Кіровоград усьо: Яка назва краще пасує місту
За два тижні народні депутати мають перейменувати обласний центр
- Кропивницький
-
9 лютого 2016 10:00

Редакція Depo.Кіровоград поспілкувалася з тими, хто захищає чотири найрейтинговіші назви: Єлисаветград, Інгульськ, Златопіль та Кропивницький. Ми спробували дізнатися, чому місто треба назвати саме так, як вони хочуть, а не інакше.
Основна дискусія за назву міста розпочалася, коли комітет парламенту з питань державного будівництва та місцевого самоврядування більшістю голосів рекомендував Верховній Раді схвалити назву "Інгульськ". Після цього у Кіровограді пройшли мітинги "за" та "проти". Найяскравіше зібрання було 27 грудня. Тоді на площу перед міськрадою вийшло понад 500 жителів області. Не обійшлося без сутичок та навіть "швидкої".
"Українському місту - українська назва: Інгульськ", - Малик
Кіровоградська громадська активістка Ірина Малик не розуміє негативних настроїв щодо Інгульська. Розповідає, що її особисту думку сформували експерти-науковці, які довели, що називати міста від гідронімів - світова практика. У Європі це - Зальцбург, Інсбруг, в Україні - Полтава, Ужгород чи Луганськ. Малик наголошує, що Інгульськ - назва україноцентрична, милозвучна та не персоніфікована. До того ж має історичне значення.
"Наш Інгул - це прадавня річка, тут селилися козаки, ми знаємо всі Інгульську слободу і Інгулгородську сотню, й Інгульську паланку. Це та історія, яка закорінює нас у козацькі часи, коли створювалась україно-козацька держава. Це найцінніша історія", - вважає Ірина Малик.
"Єдина та узгоджена назва патріотів: Златопіль", - Козуб
Іншої думки ще один, поки кіровоградський, активіст Ігор Козуб. Він палкий прихильник назви "Златопіль", ворог проросійської "Єлисаветград", а від Інгульська його нудить, про що він і заявив на славнозвісному мітингу 27 грудня.
У Козуба декілька аргументів, чому Кіровоград потрібно назвати Златополем.
По-перше, назва милозвучна та асоціативна, з нею легко працювати поетам, і відразу зрозуміло, що це місто степового регіону.
По-друге - єдина та узгоджена назва патріотів, яку затвердили на спеціальних зборах у квітні 2015 року.
Ігор Козуб упевнений, що на фоні війни не можна допустити, щоб проросійські сили протиснули Єлисаветград, хоча і погоджується, що ця назва - найрейтинговіша. "Це потужна робота Московського патріархату, який працював протягом 25 років, та проросійської агентури. Останній мітинг 27 грудня - один в один мітинг, який відбувався в Донецьку на початку 2014 року. Цього допускати не можна", - говорить він.
"Історичну справедливість треба поновити: Єлисаветград", - Громовий
Історик Віктор Громовий переконаний, що Єлисаветград імперський, проти якого так виступають патріоти, то все - "мулька" КГБшників. Він запевняє, що треба знати не просто історію, а ще й історію релігії. Мовляв, у ті часи до перейменувань ставилися не так, як зараз, і називали не на честь живої людини, а на честь святих. Тож упевнений, що, назвавши Кіровоград Єлисаветградом, поновиться історична справедливість.
"Місто так виникло, природнім шляхом, з'явилася фортеця святої Єлисавети, а навколо фортеці - поселення. Зрозуміло, що фортецю називали на честь святої, і зрозуміло, що це не могло не подобатися імператриці Єлисаветі, те, що місто і фортеця названі на честь її небесної покровительки. Треба просто знати ментальність людей тієї епохи", - розповідає Віктор Громовий.
"Найпатріотичніша та найісторичніша назва одна: Кропивницький", - Смичек
Порівняно недавно почали усе частіше говорити про альтернативу всім цим рейтинговим і просунутим назвам - Кропивницький, на честь драматурга Марка Кропивницького, який заснував український професійний театр. Назва персоніфікована, що й відлякує людей, втім, даремно, впевнений член Всеукраїнської спілки театральних діячів України Ігор Смичек. Кропивницький може примирити як інгульців, так і єлисаветградців.
"Поява такої назви на мапі - обличчя держави, адже Кропивницький був наставником і учителем Тобілевичів, Заньковецької та всіх корифеїв, що продовжували його справу", - каже Смичек. І додає, що драматург був справжнім патріотом та бунтарем, адже у радянські часи працював на український народ: "Кропивницький здійснив подвиг, показав верх патріотизму. Його у ті часи назвали сепаратистом за те, що він відстоював відокремлення українського народу від російського. Йому все перекрили. На десять років заборонили відвідувати Київ. І в часи утиску українського слова він зумів у Єлисаветграді створити перший в Україні професійний театр. Це світова подія!"
Розповіли захисники назв і про можливий розвиток міста після перейменування.
Якщо Кіровоград стане Інгульськом - облаштується міська набережна. "Мені здається, це може бути тією ідеєю, яка об'єднає владу, бізнес та громаду. Можна створити красиву рекреаційну зону, наприклад, як у Вінниці фонтани", - впевнена Ірина Малик.
Розвиватиметься туризм і при Златополі. "Золоті поля... Центр України. Люди одразу асоціативно розуміють, де це знаходиться. Це і є туризм. Коли людина розуміє, що тут гарно та красиво, то вона і приїде сюди", - міркує Ігор Козуб.
У захисника Єлисаветграда Віктора Громового свої думки з цього приводу: "З назвою ми можемо провести вдалий ребрендинг міста, зробити його туристично привабливим. Це буде, як кажуть, нашою фішкою, нашим імпульсом, небесним оберегом, і я думаю, що це буде способом консолідувати людей, які тут проживають".
Говорить про розвиток міста після перейменування й Ігор Смичек: "Якщо перейменувати Кіровоград на Кропивницький, це стане світовою подією, і у місто підуть іноземні інвестиції від української діаспори".
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький
Всі новини на одному каналі в Google News
- 22:52На Кіровоградщині вимерз "Сад Перемоги"
- 14:00 Кожен третій пенсіонер в Україні отримує 3 340 грн пенсії
- 23:30На Великдень в Україні посилять заходи безпеки
- 13:35На Кіровоградщині затримали злочинців, які обкрадали аграріїв ФОТО
- 11:38Ракетно-дронова атака на Кіровоградщину: пошкоджена ЛЕП та будинкі
- 14:31 У березні українські дрони знищили понад 77 тисяч ворожих цілей
- 23:30Через війну постраджали майже 1,5 тисячі пам’яток культурної спадщини та понад 2 200 об’єктів культурної інфраструктури
- 22:20Хвороби відступають: За тиждень захворюваність на ГРВІ, грип та COVID-19 знизилась на 22%
- 11:19Депутат однієї з міськрад Кіровоградщини зі спільниками організував постачання неякісного одягу для військових. Збитки мільйонні
- 23:25 Деталі від ГУР: рф активізує інформаційні операції
- 13:30Як отримати статус УБД: Ключові зміни
- 21:21Відтепер ВПО, українцям за кордоном та на ТОТ легше буде отримати пенсію
- 20:59Гранатомети, комплектуючі до дронів, автомати та вибухівка: Піймали 9 торігців зброєю у кількох регіонах ФОТО
- 20:33 Попри зменшення кількості нових випадків захворювань на ГРВІ, грип та COVID-19, в 10 областях перевищений епідпоріг
- 10:06Тривога тривала 8 годин: Вночі російські дрони атакували Кіровоградщину
- 11:19В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні у квітні
- 15:25Рідкісні артефакти IV-V століття, які намагалася збути жителька Кіровоградщини, передали до Національного музею історії України ФОТО
- 11:33Перед судом постануть двоє агентів РФ, що вчинили диверсії на Кіровоградщині ФОТО
- 19:58У Кропивницькому зросла кількість постраждалих внаслідок наймасованішої повітряної атаки Відео