Квіти, хенд-мейд з лампочок та шампанське: Якими 100 років тому були "новорічні тренди" у Кропивницькому

На початку та у середині минулого століття, незважаючи на війни, перевороти та навіть заборони, традиція вітати з Новим роком та Різдвом все одно лишалася популярною

Квіти, хенд-мейд з лампочок та шампанськ…

У Кропивницькому можна на власні очі побачити, як виглядали новорічні привітання сто років тому: у обласному краєзнавчому музеї нині працюють одразу три тематичні виставки. Редакція Depo.Кропивницький дізнавалася, чим вирізнялися новорічні атрибути минулого від сучасних.

Бузок на новорічних листівках та "романтична" серія

До 23 січня експонуватиметься виставка "Старовинні новорічні листівки" – їх усі надав відомий кропивницький колекціонер Юрій Тютюшкін зі свого приватного зібрання. Тютюшкін збирає фотографії будівель, портрети з фотоательє початку ХХ століття, колекції цегли, кахлів, але ще одне з його зацікавлень — новорічні листівки. Вперше близько 20 новорічних листівок з його колекції були представлені у музеї у 2012 році. Як розповіла завідувач відділу історії Валентина Пархомчук, з того часу колекція поповнилася унікальними старовинними листівками.

Колекціонер і сам купує листівки, і приймає  в дарунок. В його зібранні – листівки довоєнного періоду і перших років Другої світової війни, зокрема і декілька листівок з 1941 року. Загалом на виставці представлено близько 50 експонатів. Є листівки, підписані українською мовою, а також польською, німецькою, російською.

Переважно представлені унікальні листівки з території України періоду Російської Імперії, а також європейські зразки. Сюжети цих листівок різні: діти з подарунками, казкові персонажі, ліричні сюжети, пейзажі, храми, природа. Примітно, що тогочасні новорічні листівки прикрашають навіть бузок та інші весняні квіти. 

Листівки переважно підписані та мають місцеві адреси, тож можна дещо дізнатися про вітання тих років, та людей, які жили в місті. 

У колекції є листівки, які подарував Юрію Тютюшкіну колекціонер-загадка Олександр Ільїн: за життя він назбирав у Кропивницькому (тоді – Кіровограді) величезну колекцію старожитностей, але виявили її лише у 1993 році, після його смерті. "На виставці є листівки новорічні, які Олександр Борисович подарував мені. Просто вони його не цікавили. У нього загалом було дуже багато листівок на різні теми. А ці новорічні він дарував мені, і я їх зберігаю", – згадує Юрій Тютюшкін.

На запитання про Олександра Ільїна, ким він був, Тютюшкін радить побувати в одній з зал обласного краєзнавчого музею – там є зал з невеликою частиною колекції Ільїна: ікони, підзорні труби. Також варто зазирнути до наукової бібліотеки імені Чижевського, де зберігаються старовинні книги з його колекції. "Як можна було в одних руках зберегти стільки цікавого та цінного? Це людина-легенда. Повідомлення про його колекцію тоді облетіло весь світ", – досі дивується Юрій Тютюшкін.

Прикраси епохи: морква, лампочки та "зірки"

Для виставки старовинних новорічних іграшок, що відкрилася 17 грудня, збудували спеціальну ялинку — своєрідну вітрину. На виставці ялинкових прикрас представлені іграшки 1930-х та 1940-х років. Працівниця відділу історії Вікторія Безверха розповідає, що перші прикраси 1930-х років (в Радянському Союзі святкувати Новий рік та ставити ялинку дозволили лише на новий 1936 рік, – ред.) містяни робили власноруч: з підручних матеріалів виготовляли овочі, "снігурок" та "дідів Морозів". Тому можна помітити, що іграшки з вати або пап'є-маше більш давні. У 40-х роках ХХ століття вже з'явилися іграшки зі згорілих лампочок – їх обрізали, робили кульки, а потім фарбували.

Щоб зробити експозицію, частину іграшок взяли з колекції у науковій бібліотеці Чижевського, у відділі іноземних мов. Зараз тут є більше ста прикрас. Частину колекції принесли співробітники і самі містяни.

Тут можна побачити овочі, фрукти, курей, левів, велосипед з дроту та іграшки з "зірками" радянської доби. Разом з тим, у музеї не забули і про суто українські народні традиції, які винищувалися впродовж 70 років, підготувавши виставку "Український вертеп". У 1991 році ініціативна група інтелігенції міста на чолі з режисером обласного театру ляльок Євгеном Ушаковим вперше реконструювала вертеп. Тоді ж виготовили ляльки головних персонажів біблійної та народної частини.

Ці виставки триватимуть до 20 січня.

 

 

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme