У розграбованому кургані на Кропивниччині розкопали скіфські скарби

Вік прикрас, виявлених археологами у Знам'янському районі, сягає 3000 років

У розграбованому кургані на Кропивниччин…

Про це повідомляє Depo.Кропивницький з посиланням на сюжет ТСН.

Золоті прикраси, скіфська фурнітура та залишки стародавніх амфор – нові знахідки виявили у найвідомішому в Україні скіфському кургані. 250 років тому саме з Литої Могили почалась українська археологія, тоді відкопали колекцію унікальних золотих виробів.

Потім курган лише розграбовували, тому нова знахідка неабияк здивувала сучасних учених. Позолочені ґудзики, пластини з срібла і золота та уламок кинджала поки що поклали у звичайну бляшанку. Артефактам майже 3000 років. "Це меблеві гвіздочки, які прикрашали табурет асірійського володаря. І скіфи його сюди притягли", - каже начальник центральноскіфської експедиції Юрій Болтрик.

Усе це знайшла студентка з Кропивницького, яка вперше брала участь в такій експедиції. Скарб лежав на глибині близько двох метрів, у центрі розкопаного поховання, його виявили завдяки металошукачу.

Тут 2700 років тому поховали трьох скіфських царів, а потім влаштували вогняну тризну і розплавлена земля вкрила насип. При високій температурі метал плавився, звідси і пішла назва - Лита Могила. Скіфи вочевидь вважали, це захистить поховання від грабіжників, але дарма. "Ніша була присвячена для зберігання всіх тих речей, які були покладені для похованого тут вождя. Для служіння йому у потойбічному світі. На жаль, ця камера була пограбована невдовзі після спорудження кургану", - кажуть археологи.

Вдруге курган пограбували 250 років тому, коли новоросійський генерал-губернатор Мельгунов розкрив могилу. Золоті прикраси відправили в дар московській цариці. Їх і нині експонують в Ермітажі. Українцям залишився золотий орел, та й то - лише як символ на гербі області. Сам курган давно зрівнявся з землею, тож в області вирішили насипати новий. "Відновити в тому вигляді, який він був і зробити цей курган. На цьому кургані раніше був скіфський воїн зроблений з каміння. Висота вісім метрів, скіфська баба два метри", - каже помічник голови обласної ради Валерій Кальченко.

Жителі навколишніх сіл уже уявляють себе новим центром туризму. Тільки от унікальну розкопану пам’ятку доведеться знову засипати, адже землю з курганом свого часу віддали у приватну власність і вже наступного року тут ростиме соняшник.

Нагадаємо, що розкопки проводять десять членів науково-дослідної археологічної експедиції.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"