ЗНО на Кропивниччині: Що скаже репетиція та як уникнути образливих помилок

Вже за декілька тижнів у Кропивницькому та області стартує пробне ЗНО, нині триває реєстрація на основне зовнішнє незалежне оцінювання. На відміну від основної сесії, пробне ЗНО є платним, але в іншому майже на 100% повторює те, результати якого зараховуються під час вступу до закладів вищої освіти

ЗНО на Кропивниччині: Що скаже репетиція…
Фото - volynnews.com

За підготовку тестування на Одещині та Кропивниччині відповідає Одеський регіональний центр оцінювання якості освіти. Як проходитиме пробне тестування та чого чекати від цьогорічного ЗНО розповіла Depo.Кропивницький заступниця директора Одеського регіонального центру оцінювання якості освіти Наталія Ремез.

Пані Наталіє, розкажіть, що входить у процес підготовки до пробного ЗНО з боку регіонального центру та чи популярне воно саме серед жителів Кропивницького й області?

– Разом з колегою ми приїхали проводити семінар-нараду щодо організаційно-технологічного забезпечення пробного ЗНО в пунктах проведення. Ми зібрали відповідальних і помічників відповідальних за пункти пробного ЗНО, які будуть забезпечувати цей процес. Були представники всієї області: тут створено 20 пунктів проведення пробного ЗНО.

Обговорювали нюанси того, як нам організувати процедуру, говорили про регламент проведення. Згадували, які у нас були помилки минулого року. Майже всі учасники інструктажу досвідчені, ми працюємо не один рік разом, але нам хочеться, щоб процедура пройшла якісно. Потім відповідальні будуть продовжувати підготовку старших інструкторів, інструкторів, чергових.

Пробне ЗНО ми проводимо у дві суботи: перша – 21 березня, з української мови та літератури. Цей предмет всі складають, він є обов'язковим і зареєструвалася найбільша кількість, тому його виділили окремо. А 28 березня будуть всі інші предмети. Тому особа може зареєструватися на два пробних тестування, не більше.

По Кіровоградській області у нас зареєструвалося більше ніж 75% від загальної кількості очікуваних учасників ЗНО. Це достатня кількість. Ми очікуємо 8 тисяч учасників основної сесії ЗНО, а на пробне зареєстровано 8 тисяч 32 тестування. Йдеться саме про кількість тестувань, а не учасників, оскільки, кожен міг зареєструватися на два. Тобто близько 5 тисяч людей ми очікуємо на пробному ЗНО.

Цього року трохи більше зареєструвалося осіб, які хочуть взяти участь у пробному ЗНО, ніж торік. Не удвічі збільшилася ця цифра, але дещо виросла.

Учасників яких категорій буде найбільше у нас на пробному ЗНО?  

– На пробному ЗНО більша частина – це випускники 2020 року. Як ми кажемо: здобувачі повної загальної середньої освіти. Сюди включають і заклади загальної середньої освіти (школи, колегіуми, гімназії), далі – заклади фахової передвищої освіти (коледжі, технікуми), бо вони теж отримують в рамках свого начання повну загальну середню освіту і повинні скласти підсумкову атестацію у формі ЗНО, і також це профтехосвіта теж саме. Це найбільша кількість.

А крім того, цікавляться пробним ЗНО дорослі, які давно закінчили школу і від навчального процесу відійшли, а це дуже гарна репетиція перед основною сесією. Деякі десятикласники хочуть себе спробувати. Ми не обмежуємо, це платна процедура, тому вони мають повне право взяти участь. В положенні вказано, що участь бере той, хто хоче ознайомитися з процедурою. Це головна мета пробного ЗНО.

Що дає участь саме у пробному ЗНО та якою буде вибірка результатів?

– Учасники розподілені між пунктами проведення і до 2 березня вони повинні отримати запрошення. Їх треба роздрукувати, тому що там буде написано адресу, куди їм треба прибути. І це один з документів, які треба пред’явити у пункті пробного тестування. Обов’язковий документ також той, що посвідчує особу: без нього не допустять до пункту проведення. Запрошення теж треба обов'язково треба принести з собою. Воно потрібне на випадок, якщо виникають труднощі: людина має знайти себе в алфавітному списку, але не бачить прізвища. А по запрошенню чітко видно, що вона саме тут повинна бути. Просимо, щоб заздалегідь ознайомилися з маршрутами доїзду до пробного ЗНО. Той, хто запізниться, не буде допущений.

У зв’язку з тим, що пробне має метою відтворити якнайближче саму процедуру основного ЗНО, то через відсутність документів – не допускається в пункт, якщо запізнився – так само. Але всі, хто був недопущений, можуть потім взяти свої матеріали пробного ЗНО у відповідального за пункт по завершенню тестування. Тобто учасники не лишаються без своїх матеріалів. Але, звичайно, нам хочеться, щоб вони пройшли процедуру, тому просимо, щоб заздалегідь продумали про всі організаційні моменти і підготувалися.

Після того, як закінчать працювати над тестом, все забирають з собою: зошит, бланки відповідей чи бланк. Їм буде надана можливість скористатися елетронним сервісом УЦОЯО, який надає можливість визначення результатів пробного ЗНО. Учасники візьмуть свій паперовий бланк, який у них є на руках, і звідти перенесуть свої відповіді на електронний бланк в особистому кабінеті.

Реєстрація на пробне проходила на сайті Одеського регіонального центру, відповідно там створені ці сторінки. І там буде надано електронний бланк, з того предмету, який вони проходили. Його треба заповнити, направити до Українського центру і центр буде мати можливість визначити результати пробного ЗНО для кожного, хто надіслав їм цей бланк. Тобто вибірка буде досить велика і результат буде досить об'єктивний. Звичайно, не можна його приймати як результат, що "я вже його отримав на основному ЗНО", але тенденцію якусь побачити можна.

І поріг буде визначатися, все, як на основному. І прогалини в своїх знаннях можна подивитися в тесті. Потім більше ніж півтора місяці є для підготовки до реального ЗНО. Дає  можливість психологічно підготуватися. Як кажуть: "Почути добре, побачити — добре, а на собі відчути — найкраще". У тієї людини, яка проходила пробне, ніколи з процедурою ЗНО не виникає питань. Тому ці люди зроблять великий крок до успішного складання основної сесії.

Чи допускають учасники пробного ЗНО якісь фатальні помилки?

– Хочу нагадати, щоб вони не плутали пробне ЗНО і основне. Деякі люди вважають, якщо вони зареєструвалися на пробне, то автоматично зареєструвалися на основне. Хоч попередження всюди є, що реєстрація на обидва проходить окремо. Але завжди, кожного року є хтось, хто скаже: "Я реєструвався на пробне, думав що одночасно іде реєстрація на основне". Пробне – це окремий процес.

А реєстрація на основне ЗНО зараз проходить на сайті УЦОЯО і є змога зареєструватися туди. З 3 лютого до 17 березня через заклади освіти реєструються здобувачі повної загальної середньої освіти поточного року, тобто ті, хто складає державну підсумкову атестацію в формі ЗНО. Вони реєструються через заклад освіти, де навчаються, і потім пакетом направляються їхні документи до регіонального центру, а ми уже пакетом відправляємо їхні індивідуальні конверти з сертифікатами на адресу закладу освіти.

А той хто індивідуально — випускники минулих років – можуть реєструватися з 3 лютого до 24 березня, направляють свої документи на регіональний центр рекомендованим листом і від регіонального центру отримують вже сертифікати в індивідуальному конверті, які вони повинні самостійно забрати з пошти. Там є реєстраційне повідомлення. Стан опрацювання документів можна побачити на сайті Українського центру в розділі ЗНО/ДПА, є підрубрика "Стан опрацювання реєстраційних документів".

За номером своєї реєстраційної картки можна дізнатися, в якому стані опрацювання. І, коли написано, що вже виготовлений сертифікат, можна йти через декілька днів на відділення зв’язку за рекомендованим листом. І потім з цим сертифікатом та іншими документами вже приходити на ЗНО.

Чи чекати якихось нововведень на основній сесії ЗНО?

– Якщо брати процедуру, то вона практично не змінилася.

Цього року трохи змінився час виконання тестів. Зокрема, роботи з біології. Було 120 хвилин, зараз – 150. Змінилася кількість завдань з математики – на два збільшилася їхня кількість.

Якщо говорити про зміст тестів, то треба зайти на сайт Одеського регіонального центру в розділі "Готуємось до ЗНО" є цікаві матеріали. Але на сайті УЦОЯО є першоджерела. Там і всі накази, і програми, критерії оцінювання. Також в електронному вигляді можна попрацювати з тестами минулих років.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme