Власний Стоунхендж і таємниця забутого склепу: Чим відома містична Кропивниччина
Кропивницький відомий першим професійним театром в Україні. Але є тут і багато невідомих широкому загалу і від цього ще більш загадкових місць
- Кропивницький
-
24 квітня 2020 17:00

Історик Костянтин Шляховий розповів редакції Depo.Кропивницький про деякі з них.
Кропивницькі церковні катакомби
Мало хто з молодшого покоління знає, що під містом існують численні катакомби.
Основна частина підземних шляхів простяглася під сквером "Центральний". Підвали споруджено ще у 1798 році, і, кажуть, що спочатку належали вони Успенському собору, розташованому поряд (на його місці тепер стоїть будівля міськради).
Вхід до підземель можна побачити з боку зупинки громадського транспорту. Цього року виявили, що підвали постійно залиті водою. Раніше у підвал не потрапляло навіть краплини води, бо у ньому зберігалися продукти харчування, церковні вироби, коштовності храму. А в радянські часи у ньому зберігали лід для закладів громадського харчування і торгівлі, адже холодильних установок до середини 1950-60-х років ці заклади не мали.
Стоунхедж по-українськи
На Кропивниччині існує унікальне природне місце із давньою історією, відоме під назвою Монастирище. Знайти його можна поблизу села Завтурове Устинівського району. Тут річка Інгул прорізує гранітний щит і утворює крутий каньйон, посеред якого розташована велика скеля. Вона складається з великих каменів, які, скоріш за все, мають рукотворну природу. На скелі знаходять візерунки, схожі на ритуальні, а екскурсоводи показують відвідувачам "ритуальний" камінь. Він подібний на високе крісло. Зі слів знавців цієї місцини, якщо дитина присяде на це місце, то одразу засне.
Чому цю скелю називають Монастирище – достеменно невідомо. За переказами, на скелі жила дівчина-кріпачка самотньо, як у монастирі – звідси й назва. Інша легенда розповідає, що ще за кріпацтва біля острова була каторга для жінок-черниць, котрі, перебуваючи в різних православних монастирях, не втрималися перед гріхом перелюбства. Нібито через те, що то був незвичайний монастир, і назвали це місце "Монастирище" з ненависті до тих черниць. А в покарання за гріх черниць змушували цілий день носити пеленою землю на вершину скелі.
Склеп невідомого вельможі посеред багатоповерхівок
Не менш цікава подія з містичним відтінком сталася у 2008 році. Після того історики і досі губляться в здогадках, чию ж могилу розграбували у житловому районі вулиці Полтавської, що у Кропивницькому.
Однієї весняної ночі навпроти гуртожитку педуніверситету невідомі розкрили і, за попередніми висновками, розграбували поховання заможного жителя Єлисаветграда, який жив в XVIII-XIX столітті. Тоді священика Свято-Преображенського собору розбудив несподіваний дзвінок. Невідомий на іншому кінці дроту сказав: "Знайшли, де лежить монах". Усе. Хто дзвонив – залишилося загадкою. Приблизно в той же час подібний дзвінок пролунав у черговому відділенні поліції, співробітники якого пізніше "підняли на ноги" рятувальників.
Усю ніч навколо могили ходили різні служби в намаганні розібратися в ситуації. Людину поховали у цинковій труні, обрамленій з двох сторін фігурками янголів. Зі слів історика Костянтина Шляхового, це означає, що померлий був великий чиновник того часу або високопоставлений священнослужитель.
Могилу встигли розграбувати, про це свідчить зміщена кришка труни, а у голові були розкидані предмети, які в ті часи клали з небіжчиком. Найдивовижніша версія прозвучала просто біля розкритого склепу, – поховання може належати міському голові Олександру Пашутіну, який є найвідомішим посадовцем в історії міста. Він керував ним тодішнім Єлисаветградом 27 років.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький
Всі новини на одному каналі в Google News
- 13:31 РФ може й надалі атакувати ТЦК, то - частина планів московії
- 15:45 В Україні можуть ввести чотириденний робочий тиждень, - Гетманцев
- 11:20В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні в липні
- 12:01У ГУР назвали кількість ракет та дронів, які назбирала росія
- 23:25Літієве родовище на Кіровоградщині може стати першим проєктом у межах співпраці України та США
- 20:10 Українцям дозволили множинне громадянство, але є "вето"
- 11:40Міноборони анонсувало штрафи за порушення військового обліку в "Резерв+"
- 14:42Загрожує 12 років за ґратами: ДБР оголосило підозру інструктору, який побив курсанта прикладом автомата ФОТО
- 23:25 Українці проти територіальних поступок рф, - опитування
- 21:40Заява глави Пентагону: США зменшать військову підтримку України
- 09:36 У Генштабі розповіли про ситуацію на фронті на початок 1 201 дня війни
- 06:40Деякі потяги змінили маршрути через російську повітряну атаку (СПИСОК)
- 13:04На Кіровоградщині перекрили міжнародний канал з продажу підроблених офіційних документів
- 20:33Працювали на 9 областей: Викрили наркоторгівців, які щомісячно заробляло близько 5 млн грн ФОТО Відео
- 18:37В Україні стартує обмін міжнародним досвідом протидії ігровій залежності
- 17:18Мінус 40 % вступників на математику та фізику: волонтерський проєкт Abitly допомагає повернути інтерес до стратегічних спеціальностей
- 09:58В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні у червні
- 08:19Росіяни вдарили по підприємству у Світловодську, є поранені
- 23:29У цьогорічний епідсезон в Україні перехворіло понад 4,5 мільйона людей, майже 200 померли