Як Світловодськ на Кропивниччині опинився через рейдерів на межі холодної катастрофи

У місті Світловодськ Кіровоградської області зірвався початок опалювального сезону. Більш як за місяць після офіційного старту подачі тепла в Україні райцентру вдалося отримати газ, але з’ясувалося, що система цілковито розбалансована

Як Світловодськ на Кропивниччині опинивс…

Жителі Світловодська виходили на акції протесту та кликали до міста президента Зеленського, бо в квартирах було не більше 12 градусів тепла. Згадаємо хронологію подій, через які місто обласного значення цілком очікувано перебувало на межі катастрофи.

Справа тут не лише в безгосподарності чи безпорадності міської влади або боргах за газ. Окрім комунальної складової є ще й, виходячи зі звітів правоохоронців, корупційна. З неї і варто почати.

За даними ОДА, 19 липня цього року державним реєстратором відокремленого підрозділу Новгородківської селищної ради проведено реєстраційну дію щодо СП ТОВ "Світловодськпобут" в частині зміни складу засновників. Через ці дії, одноособовим власником підприємства із статутним внеском 7,8 млн грн став Олександр Яременко. Таким чином, Світловодську міську раду, яка мала частку в статутному капіталі у 50%, виключили зі складу засновників СП ТОВ "Світловодськпобут".

Територіальна громада Світловодська втратила частку в майнових комплексах товариства у розмірі 3,9 млн грн. СП ТОВ "Світловодськпобут" надає послуги з централізованого теплопостачання понад 13 тисячам абонентів, забезпечує централізованим опаленням 276 будинків.

На загал про подію стало відомо лише за місяць, 12 серпня, коли вже втрутилася обласна влада. Міська ж чомусь вирішила не поспішати з оголошенням цього факту. З повідомлень прокуратури згодом стало відомо, чому. Правоохоронці також  наголосили,  що "заморозили" дії реєстратора щодо зміни статутного капіталу, затвердження статуту в новій редакції стосовно спільного підприємства "Світловодськпобут".

За інформацією першого заступника Світловодського міського голови Олени Балюк, про реєстраційну дію щодо "Світловодськпобут" в частині зміни складу засновників у міськвиконкомі дізналися тільки  7 серпня 2019 року. На їхню думку, мало місце рейдерське захоплення підприємства. За словами посадовиці під час засідання в ОДА, міськрада одразу ж направила  заяви до правоохоронних органів та листи на Міністерство та Головне управління юстиції в області.

А от генеральний директор СП ТОВ "Світловодськпобут" Сергій Московський на цьому ж засіданні в ОДА засвідчив, що реєстраційні дії були вчинені в правовому полі за згодою міськради. Це підтверджує, зокрема, протокол Загальних зборів учасників СП ТОВ "Світловодськпобут", де розглядалося питання про надання згоди на вихід Світловодської міської ради зі складу учасників підприємства, та відповідне рішення міської ради про вихід. Залишається загадкою, як про це могли не знати заступники міського голови.

Більш як за два місяці, 25 жовтня, коли опалювальний сезон у Світловодську так і не розпочався через відсутність номінацій, світло на "законний" протокол зборів засновників "Світловодськпобут"  пролила прокуратура області. Тоді міському голові Світловодська Валентину Козярчуку оголосили підозру у змові з рейдерами. За версією слідства, міський голова, у змові з групою осіб, сприяв протиправному заволодінню майном міської ради у вигляді частини у 50% у статутному капіталі підприємства, шляхом службового підроблення протоколу загальних зборів учасників.

Зокрема, за даними слідчих, протоколом було незаконно виключено міську раду з переліку учасників та позбавлено її частки, яка необґрунтовано відійшла у власність фізичної особи.

Одночасно у поліції області повідомили, що ці протиправні дії були вчинені з використанням службового становища і призвели до тяжких наслідків, які поставили під загрозу надання населенню окремих комунальних послуг. 

Меру міста повідомили про підозру за ч.3 ст.206-2 (протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації) та ч.2 ст.366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України. Запобіжний захід Валентину Козярчуку обрали у вигляді особистого зобов’язання . Він має з’являтися на вимогу правоохоронців, не покидати місто. Також рішенням суду його відсторонили з посади. І на цьому проблеми у мера не закінчилися: депутати Світловодської міськради майже одностайно 19 листопада проголосували за дострокове припинення його обов’язків. Щоправда, виглядає це як зведення особистих рахунків, коли міського голови немає на місці, а не турбота про містян. Бо у господарчих питаннях депутати такої одностайності не демонстрували: перед тим, 5 листопада, на засіданні сесії вони не ухвалили жодних конструктивних рішень –  ні про часткове про погашення боргів теплогенеруючого підприємства, ні про правильне оформлення звернення до Мін’юсту щодо скасування реєстраційних дій. 

Загалом, в рамках досудового розслідування  повідомлено про підозру чотирьом особам: міському голові, керівнику "Світловодськпобут" Сергію Московському та учаснику спільного підприємства, а також державному реєстратору. Але сам відсторонений міський голова Світловодська у ЗМІ стверджував, що його вини у захопленні теплогенеруючого підприємства немає.

У листопаді прокуратура через суд домоглася повернення майна підприємства громаді. Але на цьому список порушених кримінальних справ не завершився: 25 листопада справу порушили вже за фактом зриву опалювального сезону. Тут слідство зацікавило, скільки грошей сплатили жителі Світловодська за тепло та куди ті кошти поділися. За даними прокуратури області, підприємство має 50 млн грн боргу за газ.

Тим часом місцевим жителям вже перестали бути цікавими перипетії з корупцією. Їм хотілося тепла у домівках та у школах. Номінації на газ під банківські гарантії таки вдалося отримати, але очікуваного опалення це не дало: тепломережа почала тріщати по швах, бо ніхто не готував її до сезону. У неділю кілька сотень жителів, яким вже урвався терпець, перекрили трасу державного значення та міст з боку Кременчука.

Увечері того ж дня, 24 листопада, подію кваліфікували як надзвичайну ситуацію техногенного характеру місцевого рівня. Це й не дивно, адже впродовж тривалого часу були порушені умови нормальної життєдіяльності 13 тисяч людей, а в неопалюваних квартирах було 12 градусів тепла. Але нічого спільного з надзвичайним станом, який місту приписали деякі центральні ЗМІ, подія не має – мається на увазі, що мобілізуються та переходять на "особливий режим" лише органи влади, аби швидше впоратися з проблемою.

Зокрема, 25 листопада у місті розгорнули сім пунктів обігріву, прибули рятувальники обласного  центру, щоб відкачувати воду на місцях поривів. На місцях 13 великих поривів, окрім світловодських, працювали і бригади з Кременчука, оскільки місцеві вже не могли впоратися власними силами. Тут же побувала і обласна "верхівка". Впродовж 26 листопада ліквідовували шість поривів. Замінювати труби часу й можливостей немає, але з цим поточним ремонтом впоралися за два дні: о 20:00 прозвітували, що пориви на магістральних тепомережах ліквідовані. Лишилося усунути лише локальні пориви. 

Слід додати, що 2,5 року тому майно "Світловодськпобуту" вже арештовували за багатомільйонну заборгованість. І тоді там теж помітили "рейдерські дії". Схоже,  що зараз,  коли "трубу прорвало" остаточно, є реальна можливість покарати винних.

Фото: УДСНС, ОДА, UA:Кропивницький

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme