народження відомого українського сатирика Остапа Вишні, колектив планує презентувати виставу за його творами, хоча тримають назву у таємниці.

Новий сезон у театру почався у кінці вересня з прем’єри гумористичної вистави "Вбивство на вулиці Лурсін". Зокрема, Роман Бутовський додав новий формат взаємодії акторів з глядачами під назвою – відкрита читка п’єси.

"Ми вводимо такий новий формат спілкування з глядачем як відкрита читка п’єси. П’єса читається акторами на сцені без попередніх репетицій. Глядачі приходять і все це слухають, все залежить від режисера – хто буде вести цю виставу і як залучатимуть глядача у дію. Можна спробувати себе у ролі актора – ми запрошуємо людину з числа глядачів і даємо їй текст читати, або питаємо її бачення ролі. Такі події відбуваються на великих сценах відомих театрів", – розповів про експеримент Бутовський.

Хоча Сучасний театр сатири створився зовсім нещодавно, Роман Бутовський вже зібрав курс театрального навчання для бажаючих потрапити у трупу або просто покращити свої навички. "Ми створили театральну студію "Artist", яка дозволяє оволодіти акторським, ораторським навичками, сценічним мовленням, хореографією та вокалом. Те, що необхідно для будь-якої людини, а для актора - в першу чергу. З січня оголосимо додатковий набір, оскільки бажаючих дуже багато. Заняття пішли і долучати нових учнів складно. Щоб мені і моїм колегам працювати з новими людьми треба розуміти чи є в них база якась, чи є знання. Якщо немає, то ця театральна студія надасть", – каже театрал.

За інформацією, театральний курс сформований на основі програми театральних навчальних закладів. Триває курс вісім місяців. Викладацький колектив складається з відомих діячів Кропивницького. Акторську майстерність викладає заслужена артистка України Вікторія Майстренко, вокал викладає народний артист України Серій Дьомін, хореографію, ритмопластику та сценічний рух - колишній балетмейстер театру ім.Кропивницького – Марина Опря. Сценічному мовленню навчає відома телеведуча Ірина Науменко.

Роман Бутовський запевняє, що найголовніше для нього у театрі – це свобода дій і саме цього принципу він дотримується у своїй творчості. "Театр має бути абсолютно вільним у своїх діях, у своїй роботі. Ось та свобода має надихати та окрилювати акторів, глядача, режисера і усіх, хто працює над шедевром", – каже митець.

У нового театру багато планів і мрій, але Роман Бутовський тримає усе для нових сюрпризів публіці. Побачити та підтримати новий театр можна відвідуванням вистав, які вказані на афіші. За інформацією, вартість квитка на вистави складає 100 гривень, але замовляти місця варто заздалегідь.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme