Життя на гривню: Коли кропивницьких догхантерів наздожене кара за собачу смерть (ФОТО 18+)

Лише за десяток днів у місті було зафіксовано 13 отруєнь собак. Загинуло 9 тварин, за життя інших б'ються волонтери. Це - лише видима частина проблеми, яка все більше накриває Кропивницький

Життя на гривню: Коли кропивницьких догх…

Останнім часом Кропивницький дедалі більше перетворюється на суцільну собачу могилу: в місті активно працюють так звані догхантери – люди, які вбивають безхатніх тварин, хоча нерідко "під роздачу" потрапляють і цілком домашні песики, адже розкидана по дворах отрута прописки не запитує. Depo.Кропивницький розбирався, наскільки критичною є для міста проблема безпритульних тварин, скільки шкоди вони роблять на словах і на ділі та чи карають тих, хто вийшов вбивати, прикриваючись турботою про людей.

Вбивають всюди

Точних даних щодо загиблих тварин не знає ніхто. Лише за останні десять днів волонтери повідомили про 13 отруєнь, що скоїли догхантери. Загинуло дев'ять тварин. З них отруїли до смерті двох собак, які мали 4 і 11 цуценят. Інших тварин вдалося врятувати.

Але це ті випадки, про які дізнаються зоозахисники. За словами охоронця одного з кропивницьких заводів, нещодавно лише за одну ніч він поховав вісім тварин, бо не хотів, щоб його лаяло начальство. Поліцію не викликав. Випадок не фіксувався. Скільки таких "копачів" по місту – не знає ніхто.

Зоозахистники кажуть, що із грудня минулого року загибло більше 500 тварин. А за останні два місяці більше, ніж дві сотні.

Труїли чотирилапих у більшості районах міста. Це - Балашівка, Кущівка, Ковалівка, Горний, спальні – Попова-Жадова, Миколаївка, центр – майже на всіх територіях Кропивницького. При чому не лише вночі або рано вранці. Люди бачили, як удень із машини викидали собакам отруєну їжу. Ще помітили, як невідома жінка годувала собак - не виключено, що з тою же метою.

Смерть у страшенних муках

Смерть тварини від отрути – видовище не для людей зі слабкими нервами. Собака повністю дезорієнтований: б'ється головою, біжить навмання, не помічаючи нічого на шляху. Тварина травмує себе, наштовхуючись на перешкоди, біжить під колеса автівок, потрапляє у ями. З рота в неї йде піна і кров, бо прикушує язика. У тварини починаються сильні судоми: настільки сильні, що стикаються та лопаються внутрішні органи. Собака вмирає страшною смертю.

Так діє на собак протитуберкульозний препарат, який можна придбати у будь-якій аптеці за 25 грн, і цієї упаковки вистачить на 25 тварин. І це, на жаль – типова картина для Кропивницького останнім часом. Місто перетворюють на велику собачу могилу: трупи тварин знаходять у всіх мікрорайона. Все це бачать діти, інколи вони стають свідками і того, як чотирилапі вмирають у страшенних конвульсіях.

Велике щастя, якщо до тварини встигнуть під'їхати зоозахисники та вколоти антидот: препарат В6. Ввести його тварині у такому стані досить проблематично, а не вколоти – стовідсоткова загибель. В6 зараз майже нема в аптеках в міста. Його купують небайдужі до тварин люди і мають при собі на випадок отруєння собак. На порятунок одного чотирилапого необхідно до 10 доз. І це – не все. Тварині, щоб одужати від смертельної отрути, конче необхідні крапельниці. Її завертають в щось, що є під рукою, та везуть рятувати - крапати.

Перший резонансний випадок, коли люди вчинили по-звірячому в Кропивницькому, стався чотири роки тому: тоді у самісінькому центрі, у дворах навпроти кінотеатру "Зоряний", отруїли суку, що годувала цуценят. Тварина так хотіла жити, що доповзла до сходів кінотеатру, і там вже вмирала в судомах на очах у півміста. Потім зоозахистники шукали притулок виживши цуценятам, яких треба було годувати із соски.

Останній випадок трапився два дні тому, коли догхантери отруїли двомісячне цуценя. За тиждень до того була вбита і її мати. Зараз малій – це дівчинка – ставлять крапельниці, вона у важкому стані.

Штраф за смерть

За весь час Незалежності України зафіксовано лише два випадки, коли негідників змусили відповідати за ст.299 Кримінального Кодексу України – жорстоке поводження з тваринами, і то вкупі ще з однією статтею. У 2012 році 19-річного Олексія Ведулу кинули за грати на чотири роки. Він записував на відео жорстокі вбивства цуценят та викладав в Інтернет. Його арештували перш за все за розповсюдження і пропаганду насильства. Зараз в Києві точиться суд над відомим догхантером, який називає себе головним вбивцею собак в Україні – Олексієм Святогором. Він, юрист за родом діяльності (принаймні так себе позиціонував), також хизувався вбивством тварин в мережі. Його затримали 11 червня за ч. 2 і ч. 3 ст. 300 ККУ (ввезення, виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорстокості) і зараз тримають у СІЗО. Справа резонансна.

І поки що це, напевно, все. Наприклад, не так давно у Кропивницькому один п'яний за кермом ранком біля зупинки кінотеатру "Ятрань" навмисно переїхав собаку. Люди кричали йому, але то було марна праця: молодик лише ще раз переїхав тварину. За що був затриманий, але відбувся невеликим штрафом.

Догхантери виправдовуються тим, що вони звільняють місто від безхатніх собак та роблять його безпечнішим. Натомість психологи кажуть, що тут має місце садизм та купа комплексів неповноцінності, які люди виміщають на беззахисних тваринах.

Півміста догхантерів

Суспільство взагалі та Кропивницький зокрема поляризувалися. Це ледь не найгостріша тема в обласному центрі останнім часом. Дебати у місцевих спільнотах у соцмережах тривають найзапекліші. І тих, хто виправдовує дії вбивць, чимало. Аргументація різна – наляканими чи покусаними дітьми, небезпечними інфекціями тощо. Насправді ж у переляку, як то кажуть, очі великі і розмови про дикі напади безхатніх собак можуть бути дещо перебільшеними.

За інформацію Держспоживслужби у Кропивницькому з початку року було зафіксовано 112 покусів собак. З них лише 43 покуси вчинені безхатніми собаками. Для порівняння, аби розуміти долю "собачих" інцидентів в загальній статистиці: до патрульної поліції в обласному центрі лише за тиждень звертаються десь 1000-1100 разів. Частіше за все це побутові сварки та побиття. Є тяжкі злочини. Тобто за 27 тижнів із початку року безхатні собаки вчиняли покуси аж 27:43 = 0,6 разів на тиждень. Тобто десь раз у два тижні одна безхатня собака кусала людину. Це на 200 тисяч населення міста. При цьому жодного покуса від тварини зі сказом – а ним теж активно лякають – не було.

Безхатнім тваринам притулку нема

Вихід догхантерів на вулиці, а тим більше в таких "промислових" масштабах, як у Кропивницькому, є ознакою сутєєвої проблеми, загалом притаманної для українських міст: місцева влада не порається з регуляцією популяції безхатніх тварин. В мерії повідомляють, що чисельність чотирилапих безхатченків поступово коригується: було вже стерилізовано 1,5 тисячі собак згідно міської програми. Але вже сама ця цифра свідчить про те, що влада не порається, в місті дійсно чимало бродячих псів. І за таких умов поява собачих вбивць – питання лише часу. В Кропивницькому цей час, вочевидь, настав.

Незважаючи на зусилля зоозахисників від організації "БІМ", "Щасливий пес", які своїми силами, за свій та за рахунок небайдужих людей утримують притулок, безхатніх тварин не меншає і дівати їх нікуди. У той притулок, що є, приймати можливості вже немає. Зоозахисники підібрали стільки тварин, скільки змогли, навіть у кожного вдома їх чимало. Волонтери постійно шукають домівки безхатнім тваринам. Тому саме зоозахисники ставлять питання перед владою міста щодо створення та утримання притулку. Бо, на жаль, не рідкість, коли тварин просто викидають, або вони після смерті чи переїзду хазяїв опиняються на вулиці.

Влада міста відповідає, що для створення притулку на 140 собак необхідно 25 мільйонів гривень. Про це розповів начальник управління ЖКГ міськради Віктор Кухаренко. А секретар міськради Кропивницького Андрій Табалов на зустрічі з зоозахисниками відверто відповів, що таких коштів у бюджеті міста немає. Та додав, що депутати навряд чи проголосують за виділення грошей на притулок, бо є багато інших потреб. Натомість він разом із мером запропоновував створити міні-притулки по всьому місту. Наскільки життєздатною буде ця ідея – покаже час. Але волонтери, котрим вже десять років влада обіцяє притулок, ставляться до всього зі скепсисом. Остання спроба створити притулок була у 2012-му. Вона закінчилася нічим. Інакше кажучи, проблема лишається, а її вирішення примарним.

В очікуванні прецедента

Напередодні поліція Кропивниччини повідомила, що затримала 46-річну жінку, яка купувала в аптеках та використовувала протитуберкульозний препарат з метою отруєння собак. Вона додавала його в собачу їжу та годувала отрутою чотирилапих. Поліція відкрила кримінальне провадження за 299 статтею ККУ – жорстоке поводження із тваринами.

Раніше копи міста відкрили п'ять кримінальних проваджень щодо жорстокого поводження з тваринами. За останню добу відомостей про отруєних тварин від волонтерів не надходило.

Із затриманням жінки правоохоронці – молодці, але радіти зарано. По-перше, не факт, що масово по всьому місту труїла тварин лише одна жінка. Скоріше за все догхантерша діяла лише на своєму районі. А зараз, кажуть скептики, на жінку буквально "навісять" усіх собак. По-друге, принципово важливо покарати, довести справу до логічного фіналу. Щоб ті догхантери, які зараз причаїлись, боялися знову вийти на "стежку війни". А для цього щонайменше потрібен прецедент.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme