Проєкт Арка, "Олександрія" у Європі та "нові обличчя": Яким запам'ятається рік Свині для Кропивниччини

2019 рік стає історією, історією цікавою та яскравою
 

Проєкт Арка, "Олександрія" у Європі та "…

Редакція  Depo.Кропивницький підготувала добірку подій, які найбільше запам'яталися жителям Кропивницького та області у 2019 році, за китайським календарем – році Свині.

Звільнення військовополонених земляків

Не можна оминути увагою звільнення з російського полону моряків катера "Бердянськ" – Романа Мокряка з Кропивницького району та Андрія Артеменка з Новоукраїнки. Їх звільнили у вересні разом зі своїми екіпажами та іншими політв'язнями. Військові повернулися до служби та вже відгуляли весілля зі своїми нареченими.

З лютого 2015 року перебували у полоні терористів так званої "ДНР" військовополонені спецпризначенці з Кропивницького Сергій Глондар та Олександр Коріньков, їх захопили при виході з Дебальцівського котла. Восени вони до списків на обмін не потрапили. Рідні вже багато років сподівалися, що їхніх чоловіків, братів та синів таки вдасться визволити і вони не забуті. Цьогоріч 9 травня провели на Фортечних Валах акцію "Волю полоненим".  І ось 29 грудня були звільнені Сергій Глондар, Олександр Коріньков та Василь Жемелінський. Жемелінський – оператор відділення засекреченого зв'язку 34-го батальйону 57-ї бригади. В лютому 2018 року був захоплений у полон у Донецькій області.

Нова арка та дорога до моря

У 2019 році Кропивницький впевнено тримав першість з реалізації великих будівельних проєктів. Це і проєкт Арка, що мав на меті розширити проїзд під залізничною колією, збудованою ще у позаминулому столітті. Для цього вдалося домовитися з "Укрзалізницею" про зупинку руху поїздів у найбільш "гарячий" літній період і при цьому ще й не сплачувати 380 млн грн за простій, як того раніше вимагало підприємство. За ходом найбільш масштабних будівельних робіт слідкувало все місто, і як результат – арку за 66 млн грн урочисто відкрили 20 вересня. Це створило значні переваги для водіїв дорогою з Новомиколаївки до центру, бо на цій ділянці постійно були "тягнучки". Для тих, у кого немає власного транспорту ще й відкрили новий тролейбусний маршрут, що дозволяє потрапити з району Жадова до Лелеківки без заїзду на Полтавську.

У Кропивницькому в рік Свині "ожило" й будівництво багатоповерхових будинків. Причому один з них збудували за кошти з міського бюджету та вручили ключі від квартир черговикам.

Разом з тим ремонтували Полтавський міст, що вкрай потребував капітального ремонту, створили нову дорогу з Балки до вулиці Кропивницького, що значно скоротило відстані між різними районами.

На території ж області з боку Кропивниччини у Бобринецькому районі робили "цукерку" з дороги на Миколаїв. Тут не можна забути і про сумнонозвісну трасу Н-14 вже з боку Миколаївщини – її почали бетонувати на найбільш проблемній ділянці між селами Возсіятське та Водяно-Лорине, і хоч роботи там ще на декілька сезонів вперед, у жителів Кропивниччини є надія на рівну дорогу до моря.

"Нові обличчя" у Раді та області

28 лютого завітав до Кропивницького на той момент чинний президент України Петро Порошенко. Він провів зустріч з владною командою, а потім вже з виборцями на площі, де заспівав Гімн. І хоч, окрім передвиборчого візиту нинішнього спікерка парламенту Дмитра Разумкова та вже восени першого заступника голови ОП Сергія Трофімова, перші особи нової влади не "жалували" Кропивницький, місто та й область загалом віддало команді Зеленського перевагу спочатку на президентських, а потім і на парламентських виборах. Як результат – відомі медійні обличчя від Кропивниччини у ВР змінили ті, що обіцяли "зробити їх разом".

Тож по закінченню президентства Петра Порошенка пішов у відставку очільник ОДА Сергій Кузьменко, т.в.о. керівника області тривалий час був його перший заступник Сергій Коваленко, а коли останній подався до парламентської гонки, "влада" перейшла до заступниці голови ОДА Світлани Лобанової. Тиша щодо призначення майбутнього очільника ОДА панувала довго – доки 8 листопада не представили "заїжджого" з Херсона нового голову ОДА. Ним став Андрій Балонь. Команду заступників він собі обрав відповідну – теж приїжджих з теплого краю Ігоря Кузьміна та Максима Калініна.

Зі зміною центральної влади поступово почало змінюватися й керівництво інших обласних відомств. Причому, присутня тенденція до призначення немісцевих керівників. Одним з перших указів від Володимира Зеленського в області стало призначення керівником У СБУ посадовця високого рангу з Києва: новопризначений начальник Олексій Петров раніше очолював Департамент контрозвідки СБУ. Згодом був звільнений з посади "місцевий" прокурор області Анатолій Коваленко, і лише наприкінці грудня місце очільника обласної прокуратури зайняв Олексій Тубелець, який очолював відділ прокуратури Харківської області. Змінився й керівник Служби автодоріг області – замість Вадима Коюденка призначили Олексія Царенка, який займав посади і різних містах та організаціях, але сам родом з Кропивницького.

Якщо брати "локальні" звільнення, що пов'язати зі зміною влади в країні складно, то звільнився з Ленінського районного суду суддя Олексій Мягкий – як він потім пояснив у ЗМІ – запропонували адвокатську посаду у міжнародній компанії.

А от зі звільненням "земельного" заступника міського голови Кропивницького Олександра Грабенка "згоди сторін" не вийшло. Хоч мер і заявив, про порушення присяги держслужбовцем, суд вирішив, що звільнили Грабенка незаконно, і за час, що він не працював, міський бюджет ще лишився винним чиновнику більше 400 тисяч гривень.

"Формула Штайнмайєра" та вимоги шахтарів

Декілька великих акцій протесту також було на Кропивниччині впродовж року. У квітні стало відомо про звільнення майже 60 працівників Інгульської шахти у Кропивницькому — на їхню підтримку протестувати до шахти вийшли інші колеги. Керівництво уранової шахти ДП "СхідГЗК" пояснювало тоді, що таким чином хоче врятувати шахту, бо собівартість сировини виходить значно вищою за встановлену ціну. Натомість звільненим шахтарям пропонувалося перейти на Новокостянтинівську шахту, що будується, та менш оплачувані спеціальності на поверхні. Протести були й у Смоліному, де шахта до 31 грудня 2019 року перебуває на простої, і хоч шахтарі отримують кошти, майбутнє селища лишається примарним. Його знов таки може врятувати робота на новій шахті у тому ж районі.

А в Благовіщенському протестували, аби пришвидшити ремонт мосту: це слід було зробити аби місту не загрожувала повінь та й було сполучення між різними його частинами. Громада увагу до своєї проблеми привернула і темпи робіт значно прискорилися та так, що до 1 вересня відновили пішохідну частину і школярі змогли без перешкод йти до школи.

В обласному центрі та Олександрії АТОвці, добровольці та волонтери провели мітинги та закликали владу держави не йти на поступки Росії та не підтримувати імплементацію так званої "формули Штайнмайєра", що передбачала вибори на Донбасі до виведення звідти ворожих формувань. У підсумку депутати на позачергових сесіях міської та обласної рад дослухались до слова захисників України та підготували звернення до перших осіб держави, де вимагали і надалі оберігати кордон від ворога. А от в Олександрії "формулу" вирішили проігнорувати, і, хоч питання виносилось на сесію, депутати проголосували стандартно для умовно правлячої в місті ОПЗЖ.

Вибухи на заправці та "стихійне" літо

Краще ніколи і нікому не бачити пожежі, що 27 березня "прогриміла" з Кропивницького на всю Україну: через порушення техніки безпеки вибухнула цистерна з газом на вулиці Київській. Тоді пролунало сім вибухів, цистерна відлетіла у сусідній парк, а у приватних будинках потріскало скло та зникло світло. Поруч з заправкою вщент згоріли припарковані автівки. Але рятувальникам з честю вдалося впоратися з пожежею: до закінчення доби її загасили. Жертвою катастрофи став водій з Кривого Рогу, що привіз тоді цистерну. Чоловік помер у лікарні. Щодо покарання власників об'єкта, то судові розгляди тривають зазвичай не один місяць.

Літо-2019 було справді стихійним для багатьох регіонів України. Не оминули потужні зливи з градом і Кропивниччину. В один день зруйнувались греблі у окремих селах в Устинівському та Бобринецькому районах. Затопило декілька гектарів майбутнього врожаю.

Перед тим блискавка влучила у будівлю Благовіщенської РДА та так, що будівля згоріла. Кошти на ремонт почали виділяти, але не так швидко, як би того хотілося постраждалим від природного лиха.

Зрив опалювального сезону

Тепла зима та ще пункти обігріву стали єдиним порятунком для жителів Світловодська, де зірвали опалювальний сезон. Ситуація має яскравий корупційний відітінок, а страждають від неї люди. Слідство встановлює винуватців, які віддали частину комунального підтриємства "Світловодськпобут" у приватні руки. "Апогей" рейдерського захоплення настав влітку 2019 року. А справа з перетягуванням власності підприємства від міської громади до чиєїсь кишені тягнеться вже десятки років. І, судячи з нинішньої ситуації, добрих намірів в охочих до майна підприємства, немає.

Натомість у Кропивницькому теплогенеруюче підприємство вдалося повернути з оренди ТОВ "ЦНТІ УНГА", тепер КП "Теплоенергетик" є повністю комунальним.

Розслідування вбивства Діани Хріненко та заколот у кропивницькому СІЗО

Влітку у Польщі відбулося гучне затримання – керівництво української поліції заявило, що затриманий підозрюваний у вбивстві неповнолітньої Діани Хріненко зі Знам'янського району, тіло якої знайшли та поховали вже після численних експертиз майже через рік після вбивства.

Чоловіка на другий день взяли під варту. Чи є він винуватим у тяжкому злочині, встановить слідство та суд.

Під завісу року у кропивницькому слідчому ізоляторі сталися заворушення. Першим про них повідомив колишній голова пенітенціарної служби Сергій Старенький. Він детально розповів про безлад, який твориться в установі та так яскраво, що це більше нагадувало оповідання. За декілька годин Адміністрація ДКВС України інформацію Старенького обережно спростувала: мовляв були спроби заколоту, але вдалося вчасно цьому запобігти. А потім посипалися нові деталі, що лише зайвий раз підтверджували слова екс-пенітенціарія: і про побиття психологині, і пошкодження майна ізолятора, "таємний" склад з наркотиками, побитих арештованих. Майже за тиждень після заворушень Адміністрація ДКВС оприлюднила дані вже про своїх побитих працівників, що суперечило найпершому повідомленню про те, що "розбурханих" затриманих та арештованих вдалося вчасно спинити.

Після оприлюднення подробиць тих подій стало зрозуміло, що в цій установі панує зовсім інший "закон", а реформа служби виконання кримінальних покарань звелася лише до безкінечних перейменувань відомства, а не ретельного кадрового відбору працівників та покращення їхнього правового та соціального захисту.

Зліт "Олександрії" та падіння "Зірки"

Футбольним фанам та просто небайдужим до цього виду спорту рік запам'ятався по-різному. Якщо ви вболівальник чи вболівальниця "Зірки", то гарного настрою від новини про закриття клубу зі сторічною історією не додалося. Втім ситуацію вдалося владнати і "Зірка" відродилася та виступатиме у турнірах нижчого рівня.

А фанам ФК "Олександрії" є чому радіти. Клуб впродовж усього року виступав в інших лігах – чемпіонаті України та Лізі Європи, і хоч здобув там останнє місце у груповому турнірі, а футбольні інспектори не дозволили проводити на олександрійському стадіоні матчі через свої стандарти, вболівальники побували на євроаренах, а команда Шарана здобула важливий досвід.

І це ще не все, земляки з "Інгульця", неочікувано для всіх здобули "срібло" Кубку України та стали першим клубом з другого дивізіону, що пішов так високо.

А от африканським футболістам з напівпрфесійного "Олімпіка" рік таки підставив "свиню". Хлопці не розібралися у юридичних питаннях та за першим покликом помчали до Європи. А потім заявили, що їх ошукали: грошей не було навіть на їжу, а на тренуваннях до них зверталися не найбільш ввічливим чином. У Кропивницькому майже ціла футбольна команда потрапила до притулку. Але завдяки збору коштів, що організували волонтери, постраждалі футболісти поступово повертаються додому.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme