Міжнародний скандал в Кропивницькому: Як 850 іноземців залишилися без оплаченого ними навчання

У Кропивницький філії Донецького медичного університету тривають протести студентів проти відрахування та вимог платити за навчання ще раз

Міжнародний скандал в Кропивницькому: Як…

Depo.Кропивницький з'ясовував, де шукати правди ошуканим та відрахованим студентам.

У Кропивницькому триває конфлікт з елементами міжнародного - зі студентами-іноземцями філії Донецького медичного університету. Цього тижня майбутні медики вийшли на акції протесту, тому що над ними нависла загроза відрахування через несплату за навчання. Студенти-іноземці стверджують, що оплатили освітні послуги у повному обсязі фірмі-посереднику. Натомість адміністрація вишу заявила, що грошей за навчання не отримала та натякає, що гроші треба шукати в іншому місці.

Як витратити 4 тис. доларів і лишитися ні з чим

Із плакатами "Україна, ми тобі довіряли" іноземні студенти Донецького медичного університету 7 і 8 лютого вийшли на протест під стіни навчального закладу. Як стверджують протестувальники, їх змушують повторно платити за навчання, інакше вони будуть відраховані та відправлені до своїх країн. Студентам наказали підписати двосторонній договір з університетом та сплатити борг, інакше пригрозили відсторонити їх від навчання. Ті, у свою чергу, демонструють чеки про оплату та стверджують, що їх хочуть одурити.

"Я заплатив за навчання чотири тисячі доларів, у мене є чек. Раніше все було добре, а зараз кажуть, що ніяких грошей я не платив", - розповів один із протестувальників.

Студенти-іноземці вимагали справедливого ставлення до себе, але їх не почули. Із філії Донецького медвишу в Кропивницькому відрахували 850 студентів. На офіційному сайті ДНМУ оприлюднили наказ про відрахування студентів I, II, III курсів Міжнародного факультету надвечір 7 лютого.

"У зв'язку із ухиленням ТОВ "Українські освітні послуги" від укладання договорів на навчання іноземних студентів, що були зараховані на перший курс в 2018/2019 навчальному році та утворення заборгованості по оплаті за їх навчання, з метою уникнення подальшого зростання заборгованості та раціонального використання бюджетних коштів керуючись приписами чинного законодавства України, наказую…", - йдеться на початку документу про відрахування, підписаному першим проректором Ігорем Хрипаченком. Далі йде перелік зі 160 прізвищ студентів-першокурсників з подальшою вказівкою до 14 лютого забезпечити зняття їх з реєстрації місця проживання.

Про те саме йдеться і щодо студентів II курсу (відраховано 216 і 178 осіб), III курсу (відраховано 296). Загальна кількість відрахованих – 850 осіб.

Чи винні посередники

Компанія "Українські освітні послуги", котра є посередником між іноземними студентами та вишем, прокоментувала ситуацію щодо сплати студентами за навчання у медвиші в Кропивницькому. Представник фірми-посередника Олег Коротенко з приводу претензій розповів наступне. "Ліцензія в нас чинна, договори з університетом чинні. На якій підставі студентам пропонують укласти ще договори, не розриваючи ці? Такого й бути не може. По кожному студенту у нас є банківський документ про те, що гроші перераховані університету. Всі гроші, які нам студенти перерахували до середини листопада, дійшли до університету. З середини листопада нас повністю блокували, і ми дуже обмежено в університеті проводили свою діяльність", - розповів він.

За його словами, у грудні-січні студенти до них вже не приходили. Він припускає, що в деяких студентів могла бути заборгованість, адже компанія з листопада з ними не працює. "Юридично ми з університетом відносини не розривали, а формально нас облили брудом та виставили, тому ситуація складається не з нашої провини. Жодних претензій з приводу не перерахованих грошей університет нам не висував. І договори між університетом, студентами та фірмою-контрактером ніхто не розірвав", - зазначив Коротенко.

Фірма-посередник захищатиме у судах студентів, яких відрахували, заявив представник "Українських освітніх послуг" після того, як було оприлюднено наказ про відрахування. Він назвав це "безпрецедентним кроком". Коротенко додав, що по кожному відрахованому студенту посередники мають банківський документ щодо перерахування грошей за навчання.

"Усі заяви, що фірма-контрактер має заборгованість перед медуніверситетом, безпідставні. Сума в 30 млн грн була озвучена ще до початку внутрішнього аудиту. Вона просто взята зі стелі. Усі гроші, що студенти перерахували нам до середини листопада дійшли до університету", - зазначив Коротченко.

Що нарахувала рахункова палата

Студенти протестували і після оприлюднення наказу про відрахування, 8 лютого. "Тут всі сказали, що ніхто нічого платити не буде. Ми не хочемо платити повторно. В університеті сказали, що I, II, III курси не заплатили. Наш декан сказав, що немає грошей і університет не може без оплати працювати", - розповів студент з Лівану Мохамед Алькассар.

"Зараз вони сказали, що ми не платили нічого, і якщо ми не підпишемо контракт, то поїдемо додому. Як я поїду додому? Я другий курс, я заплатив багато грошей. Як я скажу своєму батьку, що хочу ще чотири тисячі доларів?" - сказав студент з Лівану Ганан Альбітар.

Працівник ректорату Сергій Стулов раніше повідомляв, що студентів не відрахують, але їх відрахували. Згодом він зазначив, що наказ про відрахування був підписаний 7 лютого о 17:00.

Стулов стверджує, що студенти не мають угод із університетом. Він зазначає, що відраховані ті, хто раніше підписував угоди із фірмою-посередником "Українські освітні послуги". "Причина у фінансовому аудиті, який сказав, що ми навчаємо їх незаконно. Тобто ми не можемо незаконно навчати студентів без контракту і без грошей. Ми виконали розпорядження рахункової палати, вона винесла вердикт, що ми навчаємо їх незаконно, тобто це – корупційна схема", - прокоментував відрахування 850 студентів працівник ректорату.

Зі слів Стулова, нині виникла заборгованість з оплати за навчання 30 мільйонів гривень.

Хабарі автівками BMW

Тим часом паралельно розвивається інша історія, яка якраз виводить на конфлікт з іноземними студентами та проливає світло на можливі причини їхніх проблем.

Співробітники спецслужби встановили, що чиновники (вочевидь, маються на увазі представники вишу, - Ред.) систематично вимагали неправомірну вигоду від представників комерційних структур, які спеціалізуються на підборі та подальшому оформленні іноземних студентів до українських вишів. У разі відмови зловмисники погрожували створити штучні перешкоди при оформленні іноземних абітурієнтів у медуніверситет. Також співробітники СБУ задокументували у 2018 році факти отримання одним із керівників університету від представника комерційної структури двох елітних автомобілів марки BMW загальною вартістю понад сто тисяч доларів США за невтручання у прийом студентів.

Під час санкціонованих слідчих дій у Краматорську та Кропивницькому, де розташовані філії медуніверситету, правоохоронці виявили протиправно отримані автомобілі, на які вже накладено арешт.

Зараз ректору Донецького Національного медичного університету оголошено про підозру за ч. 4 ст. 368 Кримінального кодексу України (підкуп службової особи юридичної особи приватного права), представнику приватного товариства ‒ за ч. 1 ст. 369 ККУ (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі).

Тривають слідчі дії для встановлення та притягнення до кримінальної відповідальності всіх осіб, що задіяні у протиправному механізмі.

А ситуація з відрахуванням студентів та сплатою ними за навчання тим часом лишається невирішеною.

Фото, відео: кропивницька філія Суспільного телебачення.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme