Пристрасті по-депутатськи або Чому мер Кропивницького залишився без яєць

Половина депутатів міськради прийшла на сьогоднішню сесію лише для того, щоб показово її зірвати

Як пoвідoмляє Depo.Кропивницький, депутатські сварки закінчилися розбитими яйцями, подарунками для мера і секретаря міськради та черговою порцією невирішених питань.

Зрив сесії депутатами, які називають себе представниками "демократичної опозиції" однозначно готувався заздалегідь. По-перше, зайнявши свої місця в сесійному залі, вони так і не зареєструвалися. По-друге, у головних спікерів були надруковані на листках підготовлені тексти промов, які пояснювали їхні ще навіть не вчинені дії. По-третє, з яйцями на сесію, як правило, не ходять…

Те, що сесія не буде проведена, можна було прогнозувати ще, власне, до її офіційного початку. Майже півтори години з трибуни не сходили представники громадськості, які, в більшості своїй, говорячи про різні проблеми та зводили слова до критики міської влади. Наелектризована публіка і частина опозиційних депутатів остаточно вибухнули, коли черговий спікер звинуватив міського голову Андрія Райковича в розмноженні МАФів підприємства "Ятрань". Драматична зав'язка вдалася на славу, розвиток подій забезпечив екс-секретар міськради Кропивницького, а нині просто її депутат від "Самопомочі" Володимир Смірнов.

Після короткої перерви, яку оголосили після заслуховування представників громадськості, Смірнову вдруге не дозволили виступити з трибуни, як депутату, бо він так і не зареєструвався в залі. Після цього мало не сталася бійка. Депутaти посхоплювaлися з місць: одні нa зaхист Смірновa, інші - нa зaхист рішення міського голови. Почaлaся штовхaнинa.

Поки одні штовхалися, Смірнов підключив заздалегідь принесений з собою мікрофон до заздалегідь принесеної аудіоколонки і почав говорити неприємності на адресу міського голови. При цьому депутат раптово… перейшов на російську мову. Хтозна, можливо, погрожувати Райковичу сміттєвим баком українською було б складніше.

"Ця людинa, якa ввaжaє себе мером, не дaє нa зaконних підстaвaх висловитися нікому, не дaє слово депутaту. Ми візьмемо свою aпaрaтуру й будемо виступaти. Якщо хтось думaє, що він тут Бог, то він помиляється. Ви полетите звідси дуже швидко з тaким підходом, і покaтaєтеся в смітнику", - скaзaв депутaт Смірнов російською, мaючи нa увaзі міського голову Aндрія Рaйковичa.

Мер на погрози відповів стримано і українською. "Я бaчу, що поки що не мaємо можливості відкривaти сесію. Політичні лідери пaртій хочуть виступити позa формaтом сесійним. Тому, щоб не було ніяких скaндaльних моментів, щоб витримaти відкритість і прозорість, я нaдaю слово громaдянину Смірнову", - скaзaв Райкович.

Володимир Смірнов цього разу вже українською і значно спокійніше пояснив, чому опозиційні депутати не зареєструвалися в залі і не збираються брати участь в сесії міськради. "Що робити, коли ти бачиш рух в хибному напрямку, який веде до катастрофи? Стояти і спостерігати мовчки? Ні. Єдиний розумний шлях, це намагатися цей рух в хибному напрямку зупинити, загальмувати і заблокувати. І ми блокували рух в хибному напрямку але, на жаль, отримали ще гірші наслідки - беззаконня", - заявив депутат.

Він наголосив, що проведення сесії міської ради неповним складом, що відбулося 7 квітня, - це беззаконня. А все, що відбувається тут в сесійній залі – сигнал суспільству, який формує уяву про депутатську систему цінностей, і сигнал небезпечний, який не можна було створювати і не можна далі транслювати.

Після виступу Смірнова настав кульмінаційний момент. "Ляшківець" Михайло Демченко з трибуни оголосив, що під час штовханини йому розбили яйця. "Я тримaю курочок, 17 штук. Вони несуть яйця, і в мене є сусідкa, якa бере їх і кaтaє діткaм по голові, які чогось бояться. І я приніс ці яйця вручити міському голові. Знaєте чому? Бо він боїться зустрітися з людьми. Він не може оргaнізувaти зустріч чи зa чaрчиною, чи чaшечкою кaви, і відверто поговорити з депутaтaми. Тому я приніс йому яйця, щоб він пішов до тієї бaбки, і вонa переляк йому викaчaлa. Aле яйця розбив бритоголовий чоловік, той який мене не пускaв, aле курочки нaнесуть ще", - скaзaв Демченко. І все ж через кілька хвилин меру та секретарю міськради вручив... курячі тушки.

Чи були вони куплені, чи йдеться про курей з підсобного господарства Демченка, ніхто так і не поцікавився. Коротка репліка мера Райковича "дурак" розчинилася в аплодисментах частини залу. А далі була очікувана розв'язка: взаємні звинуваченні і зрив сесії.

Свою позицію щодо сьогоднішніх подій висловив й інший представник частини депутатів, які продовжують бойкотувати роботу сесії міськради, "тимошенківець" Олександр Цертій.

"На сьогоднішній день практично зруйнована така демократична інституція, як міська рада. Вона більше не є демократичною, тому що повністю контролюється певним колом осіб на чолі з керманичами нашого міста, - сказав депутат з трибуни. - Ця більшість створена для того, щоб виконувати якісь певні забаганки і досягати певних інтересів. Це є неприпустимим, коли громада міста потерпає від нагальних проблем, які не вирішуються вже дуже довгий час".

Далі він згадав і про неефективних керівників управлінь, і про непрозоре розпорядження майном територіальної громади, і про таке ж розпорядження землею , яким чином вона потім перетворюється на комерційні ділянки і як з'являються позааукціоні ділянки – словом, все, що знгадується у таких випадках.

І Смірнов, і Цертій запропонували міському голові свій рецепт виходу з протистояння, що склалося в міськраді. По-перше, вони наголосили на необіхдності повернення до роботи восьмої сесії в законний спосіб – повноважним складом.

"І тільки після цього ми можемо казати про призначення і проведення дев'ятої сесії. В іншому випадку законність відновлено не буде, і покривати беззаконня ми не будемо, - пообіцяв Смірнов. - Тому пропозиція однозначна: призначення п'ятого засідання восьмої сесії і проведення її в законний спосіб". А на додачу оголосив про "питання з виконання вимог суспільства і демократичної опозиції", нагадавши про 27 тисячі зібраних підписів, які підтверджують, що це – вимоги саме суспільства.

Підтримав думку про необхідність заново провести скандальну восьму сесію міськради й Цертій. "Але перед цим треба виконати ті пункти з вимог, які не потребують сесійного вирішення. Їх, нагадаю, п'ять. Це реальне зменшення тарифів на перевезення, надання дозволів на автономне опалення, здійснення закупівель через систему ProZorro, запровадження фактичного, а не формального проведення конкурсів на заміщення вакантних посад, і останнє - неухильне дотримання законів та регламенту під час проведення сесійних засідань", - підкреслив депутат. Пояснивши, що остання передбачає, в першу чергу, визнання міським головою того, що попередня сесія була проведена незаконно, а інакшого шляху виходу з кризи не видно.

Не бачать поки що шляхів виходу і керівники міста. Так, секретар міськради Андрій Табалов розповів, що опозиційні до нього та мера депутати пообіцяли прийти на сесію і працювати, але не зробили цього. Наразі Табалов готує нові консультації з керівниками фракцій, але коли вдасться зібрати нове засідання сесії міськради, ніхто не знає.

"Я послухав усіх спікерів, які не схотіли реєструватися і виступали, як звичайні громадяни. Можна було б повірити їхнім словам про конструктив, якби це виглядало не як вистава, заздалегідь спланована. Ви ж бачите, спікери прийшли з листочками, з яйцями, курми. Невже люди, які хочуть конструктиву, приходять з яйцями на сесію? Це ж смішно просто", – - зазначив Табалов. Нагадавши для переконливості, що коли міський голова "нормально попросив" зареєструватися і попередив, що інакше не дасть слова, депутати принесли свій мікрофон, колонку, "радикали" розігріли публіку, а потім виступив "головний актор, який просто говорив про гарні речі, конструктив, якісь вимоги".

Крім цього, секретар міськради повідомив, які найважливіші питання з порядку денного сесії залишилися без розгляду через дії опозиційних депутатів. "По-перше, в нас багато питань щодо матеріальної допомоги кропивничанам , які її не отримають, бо деякі депутати вважають якісь інші питання більш важливими... Друге важливе питання - гірнича розробка уранового родовища Інгульською шахтою. Ми дуже багато говоримо про уран, його шкоду для здоров'я для жителів міста, жахливу статистику онкозахворювань. Я готувався до цього, підготував промову, але це питання знову ж таки не вважається важливим", - пожалівся Табалов.

Проте навіть після зриву засідання сесії секретар міськради не втратив почуття гумору й пообіцяв використати подаровані депутатом Демченком курячі тушки за прямим призначенням – з'їсти. Бо "чого ж добру пропадати".

Більше новин про Кропивницький та область читайте на Depo.Кропивницький