Держава ремонтувати не буде: Чи вдасться ОСББ в Кропивницькому "висушити" дах, який протікав роками

В одному з будинків Кропивницького після тривалих підтікань даху "почали тріщати по швах" підпірні колони на техповерсі. В міськраді розвели руками: будинок – у керівництві ОСББ, тож покладатися мешканцям краще на самих себе

Держава ремонтувати не буде: Чи вдасться…

П’ятиповерхівка на вулиці Робочій, 2, була збудована у 1980 році. Під’їзди тут прикрашають символи Олімпіади-1980, яку приймали того року у містах колишнього СРСР. В ньому 89 квартир. Довгий час будинок був у підпорядкуванні ЖЕО, а з 2016 року перебуває в управлінні ОСББ "Івушка-2".

Сам будинок виглядає чисто та охайно, його цілком можна віднести до зразкових. Проте мешканці б'ють на сполох: після тривалих підтікань даху через неякісний ремонт або брак під час будівництва колони під однією з плит "почали тріщати по швах". Ще й бетонна плита над самою колоною дещо нахилена.

Член правління Об’єднання співвласників Юрій Євстратьєв розповідає, що проблеми з  протіканням даху у його п’ятому під’їзді розпочалися ще за три-чотири роки, як новосельці в’їхали в будинок. В радянські часи допомоги від ЖЕКу фактично не було: "залатали" дах руберойдом, і на тому все. "Де зливоприймальник, там проблема була з  самого початку. Після дощу збиралася вода і починало заливати квартири на п’ятому поверсі, де я живу. Текло над вхідними дверима. А скарги не діяли", – розповідає Євстратьєв. Згодом вони з сусідом винайшли спосіб, як зупинити потопи: на технічному поверсі поклали клейонку, щоб збиралася вода, а трубку, куди вона стікала, вивели у під’їзд. Ця клейонка є тут і зараз. 

Євстратьєв зазначає, що всі ці роки вода замочувала колони, і вони почали руйнуватись. Не виключає і певний брак при будівництві. На конструкції дійсно видно тріщини та певні руйнування цементу і цегли, проте судити, наскільки вони серйозні й чи загрожують життю людей, залишимо експертам.

У 2011 році тодішнім ЖЕКом був проведений капітальний ремонт покрівлі. Голова ОСББ Оксана Малина згадує, що дах тоді потік одразу, хоча гарантія була на п’ять років. Підрядники приходили і щоразу щось "підрихтовували". У 2016 році сплив п'ятирічний термін гарантії, і водночас, згідно з новим Законом, будинок перейшов в управління ОСББ. Члени правління тоді запросили фахівців міського ГУ ЖКГ, щоб показати стан колони. Там відповіли, що тепер Об’єднання має самотужки робити експертизу, а потім, за потреби, робити проект та ремонт. "Але робота ця коштуватиме немалих грошей. І самотужки ми боїмося робити цей ремонт. Ми запрошували спеціаліста у будівельній галузі, то він говорив, що є варіант "зашити" колони у залізо та скріпити ці "пояси" між собою. Але без  допомоги міста ми не впораємося з ситуацією", – каже Оксана Малина.  

Члени ОСББ "Івушка-2" вже зробили деякі ремонтні роботи за власний кошт: навколо вентиляційних каналів полагодили дах , і вже рік, як скарги мешканців на протікання припинилися. Та, судячи з усього, попереду на бцдмнок все одно чекає ще один ремонт. Першим кроком до нього має стати фахова експертиза , яка б підтвердила чи розвіяла сумніви членів правління та жителів будинку про стан "колон розбрату".

Аби розібратися, хто і що в таких випадках може і має зробити, портал Depo.Кропивницький розповів про проблему будинку на Робочій, 2, фахівцям відділу капремонту житлового фонду ГУ ЖКГ міської ради Кропивницького. Там одразу запитали, в чиєму управлінні перебуває будинок. Для ОСББ відповідь про ремонт невтішна, але й не цілком негативна. Відповідно до Закону, члени ОСББ мають робити ремонт з власних внесків. Рада правління має вирішувати свої питання на загальних зборах та розподіляти кошти на ремонти. Наприклад,  в одному з будинків Кропивницького, що перебуває у власності ОСББ, згорів двигун у ліфті, тому  жителі мали скидатися по 2 тисячі гривень, бо це будинок не комунальної власності. Як альтернативу можна обрати участь у програмі співфінансування.

Співвідношення фінансування програми – 90% з міського бюджету проти 10% від ОСББ. У відділі зазначають, що тут теж не все просто: існує черга, потрібні проекти, виготовлені проектною організацією. ОСББ має написати звернення на ім’я міського голови щодо участі у програмі. Крім того, представники Об’єднання можуть, як мінімум, прийти на консультацію у визначені години у 223 кабінет міської ради. Спеціалісти нададуть консультацію про необхідний перелік документів, і ОСББ, якщо отримує згоду, сплачує за програмою 10% необхідної на ремонт суми. "Мінус" цієї програми у тому, що черга там вже зайнята на два роки вперед.

Щодо того, як треба було діяти, коли жителі будинку побачили недоліки після ремонту, ми запитали у юристів. На жаль, в 2019-му вибити з ЖЕО ремонтний "борг", тобто добросовісно полагодити будинок після неякісного ремонтумешканці вже не зможуть, оскільки сплив термін позовної давності: він становить три роки, тому у суді у такої справи фактично немає шансів. А от тим, в кого проблеми "свіжі", є що робити. Як розповідає в.о. начальника відділу правопросвітництва Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Цуцман, щойно помічені "косяки" у ремонті, необхідно одразу викликати архітектурно-будівельну інспекцію, представник якої має зафіксувати, як виконані роботи та задокументувати недоліки. Після цього має бути проведена експертиза завданої шкоди. Після цього підрядну організацію можна змусити зробити все якісно.

Втім, мешканцям все одно не слід сподіватися на когось, і треба проявити чимало ініціативи, пишучи заяви та контролюючи процес. Самостійно ремонт "з неба" ні на кого не впаде. І його в будь-якому разі доведеться "вибити".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme