Робити, що подобається, і дарма не голодати: ТОП корисних продуктів та порад про режим харчування

Прості та практичні поради лікаря: що слід вживати, а чого треба уникати

У багатьох є стереотипи та міркування щодо організації харчування. На жаль, часто-густо люди піддаються впливу "модних" обмежувальних дієт та псевдоекспертів. Одні з радників хочуть слави, інші – грошей. Спекуляції на темі здорового харчування, шкідливість обмежувальних дієт, вегетаріанство та правильне харчування – про це та багато іншого Depo.Кропивницький поговорив із лікарем-терапевтом, практикуючим дієтологом Дмитром Толстим.

Що таке дієта і хто такі дієтологи

Насправді люди неправильно розуміють сам термін "дієта". Дієта - це здорове харчування. А те, що всі звикли називати "дієтою", є обмежувальним харчуванням. Проблема цієї галузі полягає в тому, що люди, котрі не мають медичної освіти, отримують дипломи дієтологів та роблять "харчові" призначення. Вони працюють не професійно. Не збирають, як це потрібно, анамнез пацієнта, не з'ясовують стан його здоров'я. Я проходив інтернатуру та до війни і переїзду викладав у Донецькому медичному університеті внутрішню медицину. Детальне опитування пацієнта – це запорука лікарського успіху в постановці діагнозу. Тому, перш ніж довіритись дієтологу, поцікавтесь, чи є у нього диплом лікаря.

Обмежувальні дієти: чого не варто робити

Не таємниця, що є мільйони різних обмежувальних дієт. Це і білкові, і окреме харчування, коли їдять, наприклад тільки м'ясо або рибу, а окремо – овочі. Є гречані, фруктові, овочеві дієти. Є навіть дієта, коли рекомендують в день лише випивати келих сухого білого вина із шоколадом. Їх безліч.

Категорично не можна починати обмежувальну дієту без обстеження. Наприклад, зловживати білковою дієтою не можна тим, хто має ниркову недостатність. Обмежувальні дієти інколи приводять до того, що у молодих жінок зникає менструація, а у чоловіків починається еректильна дисфункція. У пацієнтів випадає волосся, уражаються нігті. Такою є неадекватна дієта "сім пелюстків", коли в один день люди їдять овочі, в другий фрукти і таке інше. А новомодні детокс-дієти – це суцільна профанація та шахрайство. Взагалі, як показує практика, чим гучніша назва та модніша "дієта", тим шкідливіша вона для здоров'я. Я рекомендую пацієнтам один розвантажувальний день на тиждень і, до слова, мені не імпонує концепція лікувального голодування.

Дієта: що варто робити

Змінити лише харчування замало. Треба повністю змінювати спосіб життя, особливо тим, хто бажає схуднути або піклується про стан здоров'я.

Насправді правила здорового способу життя та харчування банальні і зрозумілі, але людям вкрай важко їх впроваджувати у життя. Перш за все, треба мати дозоване фізичне навантаження та дотримуватись раціонального харчування: повністю відмовитись від "сміттєвої" їжі - фастфуду, напівфабрикатів. Не треба нічого ніколи смажити на олії та маслі - вони не повинні нагріватися, бо трансжири шкідливі. Вживайте запечене, гріль, варене, приготовлене на парі. Треба набути здорових гурманних звичок. Дуже рекомендую корисне хобі – готувати їжу.

Окрім прописаної дієти, треба відмовлятися від шкідливих звичок та змінювати спосіб життя. Зокрема потрібен відхід від "токсичних" відносин із друзями – наприклад, надмірного щотижневого вживання алкоголю.

ТОП найкорисніших продуктів

Серед потрібних продуктів – яйця, краще – білок. Кисломолочні продукти – у випадку нормальної їх переносимісті. Нежирні сорти м'яса та птиця: курка, індичка, кріль, нутрія, телятина, яловичина. Субпродукти: печінка, серце, язик. Не треба вірити тим, хто каже про шкідливість субпродуктів, бо де-факто ніким це не доведено.

Риба, морепродукти також корисні, але із рибних господарств, де дотримуються якості, або вироблені у розвинутих країнах: у Європі, США, Канаді. Морська капуста дуже рекомендована тим, хто живе далеко від моря. Горіхи, гриби, овочі (окрім картоплі та буряка для тих, хто бажає схуднути). Із круп можна порекомендувати ті, що не піддавалися або мало піддавалися обробці. Тобто ті, що потрібно довго варити. Це і зелена гречка, нешліфований рис. Хліб – цільнозерновий, без дріжджів. Сезонні фрукти. Але тим, хто хоче схуднути, не треба ними зловживати, бо це – цукор.

Вегетаріантво: міфи і реальність

Організм людини – змішаного типу, тобто має структуру і травоїдних тварин, і хижаків. Багато вегетаріанців апелюють до псевдонаукової книги Томаса Кемпбелла, який начебто дослідив, як харчуються китайці, та зробив псевдовисновки, що не їсти м'ясо є дуже корисним. Але в книзі насправді не доведена шкідливість м'ясоїдства чи корисність вегетаріанства.

Зараз існує теорія про те, що вживання м'яса призводить до захворювання на рак. З цього приводу варто згадати дослідження, що проводили англійські науковці. Вони 15 років поспіль слідкували за станом здоров'я звичайних людей, вегетаріанців та веганів, щоб з'ясувати, з яких причин люди помирали. Підсумок – немає наявних доказів того, що м'ясоїди частіше вмирали від онко, ніж вегетаріанці.

Вегетаріанство можна поважати як моральну позицію проти вбивства тварин, але "здоровість" вегетаріанства для організму людини теперішньою наукою не доведена. Як правило, ті, хто пристає на вегетаріанство, одночасно відмовляється від алкоголю та паління, починають здоровий спосіб життя. Тому і спостерігається так багато покращень стану в середовищі вегетаріанців.

Загальні рекомендації

Варто уникати будь-якої харчової залежності. Наприклад, вживати 8-10 чашок кави є нездоровим. Так же само варто уникати залежності від будь-чого у житті: від людей, речей, вірувань, тощо. Треба робити те, що приносить задоволення: ходити на уроки танців, у тренажерний зал та інше. Час завжди знайдеться. Улюблені заняття не тільки роблять людину щасливою, а й дисциплінують, допомагають більш прискіпливо підходити до організації свою часу та режиму дня.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький