Поради кропивницького ріелтора: Як безпечно і швидко знайти ідеальне житло

У Кропивницькому існує два способи знайти житло: шукати самостійно на сайтах оголошень або знайти ріелтора, який зробить усе за клієнта

Поради кропивницького ріелтора: Як безпе…

Ірина Усова вже два роки допомагає людям з пошуками ідеального житла. Depo.Кропивницький поспілкувався з нею про "квартирне питання" та зібрати поради як знайти ідеальне житло.

Визначіть бажаний розмір, бюджет, місце та стан

За словами Ірини Усової, не існує єдиного варіанту квартири, яка б підійшла для усіх. Їх завжди обирають в залежності від бюджету і сімейних умов. "Якщо батьки шукають квартиру дітям: то частіше одно- або двокімнатне житло. Можуть шукати однокімнатну з ремонтом, або ж двокімнатну без ремонту і поступово його робити. Якщо квартира потрібна сім’ї, у якої є діти чи вони планують [завести дітей], проситимуть знайти на три-чотири кімнати", – каже ріелтор.

Приватний житловий будинок, частіше за все, потрібен людям, у яких є автівка або домашні улюбленці. Тож потрібен двір та гараж. 

Коли шукають житло в оренду, перш за все думають про опалювальну площу. Одна людина частіше орендує квартиру з ремонтом – однокімнатну чи двокімнатну. Вони приблизно в одному ціновому діапазоні. Сім’ї з дітьми обирають більші площі, щоб дитині було місце для ігор.

Вартість оренди або купівлі квартири прямо залежить від її стану та розташування. В цілому оренда на квартири стартує від 2000 гривень на місяць. "Технічний стан залежить від бюджету. Якщо клієнт розраховує платити 2000-2500 гривень, – це однокімнатна квартира з центральним опаленням і "бабусиним станом". Маю на увазі, радянський ремонт. Якщо бюджет близько 3000 гривень, – вибір більший. Вже за 4000 гривень можна знайти  однокімнатну квартиру у хорошому стані. Таке житло буде укомплектоване "автономкою", побутовою технікою і ремонтом. Звісно, є й "лакшері" варіанти. Коштують приблизно 6000-8000 гривень", – розповідає жінка.

В цілому, більшість квартир у Кропивницькому мають радянський ремонт. Деякі з них від радянського переходять до сучасного – косметичного.

Найбільшою популярністю серед кропивничан користуються мікрорайон Космонавтів та Новомиколаївка. "Частіше за все шукають квартиру на вулицях Жадова, Попова, Волкова. Великим попитом користуються дев’ятиповерхівки, оскільки там великі кухні. Далі – район Дендропарку, Типографія. Є також клієнти, які хочуть лише на Новомиколаївку чи вулицю Полтавську. В цілому, у кожному районі міста є так звані місцеві "аборигени", які хочуть якийсь конкретний район. Оскільки вони там виросли, вчать дітей у місцевій школі тощо. Це можуть бути й віддалені райони. Центральну частину міста обирають люди, які скуповують житло під оренду. Там, частіше орендують люди у відрядженях, працююча молодь", – ділиться Ірина.

Цікавий факт: хлопці часто шукають квартири так, щоб було ближче до мами. Дівчата шукають, щоб бути подалі від батьків.

Для чого потрібен ріелтор

Звісно, в Інтернеті можна знайти квартиру самостійно, але у роботі з хорошим фахівцем є декілька важливих переваг. Фахівець допоможе підготувати квартиру до продажу, зробить рекламу і проконсультує у конфліктних ситуаціях. Якщо ж ви у пошуку квартири, то спеціаліст зекономить час та зусилля. Перед показом квартири Ірина Усова детально збирає інформацію про побажання клієнта. "Ставлю багато питань, щоб зрозуміти конкретні побажання людини. Це звужує коло пошуку. Попередньо відправляємо варіанти потенційного житла у месенджери. Людина дивиться фото, місцезнаходження. Потім конкретно їдемо і показуємо три/чотири варіанти", – ділиться Ірина.

В агентства нерухомості є своя база квартир, яких немає на сайтах оголошень. Зі слів фахівця, 80% ріелторів співпрацюють у спеціальному чаті. Подається заявка на необхідне житло, і люди підкидують варіанти.

Звісно, ніхто не може гарантувати конкретний час на пошук житла. Але Ірина Усова розповідає, що приблизно за тиждень можна вирішити питання оренди. Продаж/купівля з усім оформленням потребує близько місяця. "Багато чого залежить від сезону. Якщо перед початком навчального року, то орендарі знайдуться за пару днів. Бувають періоди, коли безліч об’єктів, але немає клієнтів. Або навпаки. Є люди, які скуповують постійно під оренду. "Однушку" в центрі заберуть швидко", – ділиться ріелтор.

Ріелтор може зекономить клієнту гроші, тому що саме вони знають ринкову вартість нерухомості. Зважаючи на досвід, агентства нерухомості повідомляють власнику про високу ціну і рекомендують знизи "апетити". "Останнім часом безпідставно виросли ціни на купівлю квартир, і ми намагаємось регулювати ринок. Якщо буде занадто дорого, люди перестануть купувати. Якщо минулого року можна було взяти однокімнатну квартиру у "вбитому стані" від 13 000 до 14 500 доларів. Зараз ціни стартують від 16 500 доларів. А з ремонтом – близько 20 000 доларів. Але мене дуже здивувала ціна у 30 000 доларів за однокімнатну квартиру на вулиці Академіка Корольова. Це неймовірно завищена ціна. Можливо, через падіння курсу долара до 25 гривень, люди хочуть отримати у гривні стільки грошей, скільки б отримали при вартості 28 за американську валюту", – каже жінка.

Натомість, ціни на оренду останнім часом знизилися. Ірина Усова пояснює це зниженням попиту: "Мабуть мало стало іноземців. Наприклад, однокімнатна на вулиці Попова. Хороша. Вона за тиждень з легкістю мала б піти. Але "провисіла" півтора місяця, і ціну довелося трохи знизити. І її зняла вагітна з маленькими дітьми та ще й з песиком. Господарка вирішила, що здасть цю квартиру в оренду".

В оренді житла яскраво прослідковується сезонність. Навесні квартир в оренду більше. Літом трохи дешевше орендувати квартиру, а на зиму трішки піднімаються ціни.

Узимку користуються попитом квартири з "автономкою", бо ніхто не хоче платити за центральне опалення. Навіть "убиті" квартири з автономним опаленням продають за завищеними цінами. Влітку таку квартиру можна зняти за одну ціну, а ближче до зими господар скаже, що підіймає оренду на 500 гривень.

"Квартирні" проблеми та способи вирішення

Найбільше ріелтор наголошує на перевірці усіх документів перед укладанням угоди. Зі слів Ірини Усової, саме через неперевірені документи можна втрапити в халепу. "У власника могли бути сімейні проблеми, і на один квадратний метр немає права власності. Тобто квартира продається не ціла, а лише 9/10. Згодом можуть з’явитися проблеми. Вже доходили до завершення угоди, а документи до цього не перевірили, господар мовчить. Згодом нотаріус відмовляється проводити таку угоду", – заявляє Ірина.

Фахівець рекомендує перед передачею будь-яких коштів, взяти оригінали документів і піти до нотаріуса, до якого є довіра. У спеціальних реєстрах він перевірить об’єкт нерухомості та власника. Можна дізнатися чи були арешти, скільком людям належить конкретна квартира та інше. Звісно, працює й спосіб простого опитування сусідів про історію квартири, колишніх жильців тощо.

Також варто не жалкувати коштів на перевірку усіх договорів та комунальних платежів. "Під час продажу викликаємо контролера, який робить перерахунок. Є акти за усі роки в квартирі. Беремо довідку про відсутність заборгованості і йдемо укладати угоду. Якщо здаємо в оренду, у договорі вказуємо показники лічильників під час заїзду. Людину, яка тільки заїхала, не мають стосуватися минулі борги", – наголошує Ірина.

Варто пам’ятати, що косметичним ремонтом можуть намагатися приховати різні недоліки. Наприклад, грибок на стінах чи проблеми з комунікаціями. Обов’язково варто перевірити документи на усі перебудови у квартирі. Вони мають бути узаконенні. У протилежному випадку можна заплатити штраф.

Серед ріелторів Кропивницького існує "чорний" список клієнтів. Потрапити туди можна, якщо ошукати одну зі сторін угоди. Зокрема, часом намагаються не заплатити агентству нерухомості за послугу: звертаються до власників поза спілкуванням з ріелтором, несподівано кажуть про зниження долі оплати та багато іншого. Якщо винаймачі зіпсували житло, не платили оренду, не повернули завдаткову суму без видимих причин, їх відправляють у "чорний" список усіх ріелторів. "Для впевненості ми працюємо через договір. Хочете продати – укладаєте договір ексклюзивно. Якщо клієнт звернувся, то укладаємо договір на те, що я стовідсотково знайду житло і отримаю плату. Клієнту надається звіт і житло. По окремому договору можемо навіть показ квартири проводити. Щоб усі сторони майбутньої угоди були захищені", – ділиться ріелторка.

 "У випадку неприємних моментів попереджаємо інших ріелторів та клієнтів про недобросовісність конкретної людини. Люди тікають, але в нас є їхні паспортні дані. Кидаємо у групи, що є такі недобросовісні. Згодом вони через ріелтора точно зняти чи реалізувати квартиру не зможуть", – запевняє ріелтор.

В цілому, Ірина Усова рекомендує під час вибору квартири – звертати увагу на усе. Наскільки буде зручно особисто вам там жити. Чи підходить район, ціна, сусіди. "Треба перевіряти місцевість. Був об’єкт, який довго був у продажу. Хороший стан, активна реклама, але немає продажу. Поїхала перевіряти, і сусіди повідомили, що поруч закрите кладовище. Тому й люди не хочуть брати. У затягуванні продажу чи оренди іноді винуваті власники. Не можуть визначитися, кого вони хочуть пустити у квартиру. Або хочуть продати за необ’єктивною ціно. Тут усе вирішують переговори", – додає Ірина.

І наостанок – про ціни пошуку квартири. Вартість послуг фахівця з нерухомості коштує 100% від оренди квартири при заселені. Також сюди додається завдаткова сума, яку беруть власники для гарантії збереження стану квартири чи покриття збитків. Тобто при заїзді орендар заплатить оренду помножену на три. Але під час виселення може вимагати повернення залогової суми, якщо справно платив оренду та комунальні платежі, а також нічого не зламав у квартирі.

Якщо йдеться про купівлю квартири, то ріелтор отримує 3% від вартості квартири. У якості додаткової винагороди фахівець з нерухомості може отримати 100 доларів за зниження вартості квартири на 1000 доларів під час переговорів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme