Як у Кропивницькому та Україні диких єнотів за тисячі гривень у хороші руки "віддають"

Жителям Кропивницького та області через соцмережі пропонували замінити батьків для чотирьох єнотів-полоскунів, яких нібито покинули у лісі, охочих прийняти у сім'ю пухнастиків виявилось багато, але просто за дбайливе ставлення їх ніхто віддавати не збирався

Як у Кропивницькому та Україні диких єно…

Чи законно забирати з лісу, а потім продавати за велику суму диких тварин, дізнавався Depo.Кропивницький.

Читачі Depo.Кропивницький та інших видань телефонували до волонтера Андрія, мобільний якого був вказаний у дописі. Він віддавав у хороші руки трьох єнотиків місячного віку та одного старшого на рік. "Скільки коштує? Я візьму", "Мати злякалася і втекла, навіщо було їх з лісу забирати?", "А що далі з ним робити?", - жителів Кропивницького справді зацікавила така пропозиція.

Згодом почали з'являтися коментарі про те, що вимагають за одного єнота дев'ять тисяч гривень.

Ціни на єнотів

Ми особисто вирішили переконатися, чи це так. На запитання про звички єнотів та особливості догляду, Андрій одразу відповів, що безкоштовно їх не роздає. Всього за два дні від появи оголошення у нього лишилося лише двоє єнотів. "Вони по дев'ять тисяч гривень. Ця сума велика, бо вони ж не повітрям харчуються, щоб ви розуміли. Я їх виростив та інших. Деяких ми роздали, а ці, що лишилися - за таку суму. Я розкажу про все, якщо будете брати", - каже він.

На мої сумніви про те, що сума таки завелика, власник поклав слухавку. Це він цілком може собі дозволити, з таким попитом на живий товар. Тому дізнатися, у якому лісі їх взяли, не вдалося. Справа в тому, що у лісах поблизу Кропивницького та на всій території області такі єноти-полоскуни не водяться. Як пояснили в обласному управлінні лісового та мисливського господарства, у наших лісах живуть лише хижі єнотовидні собаки - своєю шерстю та мордочкою вони нагадують своїх більш популярних братів, але пересуваються на чотирьох лапах та ближчі за розмірами до собак. Їх нараховується 440. І в Інтернеті теж є оголошення про продаж єнотовидних собак, але їх пропонують як заміну єноту-полоскуну, що коштує від 550 грн.

Натомість на запит "єнот-полоскун купити" одразу видається безліч пропозицій. Ці тварини ближчі за розмірами до котів та мають довгі "пальці" на передніх лапах. Свою їжу полюбляють мити. Милих тваринок рекламують як ручних та грайливих, а ще називають "кумедною іграшкою для дітей". На додачу "організована доставка Україною", очевидно торгівля вже поставлена на конвеєр. Коштує пушний звір від 10 тис. 773 грн.

Натомість конкуренти, інші продавці єнотів, вирощених нібито вже у третьому поколінні в домашніх умовах, пишуть, що перекупники з Києва виловлюють диких самок та забирають у них щенят (за одні пологи самка може привести від трьох до семи малюків). І потім продають за шість - 15 тис. грн. Єнотів, вирощених ніби у домашніх умовах продають за 4200 грн та 3700 грн. У всіх оголошеннях не згадується, що це хижа тварина, яка звикла жити у дикій природі.

Поліцію викликати у випадку, якщо ви викрили торгівлю єнотами, законну, чи ні - сенсу немає. Такі дії не підпадають під Закон "Про жорстоке поводження з тваринами".

Виносити єнотів з лісу - незаконно

Як ми дізналися згодом, прийти і винести дику тварину з лісу люди не мають права. Про охорону диких тварин має дбати екоінспекція. Завідувач сектору державного екологічного контролю і нагляду тваринного світу та біоресурсів Держекоінспекції в області Олександр Яремчук пояснює, що забирати диких тварин, у тому числі єнотів з їх природного середовища - це незаконно.

Якщо людина виявила таку тваринку, то вона має звернутися до користувачів мисливських угідь (найбільші користувачі - це українське товариство мисливців та рибалок, потім йдуть лісгоспи і товариство "Динамо"). Оскільки практично вся територія, яка в області зайнята лісами, належить до мисливських угідь. Представники товариства займаються доглядом та підгодівлею тварин. Після того, як їм принесли тварину, мають оглянути, як вона виглядає - чи не потребує ветеринарної допомоги. Мисливці у праві перетримати хижу тварину, доки вона не вилікується, а потім випустити у ліс.

Дикі тварини можуть знаходиться у приватній власності, але необхідні документи на підтвердження, що тварина потрапила до вас законним шляхом. Вимагається довести факт купівлі, обміну, навіть отримання тварини у спадок.

Щоправда, тварин, які занесені до "Червоної книги", вдома тримати не можна. Єноти-полоскуни та єнотовидні собаки до червонокнижних тварин не належать. Але кожному власнику дикої тваринки необхідний документ, який підтверджує, де придбали улюбленця - у звіринці, в питомнику. Тому, якщо ви наважилися купити лісового мешканця у таких торговців, у вас повинен бути паспорт та ветеринарна довідка.

Імпортні тварини

Інколи "братів наших менших" цілком легально привозять з-за кордону. Останнє підтверджується документами, якщо власник перетинає кордон. На шиншил та, наприклад, диких кошенят повинні бути і ветеринарні довідки, які засвідчать, що у них немає захворювань. Для захисту рідкісних тварин є ще програма CITES - міжнародна угода з переліком тварин, яких не можна ввозити та вивозити до України та інших держав. На кордоні слідкують, аби у той чи інший бік не провезли чотирилапу або пернату контрабанду.

В українському Законі "Про тваринний світ" існує поняття, як "спеціальне використання тварин", за яке сплачується збір - це мисливство, рибальство або купівля тварин в угіддях для розведення у напіввільних умовах. Тому, аби купити тварину, необхідний спеціальний дозвіл.

Якщо ж у вас або ваших продавців немає жодних документів на тварину, це вважається незаконним добуванням, і за це передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, так само, як і за неналежне утримання диких тварин.

Звірі-іграшки: ведмеді і кродили

За словами Олександра Яремчука, зараз є тенденція - водити диких тварин на повідку, як собачок або кішечок. Є випадки, коли заможні співвітчизники купують собі ведмежа, занесене до "Червоної книги" (законно і незаконно), пограються, а коли тварина виростає, вони її викидають, або тримають у таких умовах, що вона вилучається за рішенням суду, відповідно до закону "Про жорстоке поводження з тваринами". У законодавстві передбачені розміри вольєру та умови для дикої тварини.

Певний час у питомнику "Синевір", яке створило Мінприроди спеціально для ображених людиною бурих ведмедів, навіть не було вільних місць. Ведмедів там перетримують і потім випускають до лісу. Можна у подібних "інтернатах" і крокодила зустріти, і варанів, і змій, і удавів. "Були б гроші, то на превеликий жаль, і легальними і нелегальними шляхами доставляють рідкісних тварин", - зазначає керівник сектору.

Продаючи тварин за таку суму торговці, навряд чи думають про те, що з тваринки можуть зробити мисливське опудало. Коли дикого звіра батьки купують своїм дітям, як "живу іграшку", не замислюються, що вона дуже активна і для сім'ї виявиться ціннішим новий ремонт, ніж ще вчора улюблена тварина. Тому краще піклуватися про тварин, які десятками років живуть поряд з людиною та не мучити лісових жителів навіть, якщо ви спокусилися на пропозицію придбати єнота.

Головне фото - "Вокруг света"

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme