Чим жила Україна: Коронавірусний карантин, заміноване Межигір'я та перша дитина з електрокара

Україна настільки велика, що жителі одного регіону часто не знають, чим живуть їхні сусіди

Олекса Шкатов
Заступник головного редактора по роботі з регіонами - керівник регіональних редакцій
Чим жила Україна: Коронавірусний каранти…

Якщо попередній тиждень країна кволенько і розслаблено стежила за перебігом хвороби першого зафіксованого носія Covid-19 у Чернівецькій області, то цього тижня все змінилося. Хворих стало троє, в п'ятницю, 13 березня, з'явилася перша жертва, а на тлі новин з Італії, де епідемія коронавірусу набуває трагічних масштабів, навіть українский уряд заворушився і оголосив загальнонаціональний карантин до 3 квітня. Який, щоправда, поки що має дещо символічний характер, адже чимало громадян небезпеку не усвідомили. Про те, як боялася, чим обурувалась і пишалася Україна – в дайджесті Depo.ua.

Київ

Столичний мер став одним з перших, хто зорієнтувався в ситуації і став заробляти на ній бали. Так, на тижні він відзвітував про закупівлю 1200 тест-систем на корона вірус, і це, безперечно, заслуговує на схвалення. Під кінець тижня – а Київ, як і належить, пішов на карантин – вже було заявлено про закупівлю 100 тисяч експрес-тестів (що для тримільйонного міста не так і багато). Також Кличко закликав закрити авіасполучення з країнами, де вирує епідемія – а з тої ж Італії "Бориспіль" приймає борти щодня, паралельно спростувавши інформацію про закриття Києва на в'їзд і виїзд.

А взагалі вся ця епідемія – це дуже сумно. Бо гуляти б нині Києвом – не перегуляти. Адже за весною всі дуже скучили, а погоди стоять прекрасні, теплі. Рекордно теплі: після "європейської" зими природа продовжує дивувати синоптиків рекордами, яких з початку березня вже зафіксовано дев'ять.

Втім, попри нервозність і невідомі віруси в повітрі, кияни не втрачають почуття гумору. І турбуються про символи міста, зокрема неофіційні. Так, відома фігурка "Їжачка в тумані" була надійно захищена пов'язкою, тож за улюбленого як містянами, так і туристами мультиплікаційного героя можна бути спокійним.

Горе-президент України Віктор Янукович давно втік, а сліди його втечі знаходять досі. З дна Київського моря біля колишньої резиденції "Межигір'я" цього тижня було піднято вісім снарядів для протитанкового гранатомета. І це не відлуння Другої світової, адже боєприпаси цілком сучасні. Добре, що не встигли забрати нічийого життя

Поки українці думають, як дожити до літа, голлівудська зірка й музика Джаред Лето бешкетує у Києві. Він оприлюднив у своєму "Інстаграмі" відео зі столичного… Рибальського мосту, давно аварійного, а нині вже й зачиненого. Судячи з зелені на задньому плані, "вилазка" була зроблена давно, але, ймовірно, була не одна. Адже Джаред похвалився, що одна з його улюблених речей у Києві – мости, на які він може залізти.

Голлівудський актор видерся на верхівку…

Донбас

"Перемир'я" з путінцями на Донбасі, яким так пишається президент Зеленський, криваве: цього тижня бойовики "русского міра" продовжили вбивати українських захисників. Якщо спочатку вони застосовували снайперів, потім – заборонені в усьому нормальному світі протипіхотні міни, то тепер в хід пішла велика артилерія і навіть ПТУРи. Експерти зауважують, що Росія застосовує щодо України "чеченську" тактику, покликану "грати" на деморалізацію українських солдат – які, тим більше, обмежені у відповіді і через мрії можновладних "миротворців" не можуть всипати ворогу по саму розірвану печінку.

Тим часом в ОП Зеленського цього тижня фактично узаконили маріонеток Путіна, чим привели їх у захват, і усіляко забалакують українців, не забуваючи просувати московські ідеї про "вибори" на окупованих Москвою територіях. І все це – на тлі заборони українським журналістам працювати на передовій. Про щось подібне для російських "журналістів" щось нічого не чутно.

Коронавірус теж не обходить Донбас боком. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков цього тижня заявив, що в окупованій Горлівці вже є 12 захворілих. Звідки він має цю інформацію, невідомо, але з сусідньої так званої "ЛНР" на карантин відправлено 14 людей з підозрою на Covid-19. Тим часом заступниця директора Донецького обласного лабораторного центру МОЗ Тамара Беломеря повідомила, що її заклад не отримає тест-системи для перевірки на корона вірус, бо єдиний в Україні не має необхідного обладнання. Навряд чи це можна назвати добрими новинами

Але таки спробуємо про хороше. На вільній Донеччині представили яскравий і позитивний науково-популярний фільм про природу Донбасу. Стрічка розповідає про найяскравіші перлини природно-заповідного фонду регіону і надається всім бажаючим безкоштовно у повноцінній якості,

Львів

Контрабанда буває різна. Поки одні намагаються нажитися на небезпечній хворобі і вивезти з України медичні маски, ціна на які вже стрибанула до небес, інші завозять в Україну… гелікоптери. В пропускному пункті "Краківець" прикордонники затримали громадянина Польщі, який віз у Бердичів гелікоптер Мі-2, турбінні авіаційні двигуни та головний редуктор вагою 4 тонни та вартістю понад 20 тис. доларів США. Про "сюрприз" прикордонники були попереджені, тож до Бердичева вертоліт не "долетів".

Це в країні карантин, а Львів – то є Львів. Він продовжує жити в звичному режимі, приймає туристів, навіть студенти ходять на пари. Хоча, в той же час, МАУ скасовує літак з Києва, а львівська мерія зачиняє для туристів ратушу. Видно, поки епідемія не розгорілася, "розігріваються".

Березень – щедрий на столітні ювілеї у Львові. Так, 10 березня соті уродини відзначила Олександра Самойленко, а 12 березня свій сотий День народження святкувала Ольга Янковська. Цього ж дня виповнилося аж 103 роки Ользі Мельник. А 14 березня сто років відзначає Степан Стойко. А за 10 днів, 24 березня, з нагоди століття святкування відбудеться у Марії Кравецької.

Буковина

Чернівецька область стала першою, де було виявлено хворого на Covid-19. Цього тижня вона продовжила сумний рахунок: в п'ятницю вранці з'явилося повідомлення про ще одного захворілого – чоловіка, дружина якого нещодавно приїхала з Італії. Згодом прийшла ще одна звістка – про жінку, що також нещодавно приїхала з батьківщини слова "карантин" і має підозру на коронавірус. Далі – ще дві людини з підозрою. Загалом повідомляється, що в буковинських лікарнях нині перебуває вісім пацієнтів, в яких може бути китайський вірус. Ще трьох затримали і ізолювали на кордоні. Ознак захворювання в них нема, але вони також приїхали з Італії.

В регіоні, який, схоже, стає флагманом короназагрози, посилюють карантинні заходи. Зокрема припинено роботу театрів і кінотеатрів, розважальних закладів і центрів, спорткомплексів, лазень, ТРЦ і усіх ринків за виключенням місць торгівлі продовольчими товарами. Заборонено проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 50 осіб, впроваджується дистанційна освіта. Серед інших заходів планується подворовий обхід з метою виявлення осіб, які повернулися з країн, де зафіксовано COVID-19, а паралельно розробляється механізм доставки продуктів харчування, води, ліків тим, хто буде на обсервації.

Одеса

Проукраїнська спільнота Одеси пам'ятає, як в 2014-му в місто ломився "русскій мір", що закінчилося півсотнею жертва в місцевому Будинку профспілок, тож намагається не дати йому увірватися знову. На тижні українські активісти намагалися зірвати конференцію проросійської партії "Опозиційна платформа – за життя", що мала відбутися в готелі "Бристоль" на розі Пушкінської і Буніна. "Русскій мір" традиційно оборонявся тітушками, періодично спалахували бійки. Наче й не було 6 років війни за Україну.

Одеситам, що живуть у приватному секторі, цього тижня видали приватні сміттєві баки. Тобто баки, звісно ж, комунальні, але видавалися кожному. Так в місті стартував пілотний проект, покликаний очистити приватний сектор від сміття та убезпечити від стихійних звалищ. Загалом буде видано 300 пересувних міні-баків, аби і зберігати його було зручніше, і збирати й вивозити легше.

Несподівана  знахідка у простому одеському будинку по вулиці Затишній, тобто Уютній, 3: там під шаром "совкової" штукатурки були виявлені три фрески з мотивами життя українців. Історія, все ж таки, має свою історію. З одного боку, великий могутній радянський побут не міг запропонувати нічого кращого, окрім як побілити настінні картини. З иншого, це їх і врятувало. Бо якби не були одразу знищені як "буржуазний пережиток", то ще невідомо, в якому стані вони б дійшли до нашого часу.

 

Дніпро

У середу, 10 березня, над Дніпром лунав гучний український славень: дружним співом близько тисячі містян відсвяткували День державного гімна. Причому не раз: гімн виконували у чотирьох варіаціях. Грали ковалі на ковадлах під бас-гітару та духовий оркестр, співали солісти філармонії та хори акапела разом із присутніми на площі містянами. І це було прекрасно.

І ще одна дата – День народження Кобзаря. У Дніпрі з цього приводу з'явився новий навіть не мурал – настінний малюнок. Його можна побачити на проспекті Слобожанському, навпроти колишнього Будинку торгівлі. Він невеликий, виконаний на паркані, але за виконанням – оригінальний. От одразу видно, що виконаний невибагливо, але з любов'ю.

У Дніпрі створили мурал із Кобзарем і за…

Мер Борис Філатов продовжує наводити "свій" порядок в місті. Робить це іноді у досить чудернацький спосіб. Наприклад, "замуровує" входи до "наливайок" бетонними блоками. А щоб ніхто не посмів розблокувати "генделики", оголошує блоки "власністю Дніпровському міської ради". Мовляв, хто зачепить – тому штраф. У такий спосіб вже заблоковано зо два десятки закладів. Чи насмілився хтось "розблокуватися", поки не повідомляється.

Харків

У столиці Слобожанщини поліція розшукує малолітніх вандалів, які розмалювали на Площі архітекторів, що біля ст. м. "Архітектора Бекетова", скляні ковпаки над мініатюрами "Семи чудес Харкова", а заразом і постамент пам'ятника Закоханим. "Герої", зрозуміло, не забули похвалитися своїми "досягненнями" в соцмережах, тож відео з їхніми обличчями є. Справа за невеликим – виловити і змусити відмити.

Харків поки не зачеплений коронавірусом, але до зустрічі вже готуються. Підлеглим Арсена Авакова "обрубили" поїздки за кордон та обмежили відрядження по Україні, на стадіоні "Металіст" скасували матч Ліги Європи між "Шахтарем" та "Вольфсбургом", що мав відбутися 19 березня. В місті оголошено карантин, причому зробила це мерія "заднім числом" і без підпису міського голови Геннадія Кернес.

Сумний рахунок "перемир'я Зеленського" знову збільшився: 1о березня у Харківському військовому шпиталі помер український військовий 72 ОМБр. За даними волонтерів, чоловік 1997 року народження служив в Луганській області, отримав поранення в голову, його госпіталізували 4 березня та прооперували. На жаль, врятувати життя українського захисника не вдалося.

З незвичною справою розбиратимуться харківські правоохоронці. Здавалося б, випадок "звичний" – поножовщина. От тільки підозрювана – мала дитина, а постраждала – її рідна бабка. А загалом історія тривіальна: 43-річна жінка "під градусом" влаштувала "розборки" зі своєю донькою, почалася штовханина і тягання за волосся, а слідом онучка взяла кухонного ножа і, захищаючи мати, кілька разів вдарила бабусю у спину…

Запоріжжя

Тиждень у Запоріжжі починався не святково: напередодні, 8 березня, у популярному місцевому парку "Дубовий гай" – або "Дубовка" – 200-кілограмова дерев'яна фігура ведмедя впала на 8-річну Аню Ждан. Дівчину забрала "швидка", але врятувати її не вдалося – вона померла наступного дня. В п'ятницю, 13-го, її ховали. Людей зібралося чимало, що і не дивно: місто буквально приголомшене трагедією, а дівчинку знайомі дуже любили. Кажуть, вона була дуже світлою, вміла товаришувати, до неї тягнулися ровесники. Директора "Дубовки", який також вразив місто – відсутністю бодай найменшого співчуття – звільнено. Триває слідство.

В жодному регіоні неможливо обійтися без корона вірусних новин. Запоріжжя – не виключення. У середу на запорізькому вокзалі зняли з поїзда і відправили до інфекційної лікарні 48-річну жінку, що їхала – свят-свят-свят – з Італії і занедужала в дорозі. В четвер у Бердянську не пустили на берег екіпаж ліванського судна, оскільки два моряки були підозріло хворі. В п'ятницю область трохи видихнула: в лабораторному центрі повідомили, що і жінка, і моряки коронавірусу не мають. Паніка скасовується. Поки що.

Побєдобесіє наступає: на "Мотор Січі" В'ячеслава Богуслаєва відремонтували і навіть поставили на хід "священний" Т-34. І навіть викотили його на випробування. За наявною інформацією, танк має взяти участь в урочистостях до 9 травня, після чого стати в музей техніки Богуслаєва. Для чого ставити на хід музейний експонат, ще й на підприємстві, яке майже рік потерпає від економічних проблем, а 7 березня гуркотом від обваленого старістю паркану налякало пів міста.

У Запоріжжі щосили квітнуть абрикоси та…

І про хороше. Запоріжжя заквітло. В місті розпустилися абрикоси та яблуні, причому перші – щосили. Що буде з деревами далі та чи не поб'є той цвіт прийдешнє похолодання, невідомо. Але гарно.

Херсон

Херсонська облрада так відсвяткувала 8 березня, що прогриміла на всю Україну. Для чиновників облдержадміністрації та облради виступила група "Степ" з дівчатами у відвертих нарядах на еротичній підтанцьовці. На концерті були присутні заступники голови ОДА: Сергій Козир, Світлана Чепіга, Дмитро Бутрій і Вадим Чабан. Від облради була депутат Тетяна Гасаненко. Самого очільника облдержадміністрації Юрія Гусєва в залі видно не було. Зате коли він з'явився, то взявся за кадрову сокиру, одразу звільнивши голову апарату Володимира Клюцевського, відсторонивши від справ все керівництво управління культури, молоді і спорту націлившись на свою заступницю Світлану Чепігу. Вдалася дискотека…

Закарпаття

Закарпаття, як і інші регіони, почало підготовку до боротьби корона вірусу. Мукачівська греко-католицька парафія скасувала Хресну ходу в Ужгороді, заплановану на 22 березня, Угорське консульство змінило режим роботи, в регіоні запрацювала "гаряча" лінія.

А тим часом дендропарку "Березинка" буйно цвітуть шафрани Гейфеля – цього року раніше, ніж зазвичай…

На Закарпатті масово цвітуть шафрани…

А ще в тій же "Березинці" можна побачити надзвичайний ліс – височезні американські ялиці до 80 метрів заввишки. Їх посадили близько 30 років тому і раніше велетнів було набагато більше – 350 гектарів. Але нині лишилося тільки 50 "соток".

Закарпаття любить рекорди. Точніше, Закарпаття любить ставити рекорди. Цього разу воно відзначилося найвисокогірнішим басейном в одному з відпочинкових комплексів. Вода там чиста, джерельна, а висота над рівнем моря 1320 м. Вище, ніж Кримські гори.

Хмельницький

Хмельниччина цей тиждень була досить розслаблена в плані корона паніки, але і її карантинні події не обійшли. Так, усіх поліцейських-оркестрантів, що повернулися з європейських гастролей, відправили на самоізоляцію, хоч всі вони здорові і тривожних симптомів не мають.

В усьому ж іншому регіон жив звичним, хоч іноді і бурхливим життям. В Кам'янці-Подільському, наприклад, жінка зовсім трохи не доїхала до пологового будинку і народила у таксі під стінами лікарні. Враховуючи, що таксі було електричним, то це перша в Україні дитина, народжена в електрокарі.

В самому Хмельницькому чоловік купив банани з дуже несподіваним "бонусом" – жабкою, що причепилася до плоду. Звідки вона взялася в супермаркеті невідомо. Може, з самої Африки чи ще якогось екзотичного краю приїхала.

В одному з хмельницьких супермаркетів пр…

Хтось дуже добре відсвяткував 8 березня. Настільки, що наступного ранку його – точніше, її – рятувальники знімали з вікна п'ятого поверху. Бо сиділа сонна і могла звалитися донизу.

В Україні стало на один іменний поїзд більше: потяг сполученням Хмельницький – Лисичанськ тепер має назву "Героя Максима Яровця" – на честь 21-річного лейтенанта родом із Хмельницького, який, виконуючи бойове завдання у зоні АТО, загинув поблизу Мар'їнки. Тому що хмельницькі залізничники пам'ятають, що йде війна, і їм не "какая разніца".

Кропивницький

Кропивницький зазвичай тихий в загальнонаціональному інформаційному просторі, але пристрасті там буяють – дай боже. Цього тижня в облраді, наприклад, виламали двері. А все тому, що брати Ігор та Руслан Степура намагалися пройти на сесію, а їх не пускали. Перший – колишній перший заступник голови облради, який нині намагається відновитися на посаді і навіть з відповідним судовим рішенням на руках. Другий – голова фракції "Свобода" в облраді, який усіма силами намагається, аби брата поновили. Не пускали ж їх тому, що вони не хотіли зняти верхній одяг. А мали зняти, бо минулого разу пронесли гучномовці і зірвали сесію. Цього разу засідання таки відбулося, але для братів Степур безрезультатно – Ігоря на посаді так і не відновили.

Ще одне знайоме ім'я – Костянтин Яринич, колишній народний депутат. В нинішній Раді йому місця не знайшлося, а от в Кропивницькому – цілком. Він став гендиректором місцевого онкологічного центру. Де і працював до того, як відправився в депутати.

І про коронавірус. В регіоні його небезпечність поки не відчули. Бо хоча студентів, приміром, і відправили по домівках на дистанційне навчання, а спортивні зали ще працюють. Та й гуртки і розважальні центри поки працюватимуть – мовляв, місцеві органи влади не можуть вказувати приватникам. Будемо сподіватися, що і не доведеться, бо коли припече, вже буде не до вагань.

Житомир

Сумно відзначилася Житомирщина: саме в цій області сталася перша українська смерть від Covid-19. Померла – 71-річна жінка, яка 1 березня повернулася з Польщі до Львова, а потім до Радомишля. Перші симптоми в неї з'явилися ще 3 березня, проте шпиталізована вона була тільки 12-го. За цей час вона встигла побачитися з купою родичів та знайомих, зокрема з двома – з Києва. Родину її нині охороняє поліція.

Перша смерть: На Житомирщині померла 71-…

Ще один чоловік станом на вечір 13 березня має підозру на коронавірус. Напередодні він повернуся з Польщі, на кордоні пройшов температурний контроль, але вже вдома йому погіршало, і він звернувся до лікарів. Був ушпиталений із двосторонньою пневмонією. Ще одна людина з підозрою на небезпечну хворобу під наглядом лікарів в Бердичеві.

Область в шаленому темпі запроваджує карантинні заходи. Створено оперативний штаб, з Радомишлем, де вже провели дезінфекцію автостанції та церкви, яку відвідувала померла, пропонують перервати автобусне сполучення. За неперевіреною інформацією, п'ять прихожан того ж храму відчули погіршення самопочуття, проте що саме стало причиною, поки невідомо.

Вінниця

У сусідній Вінницькій області вирішили не чекати, поки "півень дзьобне", а працювати на випередження. Хоча жодного тривожного випадку в місті поки не зафіксовано, вінничан просять за можливості самоізолюватися при перших же ознаках ГРВІ та дотримуватися порад лікарів. Депутати та чиновник оперативно скасували прийом громадян, закриваються дитсадки, ігрові зони та фітнес-клуби.

Поки що в обласному центра з підозрою ушпиталена одна 25-річна жінка, що 1 березня повернулася з Польщі і в п'ятницю стала почуватися зле. Швидкі тести дали негативний результат, тож медики чекають результатів з Києва.

І про культуру. Смітник на зупинці громадського транспорту влаштувала прибиральниця одного з вінницьких магазинів. Видали "злочинницю" товарні чеки. Оскільки насмітила вона за власною ініціативою, а не наказом керівництва, то і штраф отримала на себе.

Але дехто прославився більше. Лєна і Тамара з Вінниці нашкрябали свій автограф на фресці "Афінська школа" Рафаеля в Ватикані. Твір вважається одним з найвидатніших періоду Відродження. Як зауважив один з коментаторів, слідам "вінницької школи" щонайменше 5 років, адже в 2015-му вони вже були.

Полтава

Полтавщина теж підключилася до підготовки, але якось не дуже жваво. Тому що експрес-тести на коронавірус – аж сотню – обласна інфекційна лікарня замовила, але прийти вони мають аж наприкінці березня, після 21 числа. Це при тому, що перші підозри на небезпечну хворобу в місті вже є, хоч і не підтверджені. Місцеві церковники теж поки не будуть скасовувати богослужіння. Лише обіцяють посили дезінфекцію, радять дітям, літнім людям та вірянам зі слабким імунітетом утриматися від відвідання храму і зауважують, що до ікон прикладатися не обов'язково – достатньо просто помолитися.

Петиція про демонтаж пам'ятника Ватутіну…

А ще в Полтаві чомусь не люблять радянського генерала Ватутіна. Настільки, що за тиждень петиція про демонтаж його пам'ятника набрала необхідну кількість голосів, ще й з надійним "лишком". Тепер заклик має розглянути міськрада. І таки довести цей шмат декомунізації до кінця.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme