На Кропивниччині створять меморіал на місці останнього бою Чорного Ворона
На думку кропивницьких посадовців та істориків, майбутній комплекс на місці останнього бою отамана Чорного Ворона (Миколи Скляра) повинен стати туристичним об’єктом всеукраїнського рівня
- Кропивницький
-
28 січня 2020 13:22

Як повідомляє Depo.Кропивницький, про це йшлося під час засідання обласної робочої групи
Відбулося засідання робочої групи зі створення меморіального комплексу на місці останнього бою отамана Холодного Яру Чорного Ворона (біля села Розумівка Олександрівського району). Учасники засідання представили та обговорили ідеї щодо концепції центрального монументу та елементів, які можуть бути використані в загальній композиції меморіального комплексу.
Зазначені ідеї розроблені архітекторами, дизайнерами та студентами факультету мистецтв Центральноукраїнського державного педуніверситету ім. В.Винниченка і Кропивницького будівельного коледжу.
Заступниця голови ОДА Тетяна Волинець підкреслила, що майбутній меморіальний комплекс матиме не лише важливе історичне значення, а "повинен стати туристичним об’єктом всеукраїнського рівня", де відвідувачі отримуватимуть максимум вражень та інформації. Посадовиця наголосила, що комплекс має бути вписаний у загальний ландшафт та витриманий у єдиному стилі. Під час засідання також обговорили технічні питання та бюджетну складову розробки і реалізації проєкту.
Заплановано провести виїзну нараду, під час якої буде окреслено більш конкретне бачення його майбутньої концепції. Створення меморіального комплексу на місці останнього бою отамана Холодного Яру Чорного Ворона ініційоване у рамках відзначення подій 100-річчя Української революції 1917-1921 років.
У 2017 році нa околицях селa Розумівкa Олексaндрівського рaйону в холодноярських лісaх встaновили пaм'ятник одному з героїв Укрaїнської революції 1917-1921 років Юрію Горлісу-Горському. Письменник тa учaсник визвольних змaгaнь Юрій Горліс-Горський відомий тим, що розповів світові про отaмaнa холодноярців Чорного Воронa – Миколу Скляра, на честь якого і збираються відкрити меморіал. Його ім'я історики просять не плутати з іншими отаманами з таким же псевдо. Загинув Микола Скляр під час бою з більшовиками у селі Розумівка, що тоді належало до Чигиринського повіту, у жовтні 1920 року.
Нині про життя отамана відомо дуже мало, але сучасні історики з'ясовують подробиці його біографії та відновлюють історичну правду. Майбутній Чорний Ворон Микола Скляр народився у місті Жовті Води Катеринославської губернії. Був студентом Катеринославського гірничого інституту. Військовий діяч, повстанський отаман (1919 – 1920), командир кавалерійського полку, другий помічник командувача Кримського корпусу Повстанської армії Нестора Махна, потім став командиром ударно-розвідувального загону Степової дивізії Костя Блакитного (серпень – жовтень 1920).
"Называл себя анархистом, но в организации не состоял... Петлюровец", – таку оцінку Чорному Ворону дав начальник штабу Повстанської армії (махновців) Бєлаш.
Ударно-розвідувальний загін Степової дивізії складався зі 150 – 250 кінних і 20 тачанок із кулеметами. "Цей загін був найрухливіший у (Степовій) дивізії і мав вирішувати найвідповідальніші завдання: вести розвідку, охороняти дивізію на марші, сковувати сили противника в бою... Загін Чорного Ворона складався переважно з колишніх махновців, які покинули чорні прапори і перейшли під свої рідні – жовто-блакитні. Воронівці мали добрий досвід партизанської боротьби... (вони) не раз показували блискучі приклади партизанської війни. Все були бойові, хоробрі хлопці, тільки не досить дисципліновані. На кожному їхньому кроці відчувалась розхристаність, від них віяло широким Херсонським степом, а пахло неосяжною Таврією" (Степовий Ю. В Херсонських степах. – Мюнхен, 1947).
Нагадаємо, кропивницькі лісівники пояснили, чому рубали дерева в урочищі Чорного Ворона.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький
Всі новини на одному каналі в Google News
- 18:05 Частину працівників ТЦК мобілізують на фронт, - Генштаб
- 13:45На Кіровоградщині в полі виявили уламки ракети
- 09:58Кіберполіція попереджає про нову шахрайську схему з банківськими застосунками
- 11:40В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні у травні
- 22:52На Кіровоградщині вимерз "Сад Перемоги"
- 14:00 Кожен третій пенсіонер в Україні отримує 3 340 грн пенсії
- 23:30На Великдень в Україні посилять заходи безпеки
- 13:35На Кіровоградщині затримали злочинців, які обкрадали аграріїв ФОТО
- 11:38Ракетно-дронова атака на Кіровоградщину: пошкоджена ЛЕП та будинкі
- 14:31 У березні українські дрони знищили понад 77 тисяч ворожих цілей
- 23:30Через війну постраджали майже 1,5 тисячі пам’яток культурної спадщини та понад 2 200 об’єктів культурної інфраструктури
- 22:20Хвороби відступають: За тиждень захворюваність на ГРВІ, грип та COVID-19 знизилась на 22%
- 11:19Депутат однієї з міськрад Кіровоградщини зі спільниками організував постачання неякісного одягу для військових. Збитки мільйонні
- 23:25 Деталі від ГУР: рф активізує інформаційні операції
- 13:30Як отримати статус УБД: Ключові зміни
- 21:21Відтепер ВПО, українцям за кордоном та на ТОТ легше буде отримати пенсію
- 20:59Гранатомети, комплектуючі до дронів, автомати та вибухівка: Піймали 9 торігців зброєю у кількох регіонах ФОТО
- 20:33 Попри зменшення кількості нових випадків захворювань на ГРВІ, грип та COVID-19, в 10 областях перевищений епідпоріг
- 10:06Тривога тривала 8 годин: Вночі російські дрони атакували Кіровоградщину