"Зелені" проти "чорних лісорубів", або Чому у Кропивницькому "дістала" вирубка дерев

Остання вирубка зеленої зони на вулиці Академіка Тамма стала справжнім шоком для мешканців міста

"Зелені" проти "чорних лісорубів", або Ч…

Лише за останні три місяці у Кропивницькому сталося три резонансних випадки вирубки здорових дерев: у квітні порубали дерева під забудову на Кущівці, у травні і липні знесли дерева на березі Інгулу на вулиці Київській, а справжнім шоком стала вирубка зеленої зони на вулиці Академіка Тамма, куди "чорні лісоруби" теж поверталися двічі. Щоправда, робиться все це з дозволів, тому аби зупинити свавілля підприємців та бездіяльність чиновників, "зелені" активісти провели акцію на площі перед мерією, повідомляє Depo.Кропивницький.

Активістка ГО "Озелення Кропивницький" Надія Паливода говорить, що проблема загострилася впродовж останніх кількох місяців. Ділянки і справді були в оренді, але раніше дерева на них чомусь не чіпали, а тут раптом підприємці "схаменулись". Зелених зон залишилося дуже мало і, коли подивитись на кадастрову карту, практично всі вони віддані під забудову. Тому, проводячи акції, активісти хочуть привернути увагу громади та чиновників. "Ми втрачаємо ці дерева десятками, сотнями. І вони знаходять хитрі способи, щоб це зробити. На Академіка Тамма прийшло дуже багато робітників вранці, все обробили, залишили пеньки майже від 50 дерев і зникли. Хоча за технічними умовами дерево не дозволяється спилювати одразу під корінь".

В цих же самих підприємців в оренді всі інші сквери і зелені зони міста: сквери біля міськвідділу поліції, швейної фабрики, аеропорту тощо. У 2004 році, коли бізнесмен Микола Онул був головою земельної комісії, ці ділянки віддали в оренду. Наступні 14 років нічого не чіпали. Можливо, зараз склалась сприятлива ситуація, а міськрада дає всі потрібні дозволи.

Додає незадоволення активістам та небайдужим містянам і те, що міська влада відряджає домовлятись до підприємців самих же активістів, аби ті вмовляли представників бізнесу висаджувати сквери в інших місцях. Але проблема в тому – що таких вільних місць немає.

Позиція активістів проста – показати міській владі: якщо жителі міста проти, то треба слухати їхні вимоги та доносити підприємцям, а не обирати нейтральну або і просто байдужу позицію.

Учасниця акції Вікторія Шкабой тримає у руках плакат "Припиніть дендроцид" – на її думку, найстрашніше те, що зрубані дерева не відновити. "Ці люди невже іншим повітрям дихають?", - каже дівчина.

"Ці люди" до учасників акції таки вийшли. Щоправда, лише представники від влади – від бізнесу ніхто з громадою зустрітися не побажав. Протестувальники запитали, чому на Тамма спиляли більше дерев, ніж дозволили. "Те, що вони спиляли більше дерев, це їхнє питання, не наше. За це вони будуть покарані", - запевнив заступник міського голови Олександр Грабенко. І додав, що забудовники уклали угоди на висадження дерев на 110 тисяч гривень.

Нагадаємо, що дозвіл було надано на знесення 30 нібито аварійних дерев на Тамма, а спиляли аж 48. Екоінспекція за таке самовправство виписала штраф у 10 тис. грн.

Якщо у цьому випадку міська влада "не побачила" знесення зайвих дерев, то в іншому його ж і ініціювала. Це сталося на березі Інгулу у районі Ковалівки. Тут спиляли десятки дерев, а днями "добили" місцину повністю, лишивши тільки сухостій. Пояснюють це тим, що дерева руйнують своїм корінням дамбу. Але ростуть вони далеко від неї та русла річки, про що твердили чиновникам активісти. Останні вважають, що таку "акцію" на Київській організували з інших причин, ніж аварійність дерев.

Слід зазначити, що у відповідь на запит жителя Кропивницького Віталія Берегового у міськраді повідомили, що на знесення 44 дерев на вулиці Київській виділили більше 800 тис. грн. Був підписаний договір з підприємством "Єлізавета". За словами Олександра Грабенка, такі гроші виділили на 57 дерев. "Тобто ви хочете сказати, що на ці дерева знадобилося аж 800 тисяч?", - задає риторичне питання Береговий. Він також звернувся із запитом, куди витратили ці кошти, але відповідь досі не отримав.

Активіст розповідає, що працівники "Єлізавети", коли пиляли дерева на Київській, поводились нахабно, ніби знаючи, що окрім них тендер не виграє ніхто. Бо це єдине підприємство в місті, яке виграє такі конкурси, каже Береговий.

Він пояснює, навіщо саме здорові дерева йдуть "під ніж": вони краще годяться на дрова і довше горять, ніж сухі. Потім їх реалізують у місті. Саме тому сухі дерева у районі Ковалівки біля Інгулу не випиляли. Міська ж влада пояснювала і пояснює спилювання цих дерев розчищенням русла річки, хоча береги у їхньому нинішньому стані вже років 40, і нікому це не заважало. Жителі ж району зібрали 400 підписів, щоб залишити хоча б ті дерева, які ще не вирубали, але на них ніхто не відреагував.

Лікар Станіслав Селін, житель району Попова, теж прийшов на акцію. Він відомий тим, що вже тричі виступав на сесії міськради з приводу забудови на комунікаціях біля його будинку: землю віддали в під забудову у 2010 році, але жителі будинку на вулиці Попова, 9, корпус 2, дізналися про це лише наприкінці 2017-го. З деревами у місті та ж сама проблема, каже він: "Людям, яким вже до сорока років, і у яких є діти, не все одно, чи вони будуть дихати чистим повітрям, чи бігати поміж МАФами".

За словами "зелених" активістів, доки йшла акція, спиляли ще п'ять фруктових дерев на вулиці Тютюшкіна. Там запланували знищити більше 30 дерев, аби розширити трасу до м'ясокомбінату.

За дивним збігом, цього ж дня під час сесії міської ради затвердили програму збереження зелених насаджень на 2018-2021 роки та у її рамках навіть виділять на висадку молодих дерев 3 млн грн. Але доки вони повноцінно замінять знищені верби і клени, мине ще як мінімум 10-15 років.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кропивницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme