Пристрасті по-депутатськи або Чому мер Кропивницького залишився без яєць

Половина депутатів міськради прийшла на сьогоднішню сесію лише для того, щоб показово її зірвати

Depo.
16 травня 2017 18:30
ФОТО: depo.ua

Як пoвідoмляє Depo.Кропивницький, депутатські сварки закінчилися розбитими яйцями, подарунками для мера і секретаря міськради та черговою порцією невирішених питань.

Зрив сесії депутатами, які називають себе представниками "демократичної опозиції" однозначно готувався заздалегідь. По-перше, зайнявши свої місця в сесійному залі, вони так і не зареєструвалися. По-друге, у головних спікерів були надруковані на листках підготовлені тексти промов, які пояснювали їхні ще навіть не вчинені дії. По-третє, з яйцями на сесію, як правило, не ходять…

Те, що сесія не буде проведена, можна було прогнозувати ще, власне, до її офіційного початку. Майже півтори години з трибуни не сходили представники громадськості, які, в більшості своїй, говорячи про різні проблеми та зводили слова до критики міської влади. Наелектризована публіка і частина опозиційних депутатів остаточно вибухнули, коли черговий спікер звинуватив міського голову Андрія Райковича в розмноженні МАФів підприємства "Ятрань". Драматична зав'язка вдалася на славу, розвиток подій забезпечив екс-секретар міськради Кропивницького, а нині просто її депутат від "Самопомочі" Володимир Смірнов.

Після короткої перерви, яку оголосили після заслуховування представників громадськості, Смірнову вдруге не дозволили виступити з трибуни, як депутату, бо він так і не зареєструвався в залі. Після цього мало не сталася бійка. Депутaти посхоплювaлися з місць: одні нa зaхист Смірновa, інші - нa зaхист рішення міського голови. Почaлaся штовхaнинa.

Поки одні штовхалися, Смірнов підключив заздалегідь принесений з собою мікрофон до заздалегідь принесеної аудіоколонки і почав говорити неприємності на адресу міського голови. При цьому депутат раптово… перейшов на російську мову. Хтозна, можливо, погрожувати Райковичу сміттєвим баком українською було б складніше.

"Ця людинa, якa ввaжaє себе мером, не дaє нa зaконних підстaвaх висловитися нікому, не дaє слово депутaту. Ми візьмемо свою aпaрaтуру й будемо виступaти. Якщо хтось думaє, що він тут Бог, то він помиляється. Ви полетите звідси дуже швидко з тaким підходом, і покaтaєтеся в смітнику", - скaзaв депутaт Смірнов російською, мaючи нa увaзі міського голову Aндрія Рaйковичa.

Мер на погрози відповів стримано і українською. "Я бaчу, що поки що не мaємо можливості відкривaти сесію. Політичні лідери пaртій хочуть виступити позa формaтом сесійним. Тому, щоб не було ніяких скaндaльних моментів, щоб витримaти відкритість і прозорість, я нaдaю слово громaдянину Смірнову", - скaзaв Райкович.

Володимир Смірнов цього разу вже українською і значно спокійніше пояснив, чому опозиційні депутати не зареєструвалися в залі і не збираються брати участь в сесії міськради. "Що робити, коли ти бачиш рух в хибному напрямку, який веде до катастрофи? Стояти і спостерігати мовчки? Ні. Єдиний розумний шлях, це намагатися цей рух в хибному напрямку зупинити, загальмувати і заблокувати. І ми блокували рух в хибному напрямку але, на жаль, отримали ще гірші наслідки - беззаконня", - заявив депутат.

Він наголосив, що проведення сесії міської ради неповним складом, що відбулося 7 квітня, - це беззаконня. А все, що відбувається тут в сесійній залі – сигнал суспільству, який формує уяву про депутатську систему цінностей, і сигнал небезпечний, який не можна було створювати і не можна далі транслювати.

Після виступу Смірнова настав кульмінаційний момент. "Ляшківець" Михайло Демченко з трибуни оголосив, що під час штовханини йому розбили яйця. "Я тримaю курочок, 17 штук. Вони несуть яйця, і в мене є сусідкa, якa бере їх і кaтaє діткaм по голові, які чогось бояться. І я приніс ці яйця вручити міському голові. Знaєте чому? Бо він боїться зустрітися з людьми. Він не може оргaнізувaти зустріч чи зa чaрчиною, чи чaшечкою кaви, і відверто поговорити з депутaтaми. Тому я приніс йому яйця, щоб він пішов до тієї бaбки, і вонa переляк йому викaчaлa. Aле яйця розбив бритоголовий чоловік, той який мене не пускaв, aле курочки нaнесуть ще", - скaзaв Демченко. І все ж через кілька хвилин меру та секретарю міськради вручив... курячі тушки.

Чи були вони куплені, чи йдеться про курей з підсобного господарства Демченка, ніхто так і не поцікавився. Коротка репліка мера Райковича "дурак" розчинилася в аплодисментах частини залу. А далі була очікувана розв'язка: взаємні звинуваченні і зрив сесії.

Свою позицію щодо сьогоднішніх подій висловив й інший представник частини депутатів, які продовжують бойкотувати роботу сесії міськради, "тимошенківець" Олександр Цертій.

"На сьогоднішній день практично зруйнована така демократична інституція, як міська рада. Вона більше не є демократичною, тому що повністю контролюється певним колом осіб на чолі з керманичами нашого міста, - сказав депутат з трибуни. - Ця більшість створена для того, щоб виконувати якісь певні забаганки і досягати певних інтересів. Це є неприпустимим, коли громада міста потерпає від нагальних проблем, які не вирішуються вже дуже довгий час".

Далі він згадав і про неефективних керівників управлінь, і про непрозоре розпорядження майном територіальної громади, і про таке ж розпорядження землею , яким чином вона потім перетворюється на комерційні ділянки і як з'являються позааукціоні ділянки – словом, все, що знгадується у таких випадках.

І Смірнов, і Цертій запропонували міському голові свій рецепт виходу з протистояння, що склалося в міськраді. По-перше, вони наголосили на необіхдності повернення до роботи восьмої сесії в законний спосіб – повноважним складом.

"І тільки після цього ми можемо казати про призначення і проведення дев'ятої сесії. В іншому випадку законність відновлено не буде, і покривати беззаконня ми не будемо, - пообіцяв Смірнов. - Тому пропозиція однозначна: призначення п'ятого засідання восьмої сесії і проведення її в законний спосіб". А на додачу оголосив про "питання з виконання вимог суспільства і демократичної опозиції", нагадавши про 27 тисячі зібраних підписів, які підтверджують, що це – вимоги саме суспільства.

Підтримав думку про необхідність заново провести скандальну восьму сесію міськради й Цертій. "Але перед цим треба виконати ті пункти з вимог, які не потребують сесійного вирішення. Їх, нагадаю, п'ять. Це реальне зменшення тарифів на перевезення, надання дозволів на автономне опалення, здійснення закупівель через систему ProZorro, запровадження фактичного, а не формального проведення конкурсів на заміщення вакантних посад, і останнє - неухильне дотримання законів та регламенту під час проведення сесійних засідань", - підкреслив депутат. Пояснивши, що остання передбачає, в першу чергу, визнання міським головою того, що попередня сесія була проведена незаконно, а інакшого шляху виходу з кризи не видно.

Не бачать поки що шляхів виходу і керівники міста. Так, секретар міськради Андрій Табалов розповів, що опозиційні до нього та мера депутати пообіцяли прийти на сесію і працювати, але не зробили цього. Наразі Табалов готує нові консультації з керівниками фракцій, але коли вдасться зібрати нове засідання сесії міськради, ніхто не знає.

"Я послухав усіх спікерів, які не схотіли реєструватися і виступали, як звичайні громадяни. Можна було б повірити їхнім словам про конструктив, якби це виглядало не як вистава, заздалегідь спланована. Ви ж бачите, спікери прийшли з листочками, з яйцями, курми. Невже люди, які хочуть конструктиву, приходять з яйцями на сесію? Це ж смішно просто", – - зазначив Табалов. Нагадавши для переконливості, що коли міський голова "нормально попросив" зареєструватися і попередив, що інакше не дасть слова, депутати принесли свій мікрофон, колонку, "радикали" розігріли публіку, а потім виступив "головний актор, який просто говорив про гарні речі, конструктив, якісь вимоги".

Крім цього, секретар міськради повідомив, які найважливіші питання з порядку денного сесії залишилися без розгляду через дії опозиційних депутатів. "По-перше, в нас багато питань щодо матеріальної допомоги кропивничанам , які її не отримають, бо деякі депутати вважають якісь інші питання більш важливими... Друге важливе питання - гірнича розробка уранового родовища Інгульською шахтою. Ми дуже багато говоримо про уран, його шкоду для здоров'я для жителів міста, жахливу статистику онкозахворювань. Я готувався до цього, підготував промову, але це питання знову ж таки не вважається важливим", - пожалівся Табалов.

Проте навіть після зриву засідання сесії секретар міськради не втратив почуття гумору й пообіцяв використати подаровані депутатом Демченком курячі тушки за прямим призначенням – з'їсти. Бо "чого ж добру пропадати".

Більше новин про Кропивницький та область читайте на Depo.Кропивницький